Najsłynniejszy hotel w Ukrainie na sprzedaż. Dochód wesprze budżet państwa

Monumentalny hotel „Ukraina” w Kijowie ma zostać sprzedany. To jeden z najbardziej charakterystycznych budynków w centrum miasta. Historia obiektu jest burzliwa – miał być socrealistyczną perełką stolicy Ukrainy, ale oszpecono go na polecenie Nikity Chruszczowa.

Publikacja: 28.05.2024 14:47

Hotel „Ukraina” stoi przy Majdanie. Z okien na wyższych piętrach rozpościera się imponujący widok na

Hotel „Ukraina” stoi przy Majdanie. Z okien na wyższych piętrach rozpościera się imponujący widok na miasto.

Foto: Silver Ringvee Unsplash

Rząd Ukrainy podjął decyzję, że górujący nad kijowskim Majdanem, słynny hotel „Ukraina” – jeden z najbardziej monumentalnych budynków Kijowa – zostanie sprywatyzowany. Dochód ze sprzedaży działającego hotelu ma sfinansować bieżące potrzeby państwa, które od ponad dwóch lat broni się przez napaścią Rosji.

Kijów: hotel „Ukraina” idzie na sprzedaż

Znajdujący się przy ulicy Instytuckiej 4, czterogwiazdkowy hotel „Ukraina” znajduje się na wzniesieniu górującym nad kijowskim Majdanem Niepodległości – czyli w samym sercu stolicy Ukrainy. W przeszłości wielokrotnie dochodziło w tym miejscu do ważnych wydarzeń dla historii tego kraju – chociażby do krwawo stłumionego protestu, który miał miejsce dziesięć lat temu.

Czytaj więcej

Powstaje największe w Europie miasto 15-minutowe. To dzieło słynnych architektów

Ciężar historii daje się odczuć na całym tym obszarze. Swój udział ma w tym również hotel „Ukraina”, który jest nie tylko jedną z architektonicznych ikon Kijowa, ale również obiektem bardzo cennym dla dziedzictwa historycznego Ukrainy. Od kiedy w 1991 roku Ukraina zyskała niepodległość, obiekt stanowi własność państwa.

Wskutek pełnoskalowej inwazji Rosji władze Ukrainy poszukują pieniędzy i oszczędności wszędzie, gdzie to możliwe. Wskutek wojny mocno ucierpiała ukraińska branża turystyczna – zarówno hotel „Ukraina”, jak i wiele innych obiektów tego typu w całym kraju świeci pustkami.

Znaczący spadek liczby gości odwiedzających hotel „Ukraina” sprawił, że całkowicie stracił on rentowność. Jak informuje francuski dziennik „Le Monde”, zadłużenie hotelu wynosi obecnie 45 milionów hrywien, czyli ponad milion euro.

Hotel „Ukraina” w maju 2024 roku.

Hotel „Ukraina” w maju 2024 roku.

Foto: Michał Szułdrzyński

Aby uratować hotel i zapewnić sobie zastrzyk pieniędzy, 23 kwietnia 2024 roku ukraiński rząd podjął decyzję o sprzedaży obiektu. Oficjalna informacja na ten temat pojawiła się niedawno na stronie Funduszu Mienia Państwowego Ukrainy. Cenę początkową ustalono na miliard hrywien, czyli niecałe 23 miliony euro.

Sprzedaż hotelu „Ukraina” zaplanowano na lato 2024 roku. Osobno odbędzie się aukcja przedmiotów znajdujących się na wyposażeniu hotelu „Ukraina”. Mowa przede wszystkim o pamiątkach z epoki komunizmu oraz tych pochodzących z czasów po jego upadku.

Hotel „Ukraina” w Kijowie: ofiara polityki Nikity Chruszczowa

Hotel „Ukraina” (początkowo: hotel „Moskwa”) oddano do użytku w 1961 roku, po trwającej siedem lat budowie. Od samego początku miał on funkcjonować jako luksusowy hotel, którego gośćmi byli dygnitarze i inni przedstawiciele radzieckiej elity.

Wcześniej znajdował się w tym miejscu Dom Ginzburga – pierwszy w Ukrainie drapacz chmur. Podobnie jak wiele innych budynków w Kijowie, wojska radzieckie wysadziły go w powietrze w 1941 roku, tuż przed zdobyciem miasta przez Niemców.

Powojenny projekt przebudowy tej części Kijowa trafił na trudny czas zmiany władzy na Kremlu – śmierć Stalina i początek ery Nikity Chruszczowa. Odejście od stalinizmu i porzucenie kultu jednostki miało też wpływ na architekturę, czego ofiarą był projektowany hotel w Kijowie. Miał być okazałą budowlą w stylu zdobnego socrealizmu, jedną z pereł socjalistycznego miasta. Wizję architektów pogrzebali jednak politycy.

Foto: Michał Szułdrzyński

Projekt hotelu w trakcie budowy był wielokrotnie modyfikowany – zmniejszano budynek, pozbawiono go iglicy, zmieniono całkowicie wygląd górnej części, usunięto wiele ozdób, które zaplanowali projektanci. W rezultacie dzisiaj hotel wygląda jak „ścięty” – brakuje mu górnej części, którą z projektu wykreślili decydenci z Moskwy.   

Nie zmienia to faktu, że obecny hotel „Ukraina” zajmuje centralne miejsce, przy Majdanie, i oferuje wyjątkowy widok na miasto. Dzięki usytuowaniu hotelu na wzniesieniu widać go już z bardzo daleka, zaś z jego wyższych pięter rozciąga się panoramiczny widok na cały Kijów.

W bliskim sąsiedztwie budynku znajdują się między innymi Filharmonia Narodowa, Katedra św. Zofii, Monaster św. Michała Archanioła o Złotych Kopułach, barokowy Pałac Maryjski, a także najważniejsze obiekty rządowe Ukrainy.

Liczący 14 pięter hotel „Ukraina” ma łączną powierzchnię 22 tysięcy metrów kwadratowych. Mieści 363 pokoje hotelowe, cztery sale bankietowe, restaurację „Ukraina” na 250 gości, a oprócz tego również salon piękności, saunę i gabinet masażu. 

W czasie protestów na Majdanie w 2013 i 2014, a także w 2022 roku, gdy Kijów próbowała zdobyć rosyjska armia, pokoje wynajmowały stacje telewizyjne z całego świata nadając z hotelu „Ukraina” relacje na temat wydarzeń w ukraińskiej stolicy.

Rząd Ukrainy podjął decyzję, że górujący nad kijowskim Majdanem, słynny hotel „Ukraina” – jeden z najbardziej monumentalnych budynków Kijowa – zostanie sprywatyzowany. Dochód ze sprzedaży działającego hotelu ma sfinansować bieżące potrzeby państwa, które od ponad dwóch lat broni się przez napaścią Rosji.

Kijów: hotel „Ukraina” idzie na sprzedaż

Pozostało 92% artykułu
Hotele
Pierwszy wegański hotel w Polsce z prestiżowym wyróżnieniem. Nagroda za wnętrza
Hotele
Luksusowy hotel w ogromnym bunkrze z II wojny światowej. Nowa atrakcja Hamburga
Hotele
Prestiżowa porażka najbogatszego Europejczyka. Przegrał walkę o „perłę Wenecji”
Hotele
Słynny pałac we Wrocławiu stanie się luksusowym hotelem. Dwie koncepcje odbudowy
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Hotele
Hotel z Krakowa wśród najlepszych w Europie. Stoi w najstarszej części miasta