Porażka miliardera w walce o sukcesję. Zapadła decyzja w "procesie dekady"

Jak donoszą amerykańskie media, Rupert Murdoch poniósł porażkę w sporze ze swoimi dziećmi o sukcesję w stworzonym przez siebie imperium biznesowym. Nie będzie mógł zmienić treści swojej decyzji dotyczącej podziału majątku między potomków.

Publikacja: 10.12.2024 12:34

Rupert Murdoch (z lewej) i Lachlan Murdoch.

Rupert Murdoch (z lewej) i Lachlan Murdoch.

Foto: David Paul Morris: Bloomberg Finance LP

Zakończył się etap prawnej batalii w rodzinie giganta medialnego Ruperta Murdocha, którego wielu uważa za pierwowzór Logana Roya z „Sukcesji”, zaś perypetie jego rodziny porównuje do fabuły słynnego serialu. Nestor rodu Murdochów poniósł klęskę w procesie przeciwko trójce swoich dzieci. 

Zwrot w wojnie o sukcesję w imperium Murdochów

Trwa spór o sukcesję w imperium 93-letniego Ruperta Murdocha. Po jednej stronie konfliktu stoi on sam wraz z najstarszym syn Lachlanem, a po drugiej — pozostała trójka dzieci miliardera.

Rupert Murdoch jest właścicielem telewizji Fox News, magazynów „The Wall Street Journal” i „The New York Post”, a także kilku czołowych mediów w Australii i Wielkiej Brytanii. Wartość jego imperium wycenia się na 20 miliardów dolarów.

Czytaj więcej

Arcydzieło przepadło na ponad 130 lat. Teraz znów można je podziwiać

W rodzinie Murdochów od wielu miesięcy trwa walka o to, kto przejmie władzę w biznesie Murdocha seniora. Dość szybko, bo po dwóch miesiącach zakończył się kolejny etap tej wojny. O sprawie w sądzie w Reno w stanie Nevada mówiono, że będzie to proces dekady.

Jak informuje BBC, sąd zablokował starania Ruperta Murdocha o zmianę niepodważalnych jak dotąd zasad sukcesji w rodzinnym truście kontrolującym firmy, które należą do imperium miliardera. W myśl dotychczasowych zasad władza rozkładała się po równo pomiędzy czworgiem jego dzieci.

Zgodnie z nowymi zasadami, które zdaniem mediów starał się przeforsować Murdoch senior, pełnię władzy miałby przejąć najstarszy syn Lachlan. To faworyt ojca, który podziela jego konserwatywne poglądy — w odróżnieniu od pozostałych dzieci, których opcje polityczne, zdaniem komentatorów, są bardziej liberalne.

Zgodnie z nowymi zasadami pozostała trójka dzieci – James, Elisabeth i Prudence – zachowałaby udziały w truście, a co za tym idzie, także wielkość dochodów. Konflikt nie rozgrywa się więc stricte o pieniądze, ale o wpływ na kształt jednego z najbardziej opiniotwórczych koncernów medialnym na świecie..

Sukcesja w rodzinie Murdochów. Kolejny etap sporu

Komisarz sądowy Edmund J. Gorman Jr. wygłosił wyrok w sobotę, jego treść cytuje „The New York Times". W uzasadnieniu decyzji sądu Gorman stwierdził, że Rupert i Lachlan Murdochowie działali „w złej sprawie”.

Próbę zmiany zasad sukcesji w rodzinnym przedsiębiorstwie Gorman nazwał „starannie zaprojektowaną szaradą”, której celem było „trwałe scementowanie kluczowych ról Lachlana Murdocha” w imperium Ruperta, które „nie uwzględniałoby wpływu, jaki ta kontrola miałaby na firmy i udziałowców” — czytamy w uzasadnieniu wyroku.

Do decyzji sądu ustosunkowali się James, Elisabeth and Prudence. „Przyjmujemy decyzję komisarza Gormana i mamy nadzieję, że uda się nam wyjść z tego sporu oraz skupić się na wzmacnianiu i odbudowie relacji pomiędzy wszystkimi członkami rodziny” — stwierdziło w oficjalnym komunikacie rodzeństwo.

Dla Ruperta Murdocha to z pewnością klęska w kolejnej bitwie o przyszłość jego imperium. Czy jednak miliarder przegrał całą wojnę? Z medialnych doniesień wynika, że Murdoch nie ma zamiaru składać broni. W wypowiedzi dla „The New York Timesa” prawnik miliardera Adam Streisand wyraził rozczarowanie decyzją sądu i zapowiedział złożenie apelacji.

Biznes
Najlepiej zarabiający influencer na świecie chce kupić TikToka. Ma już inwestora
Materiał Promocyjny
Jaką Vitarą na różne tereny? Przewodnik po możliwościach Suzuki
Biznes
Europejska marka luksusowa przejęta przez Chińczyków. Skusiły ich świetne wyniki
Biznes
Firma z Sycylii chce zablokować nowy biznes Zary. Spór o dwie litery w nazwie
Biznes
Europejski „król luksusu” w tarapatach. Spadek wartości o 30 miliardów euro
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Biznes
Sukcesja w polskich firmach. Ekspertka: Problemem jest „syndrom założyciela”
Materiał Promocyjny
Psychologia natychmiastowej gratyfikacji w erze cyfrowej