„Jedno z najbardziej niedocenianych miast Europy”. Gdańsk wyróżniony w USA

Gdańsk znalazł się w zestawieniu najbardziej niedocenianych turystycznie miast Europy wartych odwiedzenia w tym roku. Zestawienie przygotowała redakcja cenionego amerykańskiego magazynu podróżniczego „Condé Nast Traveller”.

Publikacja: 19.07.2022 11:55

Długi targ w Gdańsku w szczycie sezonu każdego dnia szczelnie zapełniają turyści, nie tylko z Polski

Długi targ w Gdańsku w szczycie sezonu każdego dnia szczelnie zapełniają turyści, nie tylko z Polski. 

Foto: Freestocks

O tym, że Gdańsk jest jednym z najciekawszych miast nad Bałtykiem, Polaków nie trzeba przekonywać. Jednak jedno z najważniejszych polskich miast dla turystów, szczególnie spoza Europy, pozostaje niemal nieznane. Na szczęście to się zmienia. Redakcja prestiżowego amerykańskiego magazynu o podróżach „Condé Nast Traveller” uznała Gdańsk za jedno z 22 najbardziej niedocenianych, a zarazem wartych odwiedzenia miast w Europie.

Gdańsk: miasto niedoceniane

Aby stworzyć listę nieoczywistych i wartych uwagi kierunków, redaktorzy „Condé Nast Traveller” skonsultowali się z ekspertami i dziennikarzami podróżniczymi z całej Europy. Mnóstwo jest bowiem zakątków Europy, które nie są jeszcze tak tłumnie uczęszczane przez turystów, a które jednocześnie oferują równie ciekawe i oryginalne atrakcje.

Za takie właśnie miejsce redaktorzy „Condé Nast Traveller” uznali Gdańsk. Jednym z ekspertów, którzy zwrócili na nie uwagę, jest Gwen Kozlowski, prezeska agencji turystycznej Exeter International. Gdańsk określiła jako miejsce nasycone wielką historią – zwłaszcza tą współczesną.

„Będące jednym z celów wielu rejsów statków wycieczkowych, Gdańsk jest wart kilku dni odkrywania jego bogatej historii (i doskonałego jedzenia!). Można odwiedzić na przykład Muzeum II Wojny Światowej, jedno z najlepszych, w jakich byliśmy. Z kolei na Westerplatte można zobaczyć miejsce, gdzie rozpoczęła się II wojna światowa” – pisze Kozlowski.

Czytaj więcej

Światowa czołówka: Wawel jednym z najpiękniejszych punktów widokowych na świecie

„Warte eksploracji jest też Europejskie Centrum Solidarności. Miłośnicy dobrego jedzenia mogą z kolei wynająć łódkę, aby przemieszczać się nią między nowoczesnymi, innowacyjnymi restauracjami w centrum miasta a tymi za miastem, serwującymi doskonałą lokalną kuchnię” – dodaje ekspertka. Kozlowski wspomina też o znajdującym się nie tak daleko Trójmiasta Malborku jako największym zamku na świecie, a także jednym z najlepiej zachowanych.

Gdańsk wśród europejskich „miast do odkrycia”

Na liście 22 najbardziej niedocenianych europejskich miast znalazły się miejscowości, które z pewnością znają poszukiwacze architektury i tych zakątków Europy, które nie figurują w większości przewodników turystycznych. Nie brakuje ich zarówno w Europie kontynentalnej, jak i Wyspach Brytyjskich.

Aby odkryć prawdziwe perły na mapie Europy, Polacy mogą wybrać się tuż za granicę – na przykład do Wilna, które znalazło się w zestawieniu „Condé Nast Traveller”. Słynącą ze wspaniałych zabytków stolicę Litwy dobrze znają miłośnicy wspaniałej architektury, choć tu tłumy turystów nadal tu nie dotarły.

Do zestawienia trafiły też miejscowości, o których wielu planujących wakacyjne podróże mogło nigdy nie słyszeć. Mowa na przykład o takich malowniczych miastach jak Petworth w hrabstwie West Sussex na południu Wielkiej Brytanii, Skanör i Falsterbo nieopodal Malmo w Szwecji, Vila Real de Santo António na południowych rubieżach Portugalii i Appingedam w Holandii.

Z bardziej znanych, choć jeszcze zupełnie nie zadeptanych przez turystów miejscowości redakcja „Condé Nast Traveller” wskazała też na norweskie Trondheim, Cork w Irlandii, austriacki Innsbruck, Rygę, Berno czy francuskie Lille tuż przy granicy z Belgią.

Oczywiście na liście pięknych, ale nieoczywistych kierunków znalazło się też sporo miejscowości z krajów Basenu Morza Śródziemnego. Wśród nich wymieniono stolicę Albanii, Tiranę, Zamorę w północno-zachodniej Hiszpanii, chorwacki kurort Opatija i stare miasto Trogir, greckie Saloniki i macedońską Ochrydę, Mostar w Bośni i Hercegowinie, starożytną Narbonę na południu Francji czy Triest, łączący wpływy kultury śródziemnomorskiej i Cesarstwa Austro-Węgier.

Najbardziej niedoceniane miasta w Europie według „Condé Nast Traveller”:

1. Trondheim, Norwegia

2. Tirana, Albania

3. Zamora, Hiszpania

4. Trogir, Chorwacja

5. Narbona, Francja

6. Petworth, Anglia

7. Saloniki, Grecja

8. Ochryda, Macedonia Północna

9. Cork, Irlandia 

10. Gdańsk

11. Skanör i Falsterbo, Szwecja

12. Triest, Włochy

13. Mostar, Bośnia i Hercegowina

14. Innsbruck, Austria

15. Wilno, Litwa

16. Ryga, Łotwa

17. Tbilisi, Gruzja

18. Vila Real do Santo António, Portugalia

19. Berno, Szwajcaria

20. Opatija, Chorwacja

21. Lille, Francja

Miasta
Miasta przyjazne pieszym: w światowej czołówce rankingu metropolia z Polski
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Miasta
Najdroższa ulica na świecie polem bitwy marek luksusowych. Gra o miliardy
Miasta
Chińska odpowiedź na miasta 15-minutowe. To „projekt życia” Xi Jinpinga
Miasta
Rzym zmieni oblicze. Włosi przebudują historyczne centrum miasta
Miasta
Polskie miasto magnesem na turystów. Pierwsze miejsce w europejskim rankingu