Zaprojektowany przez Le Corbusiera i Jeana Prouve obiekt należący niegdyś do aeroklubu w we francuskim Meurthe-et-Moselle został udostępniony dla gości. Domek, położony między Metz we Francji a Luksemburgiem, został zaprojektowany w przeżywającym renesans stylu midcentury modern, ale to nie jedyny powód, by potraktować ją jako świetny punkt wypadowy do zwiedzania północnej Francji.

Le Corbusier: wiecznie modny architekt  

Prace nad budynkiem klubu ruszyły przed wybuchem drugiej wojny światowej. Za projekt obiektu, w którym mieli mieszkać młodzi piloci, odpowiedzialny był Prouve, już wtedy ceniony za swoje projekty architektoniczne i meble.

Czytaj też: „Musimy budować coraz mądrzej” – mówi Robert Konieczny, najbardziej utytułowany polski architekt 

Zniszczony w czasie okupacji budynek odbudowano po wojnie, za jego odtworznie odpowiedzialny był Le Corbusier. Ostatecznie prace ukończono w 1960 roku. Później mieściła się tu restauracja. Na początku ubiegłej dekady pawilon przeszedł rewitalizację, uwzględniającą pierwotne plany jego projektantów.

""

sukces.rp.pl

W swoich późniejszych realizacjach Jean Prouve często wracał do konstrukcji wykorzystujących kadłuby podobne do tych zastosowanych w budynku aeroklubu, które uchodzą za jedną z najciekawszych jego realizacji w tym stylu. Wnętrze zostało zaprojektowane zgodnie z opracowaną przez Le Corbusiera skalą proporcji i wymiarów Modulor.

Tuż obok budynku znajduje się lotnisko, więc goście, którzy zdecydują się na wynajęcie domku mogą wziąć lekcje pilotażu. Cena tygodniowego pobytu to 2-3 tysiące euro, wynajęcie domku na weekend to koszt ok. tysiąca euro.