Słynny hotel w Wenecji, od lat nieczynny, odzyska blask. Gościł gwiazdy kina

W Grand Hotel des Bains na weneckiej wyspie Lido bywały gwiazdy filmu i światowi przywódcy. Hotel zainspirował Tomasza Manna do napisania noweli „Śmierć w Wenecji”. Piękny obiekt, od lat opuszczony, przejdzie renowację – zapowiadają inwestorzy.

Publikacja: 01.09.2022 13:00

W Hotel des Bains bywali Winston Churchill, Henry Ford czy ostatni szach Iranu, Reza Pahlawi. Właśni

W Hotel des Bains bywali Winston Churchill, Henry Ford czy ostatni szach Iranu, Reza Pahlawi. Właśnie ten obiekt natchnął Tomasza Manna do napisania „Śmierci w Wenecji”.

Foto: Florian Fuchs, CC BY 3.0, Wikimedia Commons

W luksusowym Grand Hotel des Bains wypoczywało wiele znanych osobistości – od gwiazd kina do prominentnych polityków. Jednym z gości hotelu był pisarz i noblista Tomasz Mann – to właśnie w jego wnętrzach narodził się pomysł napisania „Śmierci w Wenecji”. Od ponad dekady zabytkowy budynek niszczeje, na szczęście jednak znalazł się inwestor, który przywróci hotelowi jego dawny splendor.

Grand Hotel des Bains w Wenecji – zabytek zostanie uratowany

Rzesze turystów każdego roku odwiedzają miejsca, w których toczy się fabuła ich ulubionych filmów i książek. W niedalekiej przyszłości również miłośnicy literatury Tomasza Manna będą mieli szansę na odbycie prawdziwej podróży w czasie i zwiedzenie wnętrz legendarnego weneckiego Hotel des Bains.

Budynek hotelu, wyspa Lido i cała Wenecja zainspirowały pisarza do napisania „Śmierci w Wenecji”. Opowiadanie z 1912 roku uplasowało go w gronie kandydatów do nagrody Nobla, którą zdobył 17 lat później. Hotel był również scenerią głośnego filmu w reżyserii Luchino Viscontiego z 1971 roku pod tym samym tytułem – adaptacji noweli Manna.

Czytaj więcej

Sukces polskich architektów. Dwa projekty docenione w prestiżowym konkursie

Przez ponad sto lat w luksusowych wnętrzach Hotel des Bains wypoczywały najsłynniejsze gwiazdy kina, artyści, biznesmeni, politycy i koronowane głowy. Hotel, którego poprzednim właścicielem była działająca na rynku nieruchomości firma Est Capital, przyjmował gości aż do 2010 roku.

To właśnie wtedy przedsiębiorstwo Est Capital zrezygnowało z planów przebudowania budynku na luksusowy apartamentowiec i opuściło budynek. Z czasem hotel zaczął podupadać. Jego stan wymaga pilnej renowacji – zapadła się między innymi część dachu.

Hotel od kilkunastu lat jest nieczynny.

Hotel od kilkunastu lat jest nieczynny.

Foto: GodeNehler, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Common

W końcu Hotel des Bains przejęła firma Coima, która postanowiła nie przerabiać go na apartamentowiec. Zamiast tego, Coima zamierza przeznaczyć 150 milionów euro na rewitalizację budynku w celu przywrócenia jego pierwotnej funkcji – i przyciągnięcia zwiedzających do resortu, który ma stać się również atrakcją turystyczną.

Trwają obecnie negocjacje z udziałowcami hotelu co do szczegółów renowacji. Wiadomo, że – tak jak kiedyś – hotel będzie posiadał 190 pokojów. Nowością będzie spa, nowe oblicze otrzyma również plaża, przy której stoi hotel, a także otaczający go park.

Kluczowym założeniem, jakie przyświeca inwestorowi, jest zachowanie historycznego charakteru hotelu. Renowacja odbędzie się we współpracy z weneckim konserwatorem zabytków.

Grand Hotel des Bains – legendarny hotel o bogatej historii

Grand Hotel des Bains zbudowano w 1900 roku w estetyce Stile Liberty – włoskiego wariantu art nouveau, według projektu braci Raffaello i Francesco Marsichów. Wyrafinowane wnętrza zdobiły bogate ornamenty, złocenia i żyrandole ze szkła Murano.

Budynek wyposażono w nowoczesne jak na tamte czasy rozwiązania, na przykład elektryczne oświetlenie, telefony, windy, prywatne łazienki w pokojach czy lodówki. Był to obiekt wyjątkowy w skali całych Włoch, a także Europy.

Oprócz Tomasza Manna wśród gości hotelu znalazły się takie sławy jak twórca samochodowego imperium Henry Ford, Winston Churchill czy szach Persji Reza Pahlawi. Po raz pierwszy spotkali się tu nawet Benito Mussolini i Adolf Hitler.

Hotel des Bains „zagrał” również rolę filmowego Shepheard’s Hotel w Kairze – w filmie „Angielski Pacjent” z 1996 roku w reżyserii Anthony’ego Minghelli, na motywach powieści autorstwa Michaela Ondaatje. Wypoczywało tu również wiele gwiazd kina, między innymi takie sławy jak Ingrid Bergman, Robert De Niro czy Elizabeth Taylor.

W luksusowym Grand Hotel des Bains wypoczywało wiele znanych osobistości – od gwiazd kina do prominentnych polityków. Jednym z gości hotelu był pisarz i noblista Tomasz Mann – to właśnie w jego wnętrzach narodził się pomysł napisania „Śmierci w Wenecji”. Od ponad dekady zabytkowy budynek niszczeje, na szczęście jednak znalazł się inwestor, który przywróci hotelowi jego dawny splendor.

Grand Hotel des Bains w Wenecji – zabytek zostanie uratowany

Pozostało 89% artykułu
Hotele
Pierwszy wegański hotel w Polsce z prestiżowym wyróżnieniem. Nagroda za wnętrza
Hotele
Luksusowy hotel w ogromnym bunkrze z II wojny światowej. Nowa atrakcja Hamburga
Hotele
Prestiżowa porażka najbogatszego Europejczyka. Przegrał walkę o „perłę Wenecji”
Hotele
Słynny pałac we Wrocławiu stanie się luksusowym hotelem. Dwie koncepcje odbudowy
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Hotele
Hotel z Krakowa wśród najlepszych w Europie. Stoi w najstarszej części miasta