„Jedno z najbardziej niedocenianych miast Europy”. Gdańsk wyróżniony w USA

Gdańsk znalazł się w zestawieniu najbardziej niedocenianych turystycznie miast Europy wartych odwiedzenia w tym roku. Zestawienie przygotowała redakcja cenionego amerykańskiego magazynu podróżniczego „Condé Nast Traveller”.

Publikacja: 19.07.2022 11:55

Długi targ w Gdańsku w szczycie sezonu każdego dnia szczelnie zapełniają turyści, nie tylko z Polski

Długi targ w Gdańsku w szczycie sezonu każdego dnia szczelnie zapełniają turyści, nie tylko z Polski. 

Foto: Freestocks

O tym, że Gdańsk jest jednym z najciekawszych miast nad Bałtykiem, Polaków nie trzeba przekonywać. Jednak jedno z najważniejszych polskich miast dla turystów, szczególnie spoza Europy, pozostaje niemal nieznane. Na szczęście to się zmienia. Redakcja prestiżowego amerykańskiego magazynu o podróżach „Condé Nast Traveller” uznała Gdańsk za jedno z 22 najbardziej niedocenianych, a zarazem wartych odwiedzenia miast w Europie.

Gdańsk: miasto niedoceniane

Aby stworzyć listę nieoczywistych i wartych uwagi kierunków, redaktorzy „Condé Nast Traveller” skonsultowali się z ekspertami i dziennikarzami podróżniczymi z całej Europy. Mnóstwo jest bowiem zakątków Europy, które nie są jeszcze tak tłumnie uczęszczane przez turystów, a które jednocześnie oferują równie ciekawe i oryginalne atrakcje.

Za takie właśnie miejsce redaktorzy „Condé Nast Traveller” uznali Gdańsk. Jednym z ekspertów, którzy zwrócili na nie uwagę, jest Gwen Kozlowski, prezeska agencji turystycznej Exeter International. Gdańsk określiła jako miejsce nasycone wielką historią – zwłaszcza tą współczesną.

„Będące jednym z celów wielu rejsów statków wycieczkowych, Gdańsk jest wart kilku dni odkrywania jego bogatej historii (i doskonałego jedzenia!). Można odwiedzić na przykład Muzeum II Wojny Światowej, jedno z najlepszych, w jakich byliśmy. Z kolei na Westerplatte można zobaczyć miejsce, gdzie rozpoczęła się II wojna światowa” – pisze Kozlowski.

Czytaj więcej

Światowa czołówka: Wawel jednym z najpiękniejszych punktów widokowych na świecie

„Warte eksploracji jest też Europejskie Centrum Solidarności. Miłośnicy dobrego jedzenia mogą z kolei wynająć łódkę, aby przemieszczać się nią między nowoczesnymi, innowacyjnymi restauracjami w centrum miasta a tymi za miastem, serwującymi doskonałą lokalną kuchnię” – dodaje ekspertka. Kozlowski wspomina też o znajdującym się nie tak daleko Trójmiasta Malborku jako największym zamku na świecie, a także jednym z najlepiej zachowanych.

Gdańsk wśród europejskich „miast do odkrycia”

Na liście 22 najbardziej niedocenianych europejskich miast znalazły się miejscowości, które z pewnością znają poszukiwacze architektury i tych zakątków Europy, które nie figurują w większości przewodników turystycznych. Nie brakuje ich zarówno w Europie kontynentalnej, jak i Wyspach Brytyjskich.

Aby odkryć prawdziwe perły na mapie Europy, Polacy mogą wybrać się tuż za granicę – na przykład do Wilna, które znalazło się w zestawieniu „Condé Nast Traveller”. Słynącą ze wspaniałych zabytków stolicę Litwy dobrze znają miłośnicy wspaniałej architektury, choć tu tłumy turystów nadal tu nie dotarły.

Do zestawienia trafiły też miejscowości, o których wielu planujących wakacyjne podróże mogło nigdy nie słyszeć. Mowa na przykład o takich malowniczych miastach jak Petworth w hrabstwie West Sussex na południu Wielkiej Brytanii, Skanör i Falsterbo nieopodal Malmo w Szwecji, Vila Real de Santo António na południowych rubieżach Portugalii i Appingedam w Holandii.

Z bardziej znanych, choć jeszcze zupełnie nie zadeptanych przez turystów miejscowości redakcja „Condé Nast Traveller” wskazała też na norweskie Trondheim, Cork w Irlandii, austriacki Innsbruck, Rygę, Berno czy francuskie Lille tuż przy granicy z Belgią.

Oczywiście na liście pięknych, ale nieoczywistych kierunków znalazło się też sporo miejscowości z krajów Basenu Morza Śródziemnego. Wśród nich wymieniono stolicę Albanii, Tiranę, Zamorę w północno-zachodniej Hiszpanii, chorwacki kurort Opatija i stare miasto Trogir, greckie Saloniki i macedońską Ochrydę, Mostar w Bośni i Hercegowinie, starożytną Narbonę na południu Francji czy Triest, łączący wpływy kultury śródziemnomorskiej i Cesarstwa Austro-Węgier.

Najbardziej niedoceniane miasta w Europie według „Condé Nast Traveller”:

1. Trondheim, Norwegia

2. Tirana, Albania

3. Zamora, Hiszpania

4. Trogir, Chorwacja

5. Narbona, Francja

6. Petworth, Anglia

7. Saloniki, Grecja

8. Ochryda, Macedonia Północna

9. Cork, Irlandia 

10. Gdańsk

11. Skanör i Falsterbo, Szwecja

12. Triest, Włochy

13. Mostar, Bośnia i Hercegowina

14. Innsbruck, Austria

15. Wilno, Litwa

16. Ryga, Łotwa

17. Tbilisi, Gruzja

18. Vila Real do Santo António, Portugalia

19. Berno, Szwajcaria

20. Opatija, Chorwacja

21. Lille, Francja

O tym, że Gdańsk jest jednym z najciekawszych miast nad Bałtykiem, Polaków nie trzeba przekonywać. Jednak jedno z najważniejszych polskich miast dla turystów, szczególnie spoza Europy, pozostaje niemal nieznane. Na szczęście to się zmienia. Redakcja prestiżowego amerykańskiego magazynu o podróżach „Condé Nast Traveller” uznała Gdańsk za jedno z 22 najbardziej niedocenianych, a zarazem wartych odwiedzenia miast w Europie.

Gdańsk: miasto niedoceniane

Pozostało 90% artykułu
Miasta
Władze Wenecji mają pomysł na korki. Szykuje się kolejna atrakcja turystyczna
Materiał Promocyjny
Zwinny, wyrazisty i dynamiczny. SUV, który bryluje na europejskich salonach
Miasta
Chaos pod słynnym zabytkiem w Rzymie. Włosi zmienili zasady dla turystów
Miasta
Europejskie miasta nadmorskie są światową potęgą. Wśród nich polska metropolia
Miasta
Hołd dla „ojca narodu”. Na pustyni w Turkmenistanie wyrosło miasto przyszłości
Miasta
Cała dzielnica z drewna: Sztokholm tworzy pierwszy taki projekt na świecie
Materiał Promocyjny
Nowe finansowanie dla transportu miejskiego w Polsce Wschodniej