H&M wchodzi do świata luksusu. To pierwsza limitowana kolekcja mebli tej marki

Eksperyment – tak swoje nowe przedsięwzięcie określa firma H&M. Szwedzki gigant, znany z dominacji w segmencie „szybkiej mody”, produkujący masowo ubrania, podejmuje próbę wejścia do świata luksusowego designu z limitowaną kolekcją mebli i dodatków.

Publikacja: 08.10.2022 13:11

Limitowaną kolekcję tworzy 11 przedmiotów – mebli i akcesoriów.

Limitowaną kolekcję tworzy 11 przedmiotów – mebli i akcesoriów.

Foto: Materiały prasowe

H&M, gigant na rynku szybkiej mody, od lat buduje też swoją pozycję w segmencie dodatków do mieszkania. Marka H&M Home rozwija się niezależnie od modowego H&M, będąca próbą połączenia estetyki luksusowych elementów wyposażenia wnętrz z cenami, które będą do zaakceptowania przez masowego klienta.

Najnowsza autorska kolekcja mebli, po raz pierwszy limitowana i – jak przekonują twórcy – kolekcjonerska, to sygnał, że znana szwedzka marka myśli też o rynku produktów luksusowych.

Pierwsza limitowana kolekcja mebli i dodatków H&M

Choć H&M ma na koncie współprace z wieloma czołowymi domami mody (by wymienić Versace, Kenzo czy Balmain), to nadal jest to marka, która raczej nie kojarzy się z produktami z wyższej półki. Zwłaszcza jeżeli chodzi o akcesoria wyposażenia wnętrz.

H&M postawił na niewielką liczbę produktów oraz awangardowe formy. Kolekcję tworzy tylko 11 produktów, między innymi szezlong, przeźroczysta szklana lampa, misy i wazony z białego, czarnego i kobaltowego szkła w różnych rozmiarach, a także designerska pikowana narzuta.

Materiały prasowe

Pierwsza limitowana kolekcja wpisuje się w jeden z najważniejszych wnętrzarskich trendów tego roku. Od pewnego czasu projektanci promują abstrakcyjne, organiczne, opływowe kształty mebli, ceramiki i innych dodatków, nierzadko igrające z percepcyjnymi możliwościami ludzkiego oka.

Czytaj więcej

Mango likwiduje swoją markę premium. Przetrwała zaledwie rok

Takie też są projekty z pierwszej kolekcji H&M w ramach projektu Design Lab. Z jednej strony cechuje je minimalizm, z drugiej jednak – są bardzo wyraziste i mają potencjał, aby stanowić mocne akcenty we wnętrzu.

Co ciekawe, niektóre szklane przedmioty mogą też zmieniać swoją funkcję w zależności od ich ustawienia. Na przykład gdyby odwrócić „do góry nogami” misę o nieregularnej, organicznej formie, to stanie się ona wazonem. To z kolei ukłon w stronę kreatywnej personalizacji elementów wystroju wnętrz – jeszcze jednego silnego wnętrzarskiego trendu.

Materiały prasowe

„Pomysł i idea kolekcji Design Lab wziął się ze studiowania i eksperymentowania z kształtami i potęgą objętości. W rezultacie powstała kolekcja dla H&M Home, która w najlepszy sposób ukazuje i łączy innowację, design i jakość” – napisała w oficjalnym komunikacie Erica Christofferson, Concept Designer w H&M Home. Zapowiedziała jednocześnie, że w ramach Design Lab pojawią się kolejne kolekcje.

„Ta nowa kolekcja to zaproszenie dla naszych klientów, by poznali bliżej nowe oblicze marki H&M Home, którym są te limitowane akcesoria wyposażenia wnętrz, naszym zdaniem to przedmioty, które w przyszłości będą prawdziwymi kolekcjonerskimi perełkami” — przekonuje Erica Christofferson, projektantka współodpowiedzialna za kolekcję Design Lab.

H&M wchodzi na rynek luksusowego designu

H&M stworzył swój dział produktów dla domu w 2009 roku. Marka dołączyła tym samym do Zary, która podobną linię produktów uruchomiła sześć lat wcześniej.

Najnowsza limitowana edycja luksusowych mebli i dodatków to już kolejna osobna kolekcja we wnętrzarskim portfolio szwedzkiej sieciówki. Wiosną 2022 roku we współpracy ze Indią Mahdavi, słynną irańsko-francuską architektką i projektantką, powstała limitowana kolekcja ceramiki i tekstyliów.

Jak widać, szwedzki gigant postanowił jeszcze śmielej wejść w sferę produktów luksusowych – podobnie jak inne sieciówki. Odbywa się to zresztą z różnymi rezultatami. Być może na fali niesłabnącej mody na oryginalne dekorowanie mieszkań H&M z sukcesem zaistnieje w dziedzinie designu z wyższej półki.

Design
Puszka z dwiema „zawleczkami”. Japończycy chcą zrewolucjonizować branżę piwną
Materiał Promocyjny
Naszpikowane technologiami Volkswageny na wyciągnięcie ręki w niezwykłym finansowaniu
Design
Atrapy książek na półkach: kontrowersyjny trend wnętrzarski zyskuje popularność
Design
Stare meble z Ikei to już vintage. Kiedyś były tanie, teraz kosztują majątek
Design
Najpiękniejsze mieszkanie w Polsce jest w Gdańsku. Nagroda dla projektantów
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Design
Strelicja: oto najmodniejsza roślina roku. „Rajski ptak” pokonał nawet monsterę
Design
Włoski maksymalizm: nowy fenomen świata designu. To efekt serialu „Biały Lotos”