Apartament z Gdańska wśród najpiękniejszych wnętrz na świecie 2022 roku

Projekt architektów z gdańskiej pracowni ACOS wyróżniony w prestiżowym międzynarodowym konkursie. Apartament z Gdańska znalazł się w gronie projektów autorstwa najlepszych biur architektonicznych z całego świata.

Publikacja: 07.09.2022 13:58

Apartament, zaprojektowany przez gdańskie studio ACOS, wyróżniono w konkursie „Dezeen” jako jedyne w

Apartament, zaprojektowany przez gdańskie studio ACOS, wyróżniono w konkursie „Dezeen” jako jedyne wnętrze z Polski.

Foto: Eduardo Casajús Gorostiaga

Jurorzy z cenionego serwisu „Dezeen”, poświęconego designowi i architekturze, ogłosiła właśnie krótką listę laureatów w 11 kategoriach wnętrz. Projekt apartamentu w Gdańsku, który wyszedł spod ołówków architektów z pracowni ACOS, otrzymał wyróżnienie w kategorii „Wnętrza apartamentów”.

Apartament „Hideaway Home” w finale konkursu Dezeen Awards 2022

Trwa właśnie już piąta edycja dorocznego konkursu magazynu „Dezeen”. Biorą w nim udział pracownie architektoniczne i projektanci z całego świata. Znamy już krótkie listy w kilku kategoriach, między innymi w kategorii wnętrz. Projekt gdańskiego studia ACOS, prowadzonego przez Annę Stojčev i Stanisława Młyńskiego, wyróżniono jako jedyny obiekt z Polski.

W gronie jurorów konkursu Dezeen Awards zasiada aż 93 specjalistów z dziedzin architektury i designu, a dodatkowo również sześciu ekspertów w obszarze zrównoważonego rozwoju. W tym roku zwycięzców wybierały między innymi znana brytyjska projektantka Charlotte Taylor oraz Arianna Lelli Mami i Chiara Di Pinto z mediolańskiej pracowni Studiopepe.

W dziedzinie wnętrz nagrody przyznaje się między innymi w kategoriach domów, apartamentów, restauracji czy przestrzeni biurowych. Jurorzy biorą pod uwagę nie tylko walory estetyczne i funkcjonalność wnętrz czy budynków, ale również ich wpływ na środowisko naturalne.

Czytaj więcej

„Jedno z najbardziej niedocenianych miast Europy”. Gdańsk wyróżniony w USA

W tegorocznej edycji konkursu wszystkie te kryteria spełniło 57 zgłoszeń z 11 krajów z całego świata. Wyróżniono projekty między innymi z Wielkiej Brytanii, Chin, Szwecji, USA, Australii, Kanady, Korei Południowej a także z Ukrainy.

Gdański apartament autorstwa architektów biura ACOS znalazł się w znakomitym gronie. Na krótką listę konkursu Dezeen Awards 2022 trafiły projekty takich znanych pracowni jak Studio MK27 z São Paulo czy Kelly Wearstler Studio z Los Angeles.

„Hideway Home” – minimalizm w duchu japandi

Patrząc na wizualizacje wnętrz gdańskiego apartamentu, są one surowe tylko z pozoru. Minimalistycznym, geometrycznym formom towarzyszy jasna, stonowana kolorystyka, w której ciepłe odcienie drewna grają kluczową rolę, przełamując chłód szarości i bieli.

To właśnie takie naturalne materiały jak drewno i kamień tworzą charakter gdańskiego apartamentu. We wnętrzach nie brakuje też dyskretnych dekoracji, którym blisko do estetyki japandi, łączącej wpływy skandynawskiego i japońskiego designu.

Tym, co przykuło uwagę jurorów konkursu, był niezwykle udany mariaż minimalistycznej estetyki i funkcjonalności. Z prostych form wyłaniają się praktyczne rozwiązania, tworzące spójny, elegancki, a zarazem przytulny charakter wnętrz.

„Detale praktycznie nie istnieją – to czysta materialność geometrycznych obiektów i relacje między nimi definiują estetykę i funkcjonalność tego miejsca. W rezultacie otrzymujemy rozwiązanie, które na pierwszy rzut oka wydaje się być bardzo »nieśmiałe« i skromne, ale staje się coraz bardziej interaktywne w miarę odkrywania jego warstw” – tak jurorzy konkursu uzasadniają swój werdykt.

Założone przez Annę Stojčev i Stanisława Młyńskiego biuro architektoniczne ACOS ma na koncie wiele realizacji wnętrzarskich, architektonicznych i urbanistycznych. Styl architektów jest spójny: w projektach dominuje elegancki minimalizm, czyste, proste formy, a także śmiałe wykorzystanie naturalnych, czasem surowych materiałów. Apartament „Hideway Home” to konsekwentna i bardzo udana kontynuacja tego kierunku.

Jurorzy z cenionego serwisu „Dezeen”, poświęconego designowi i architekturze, ogłosiła właśnie krótką listę laureatów w 11 kategoriach wnętrz. Projekt apartamentu w Gdańsku, który wyszedł spod ołówków architektów z pracowni ACOS, otrzymał wyróżnienie w kategorii „Wnętrza apartamentów”.

Apartament „Hideaway Home” w finale konkursu Dezeen Awards 2022

Pozostało 90% artykułu
Design
Znana polska projektantka tworzy dla BMW. Jej dzieło pojawi się w całej Polsce
Design
Słynna marka w tarapatach. To ona wypromowała modę na japoński minimalizm
Materiał Promocyjny
Nowoczesny fotel relaksacyjny z funkcją masażu – czy to dobry wybór do salonu?
Design
Jedyne takie biuro w Polsce. W środku lalki Barbie i stoły do Scrabble'a
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Design
„Szybka moda” wkracza do świata mebli. Trzy lata i kanapa na śmietnik