Istniająca od ponad 150 lat marka Boucheron to jeden z najbardziej cenionych producentów luksusowej biżuterii. Do wyrobu swoich produktów wykorzystuje najszlachetniejsze kruszce i rzadkie kamienie szlachetne. Jubilerskie kreacje Boucheron, firmy założonej w połowie XIX wieku w Paryżu przez Frederica Boucherona, kupowały w przeszłości rodziny królewskie z całej Europy – kolekcję biżuterii tej marki miała między innymi Elżbieta II.

Firmy jubilerskie, podobnie jak reszta rynku dóbr luksusowego, szukają sposobu by wprowadzić do swoich kolekcji produkty powstający w sposób bardziej zrównoważony. Firmy odzieżowe eksperymentują z tkaninami pochodzącymi z recyklingu lub z materiałami mającymi zastąpić skóry zwierzęce. Producenci biżuterii natomiast szukają alternatyw dla kamieni szlachetnych pozyskiwanych w kopalniach. Nowa kolekcja Boucheron ma być próbą wyjścia na przeciw tym oczekiwaniom. 

Cofalit w biżuterii Boucheron 

Azbest jest minerałem znanym od tysiącleci. Niegdyś zachwycał ze względu na swoje właściwości – jest bowiem niepalny, dlatego na dworach władców produkty wykonane z włókien azbestowych, choćby szaty czy obrusy, były bardzo cennym prezentem. Dzisiaj jednak myślenie o azbeście całkowicie się zmieniło – wiemy, że włókna azbestowe powodują raka płuc.

Azbest pozostaje jednak wykorzystywany jako surowiec – niektóre firmy wyspecjalizowały się w przetwarzaniu go w pełnowartościowe i niegroźne dla zdrowia materiały, które można wykorzystać na wiele sposobów. Jedną z takich firm jest francuskie przedsiębiorstwo Inertam, które opracowało metodę przetwarzania azbestu w wysokich temperaturach w całkowicie bezpieczny materiał o nazwie Cofalit, wykorzystywany między innymi w budowie dróg.

Cofalit jest przy tym piękny, przypomina onyks. Właśnie dlatego projektanci Boucheron postanowili sięgnąć po ten materiał. Cofalit daje się oszlifować, dzięki czemu można uzyskać efektownie opalizujące kamienie. Takie właśnie formy można znaleźć w nowej kolekcji Jack de Boucheron Ultime marki Boucheron. Wykorzystanie Cofalitu w kolekcji Boucheron ma być ważnym sygnałem zaangażowania marki w kwestie zrównoważonej produkcji.

Autorką kolekcji jest Claire Choisne, dyrektorka kreatywna marki Boucheron. Oprawione w białe złoto czarne kryształy z Cofalitu ozdabiają kolczyki, naszyjniki, broszki i bransoletki. Towarzyszą im drobne białe diamenty.

„Cofalit jest całkowitym przeciwieństwem tego, co rozumiemy pod pojęciem przedmiotu wartościowego. Zainspirowało mnie to, że o tym materiale dotąd myślano jako o produkcie, który nie może mieć już żadnego innego zastosowania. Chciałam przywrócić mu wartość w sposób trwały poprzez tę kolekcję kapsułową” – powiedziała Claire Choisne.   

Biżuteria przyszłości z recyklingu

Kolekcja Boucheron wpisuje się w trend, który wśród projektantów z wielu sfer designu budzi coraz większe zainteresowanie. Chodzi o wykorzystywanie nietypowych surowców do wyrobu rozmaitych produktów, w tym biżuterii.

W branży jubilerskiej coraz częściej wykorzystywane jest złoto pochodzące z odzysku. Szacuje się, że to już jedna trzecia złota wykorzystywanego w branży.

Boucheron w 95 procentach używa złota pochodzącego z recyklingu. Podobny kierunek obrał inny gigant branży jubilerskiej – Pandora, który zrezygnował też z wykorzystywania naturalnych diamentów na rzecz tych laboratoryjnych.

Twórcy biżuterii zaskakują coraz to nowymi pomysłami, aby wytwarzać ozdoby jak najbardziej przyjazne środowisku. Przykładem jest wytwarzanie diamentów na bazie dwutlenku węgla, wychwyconego bezpośrednio z powietrza. Takie właśnie kamienie zawiera biżuteria jubilerskiego startupu Aether Diamonds – niedawno powstała pierwsza taka kolekcja na świecie.