Ekologiczny, w pełni samowystarczalny i mobilny: to ma być hotel przyszłości

Czy era wielkich i mało ekologicznych hoteli dobiega końca? Coraz popularniejsze stają się mikrohotele – niewielkie obiekty, które nie ingerują w przyrodę i mogą bez przeszkód działać tam, gdzie nie dociera internet czy prąd.

Publikacja: 27.12.2021 12:46

Hotel mobilny może stanąć wszędzie, także tam, gdzie tradycyjna turystyka hotelowa nie może dotrzeć.

Hotel mobilny może stanąć wszędzie, także tam, gdzie tradycyjna turystyka hotelowa nie może dotrzeć.

Foto: Gonzalo Botet

W ostatnich latach wiele powstało prototypów mobilnych mikrodomków. Portugalscy inżynierowie poszli o krok dalej i stworzyli pierwszy na świecie hotel, który – oprócz cech domu autonomicznego – oferuje gościom wszelkie luksusowe rozwiązania.

Podtel: hotel przyszłości

Być może już niebawem nikt, kto będzie miał ochotę wynająć pokój w luksusowym hotelu w jakimś pięknym zakątku świata, nie będzie zdany na zatłoczone kurorty. Jeżeli nowy portugalski wynalazek odniesie sukces, będzie można zafundować sobie luksusowy pobyt nawet w kompletnie odludnym miejscu.

Czytaj więcej

Dwa luksusowe warszawskie hotele wśród najlepszych w Europie

Hotel, dla którego jego twórcy z firmy DistrictHive wymyślili nazwę „podtel”, zbudowano dla tych, którzy marzą o kompletnym oderwaniu się od codzienności w komfortowych warunkach. Nie brakuje to niczego: hotel posiada własną instalację sanitarną, sieć energetyczną i jest wyposażony w nowoczesne, luksusowe meble, urządzenia i akcesoria.

Gonzalo Botet

W środku znajduje się sypialnia z dużym łóżkiem i dwoma dodatkowymi, łazienka z prysznicem oraz pokój dzienny z jadalnią i aneksem kuchennym. Jedna ściana hotelu jest całkowicie przeszklona, co pozwala nieprzerwanie podziwiać krajobraz. Obiekt wyposażono również w taras z hamakami.

Hotel ma bardzo kameralny charakter – na swoim pokładzie może pomieścić cztery osoby. Słowo „pokład” jest tu zupełnie na miejscu. Obiekt można umieścić praktycznie wszędzie tam, gdzie sobie zażyczymy.

Gonzalo Botet

W odróżnieniu od tradycyjnego hotelu, „podtel” nie ma wobec otoczenia żadnych wymagań. Jego pełna autonomiczność polega na tym, że nie pobiera z otoczenia żadnych zasobów – wszystkie generuje sam. Dzięki temu może stanąć dosłownie wszędzie, o każdej porze roku.

Jak działa hotel samowystarczalny?

Funkcjonowanie całego obiektu kontroluje sztuczna inteligencja. Każdą funkcją hotelu użytkownik zawiaduje przy pomocy aplikacji mobilnej. Ma on wgląd we wszystkie informacje, dotyczące na przykład poziomu zużytej energii, temperatury czy jakości i produkcji świeżej wody.

Poprzez aplikację można zamykać i otwierać drzwi, regulować natężenie światła i dźwięku, działanie telewizji, a nawet wybrać aromat, jaki ma unosić się w pomieszczeniach. Z pozycji aplikacji gość może też zamówić jedzenie. Co istotne, „podtel” nie jest całkowicie odosobniony – do swojej dyspozycji goście mają nieustannie czuwającego w pobliżu konsjerża.

Gonzalo Botet

Mobilny hotel jest przy tym ekologiczny. Pobiera wodę z powietrza, zaś energię – z solarów, które zapewniają dostęp do prądu przez cztery pochmurne dni. Obiekt sam utylizuje śmieci, zamieniając je w pył, i filtruje zużytą wodę, aby następnie służyła do podlewania roślin.

To wszystko wsparte na sześciu niewielkich filarach, które umożliwiają postawienie hotelu na praktycznie każdym rodzaju podłoża. Dzięki nim obiekt nie potrzebuje żadnych fundamentów i nie narusza ukształtowania terenu.

Branża hotelarska kwitnie. Ogromne luksusowe hotele i rozbudowane kurorty powstają w coraz to nowych miejscach, zmieniając naturalny krajobraz. Wydaje się, że rozwiązanie inżynierów z DistricHive stanowi alternatywę dla tradycyjnych hoteli, dzięki której mamy nie tylko pełną prywatność, ale także czyste sumienie w kwestii ekologii.

Twórcy „podtelu” zamierzają rozbudować sieć swoich kapsułowych hoteli i rozlokować je w wielu miejscach świata. Taki hotel już teraz można wynająć w Portugalii, Hiszpanii, Szwecji, na Islandii, w USA, Kanadzie i Rwandzie.

W ostatnich latach wiele powstało prototypów mobilnych mikrodomków. Portugalscy inżynierowie poszli o krok dalej i stworzyli pierwszy na świecie hotel, który – oprócz cech domu autonomicznego – oferuje gościom wszelkie luksusowe rozwiązania.

Podtel: hotel przyszłości

Pozostało 93% artykułu
Hotele
W Norwegii powstaje hotel dla turystów zmęczonych upałami. Wyrośnie w Arktyce
Hotele
Najsłynniejszy hotel w Ukrainie na sprzedaż. Dochód wesprze budżet państwa
Hotele
Najsłynniejsze kasyno w Las Vegas do wyburzenia. Tu bawiła się mafia i gwiazdy
Hotele
Hotel w Krakowie z prestiżową nagrodą. Budynek pamięta Kazimierza Wielkiego
Akcje Specjalne
Dekarbonizacja gospodarki bez wodoru będzie bardzo trudna
Hotele
Nowa inwestycja rosyjskiego miliardera. Chce zaskoczyć świat poziomem luksusu
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży