Hotele wegańskie zyskują popularność na świecie. Co je wyróżnia?

Coraz więcej osób rezygnuje z kupowania produktów pochodzenia zwierzęcego. Dzięki popularności weganizmu na świecie pojawia się też coraz więcej hoteli w pełni wegańskich. Czym różnią się od tradycyjnych hoteli?

Publikacja: 06.10.2021 16:18

Turystyka wegańska staje się coraz bardziej popularna.

Turystyka wegańska staje się coraz bardziej popularna.

Foto: Hello Lightbulb

Weganizm nie oznacza jedynie rezygnacji z jedzenia produktów odzwierzęcych. To globalny trend, który zakłada, że rezygnujemy ze wszystkiego, ze zwierząt. Chodzi nie tylko o ubrania – rezygnacja z produktów skórzanych czy futer to już właściwie standard w świecie mody – ale także o inne sfery życia. Wegańskie mogą być także hotele. Czym różnią się od tradycyjnych hoteli? 

Pierwszy wegański hotel na Santorini

Trwa właśnie przebudowa butikowego hotelu „MOD Santorini”, który niebawem stanie się pierwszym wegańskim hotelem na wyspie. Jego historia liczy ponad 40 lat – zbudowano go w tradycyjnym greckim stylu pod koniec lat 70. XX wieku na zboczach wzgórza, malowniczo schodzącego wprost do morza.

Czytaj więcej

Wegańska rewolucja: tymi produktami Polacy chcą podbić świat

Jest tu wszystko, czego spragnieni wytchnienia podróżujący oczekiwaliby po wysokiej klasy hotelu. Wszyscy goście mogą liczyć na balkon z widokiem na Morze Egejskie, a niektóre pokoje wyposażono w jacuzzi. Na czym polega wegańskość tego hotelu?

Każdy przedmiot i element wystroju w hotelu powstał bez wykorzystania materiałów pochodzenia zwierzęcego. Przykłady? W łóżkach znajdują się materace z włókna kokosowego, bawełnianą pościel i ręczniki uszyli lokalni wytwórcy, a w łazienkach czekają na gości wegańskie kosmetyki.

W hotelowej kuchni przyrządza się wyłącznie wegańskie potrawy, również tradycyjne dla kuchni greckiej. Można tu nawet zamówić wegańskie wino czy koktajl.

Zgodnie z założeniami właścicieli hotelu funkcjonuje on tak, aby generować minimalny ślad węglowy. Zredukowano użycie wody, stosuje się energooszczędne systemy klimatyzacji i ogrzewania, całkowicie wyeliminowano użycie plastiku, a do sprzątania stosuje się wyłącznie ekologiczne preparaty.

Wegańska turystyka coraz prostsza

Hotel „MOD” na Santorini nie jest pierwszym takim miejscem – ani w Europie, ani na świecie. Branża hotelarska zdążyła już kreatywnie odpowiedzieć na potrzeby wegan, którym podróżowanie z zachowaniem zasad weganizmu wciąż sprawia duże problemy.

Pierwszym wegańskim hotelem w Grecji był „Koukoumi Hotel” na wyspie Mykonos. Podobnie jak w przypadku hotelu „MOD”, zarówno wystrój wnętrz, jak i potrawy są całkowicie wegańskie. Można tu też skorzystać z wegańskiej strefy wellness.

Tego typu hoteli nie brakuje również w innych europejskich krajach. Jednym z nich jest „Green Haven” w Hamburgu. Oprócz tego, że ten niewielki hotel posiada kompletnie wegańskie wyposażenie i serwuje potrawy na bazie roślin, funkcjonuje również w duchu „less waste”.

Jeżeli komuś nie w smak klimat północnych Niemiec, może wybrać się na wymarzone wakacje do Toskanii i zatrzymać się w hotelu „I Pini” w prowincji San Gimignano. Z okien znajdującego się w zabytkowej willi hotelu rozpościera się widok na ikoniczny toskański krajobraz z falującymi wzgórzami i piniami.

Na Majorce z kolei znajduje się hotel o wszystko mówiącej nazwie: „Villa Vegana”. Jego właściciele są w trakcie budowania na terenie hotelu permakultury, a więc gospodarstwa samowystarczalnego. Już teraz można tu spotkać takie zwierzęta gospodarskie jak świnki czy gęsi.

Wegańskie hotele można znaleźć również w najpiękniejszych lokalizacjach poza Europą. Przykładami niech będą hotele „Beingsattvaa Bali” lub „Casa Vegana” na Wyspach Kanaryjskich, funkcjonujące zgodnie z ideami weganizmu, ale również filozofią „less waste”.

Podróżowanie na własnych zasadach jest coraz łatwiejsze i wcale nie musi oznaczać dużych wydatków. Dopasowanie ceny za nocleg do własnych możliwości finansowych umożliwiają liczne strony, agregujące oferty wegańskich hoteli z całego świata.

Weganizm nie oznacza jedynie rezygnacji z jedzenia produktów odzwierzęcych. To globalny trend, który zakłada, że rezygnujemy ze wszystkiego, ze zwierząt. Chodzi nie tylko o ubrania – rezygnacja z produktów skórzanych czy futer to już właściwie standard w świecie mody – ale także o inne sfery życia. Wegańskie mogą być także hotele. Czym różnią się od tradycyjnych hoteli? 

Pierwszy wegański hotel na Santorini

Pozostało 88% artykułu
Hotele
Najsłynniejsze kasyno w Las Vegas do wyburzenia. Tu bawiła się mafia i gwiazdy
Hotele
Hotel w Krakowie z prestiżową nagrodą. Budynek pamięta Kazimierza Wielkiego
Hotele
Nowa inwestycja rosyjskiego miliardera. Chce zaskoczyć świat poziomem luksusu
Hotele
Ikea Hotell: jedyny na świecie hotel szwedzkiego giganta. Jak wyglądają wnętrza?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Hotele
Oto najlepszy na świecie hotel dla niewyspanych. Mieści się w gotyckim zamku