Europejski gigant branży luksusowej włącza się do gry o AI. Wybrał Chińczyków

Chińska firma zajmująca się rozwijaniem technologii opartej o sztuczną inteligencją zdobyła główną nagrodę w konkursie, którego organizatorem jest koncern LVMH kontrolowany przez jednego z najbogatszych ludzi świata. Czym zajmuje się firma FancyTech?

Publikacja: 04.06.2024 10:32

Bernard Arnault podczas tegorocznej edycji VivaTech, paryskiej konferencji poświęconej innowacjom te

Bernard Arnault podczas tegorocznej edycji VivaTech, paryskiej konferencji poświęconej innowacjom technologicznym i startupom.

Foto: Benjamin Girette: Bloomberg Finance LP

Francuski koncern LVMH, który kontroluje Bernard Arnault, najbogatszy Europejczyk i jeden z najbogatszych ludzi na świecie, przyznał nagrody w organizowanym przez siebie konkursie Innovation Award.

Laureatem głównej nagrody został chiński startup FancyTech, specjalizujący się między innymi w tworzeniu kreacji filmowych przy użyciu sztucznej inteligencji. Dlaczego LMVH, potentat w branży luksusowej, angażuje się w projekty związane z AI?

Koncern LVMH nagradza chiński startup zajmujący się AI

Sztuczna inteligencja budzi w branży kreatywnej duże kontrowersje, jednak branża luksusowa wyraźnie stawia na rozwój tej technologii. Udowodnił to niedawno Bernard Arnault, najbogatszy Europejczyk, jeden z najbogatszych ludzi na świecie, biznesmen kontrolujący koncern LVMH mający w swoim portfolio 75 marek, między innymi takie domy mody jak Louis Vuitton, Dior, Fendi, Givenchy i Kenzo, kilka domów szampańskich oraz sieć ekskluzywnych hoteli Belmond.

Koncern LVMH, największe na świecie przedsiębiorstwo w sektorze luksusowym, przyznał nagrody w ramach Innovation Award. To konkurs, który od 2017 roku nagradza innowacyjne i najbardziej obiecujące startupy, mające ambicję działać w branży luksusowej.

Czytaj więcej

Badanie: co Europejczycy myślą o milionerach? Polacy wyjątkiem na tle Europy

W poprzednich latach laureatami Innovation Award były takie firmy jak Heuritech, Oyst czy Save Your Wardrobe. W 2024 roku do konkursu zgłosiło się ponad półtora tysiąca startupów z 89 krajów.

Laureatem głównej nagrody został w tym roku chiński startup FancyTech, zajmujący się tworzeniem produkcji filmowych przy użyciu sztucznej inteligencji. Oprócz głównego wyróżnienia, firma zwyciężyła również w jednej z sześciu kategorii w ramach Innovation Award 202 – „Immersyjne doświadczenia cyfrowe” (ang. „Immersive Digital Experiences”).

Współzałożyciel startupu, Morgan Mao, odebrał wyróżnienie z rąk Bernarda Arnaulta. Ceremonia odbyła się w Paryżu.

Twórca firmy z pewnością może liczyć na większą rozpoznawalność, a oprócz tego – również na przyszłą współpracę z francuskim potentatem, co podkreślił Bernard Arnault podczas wręczania nagrody. „To szansa na współpracę z naszymi markami, a także na udział w transformacji sektora luksusowego” – powiedział miliarder.

Sztuczna inteligencja wkracza do świata luksusu

Morgan Mao założył firmę FancyTech w 2019 roku. Startup specjalizuje się w projektowaniu oprogramowania tworzącego modele 3D oraz różnego rodzaju kreacje wizualne – przede wszystkim wideo – przy użyciu generatywnej sztucznej inteligencji (GenAI).

Dzięki tej technologii na podstawie odpowiednich komend (tak zwanych promptów) sztuczna inteligencja tworzy w stosunkowo krótkim czasie wysokiej jakości kreacje filmowe. Jak zapewniają twórcy startupu, poziom ich szczegółowości jest niemożliwy do osiągnięcia dla ludzkiego twórcy.

Zasadność tworzenia tej technologii twórcy FancyTech tłumaczą rosnącymi wyzwaniami, z jakimi mierzy się branża filmowa na fali rozwoju platform streamingowych i mediów społecznościowych. Technologia, którą opracowano w FancyTech, ma umożliwić tworzenie wysokiej jakości wideo bez konieczności zatrudniania większego zespołu, co znacznie obniża koszty produkcji.

W dłuższej perspektywie firma FancyTech chce stworzyć inkubator przedsiębiorczości o nazwie Station F. Będzie on skupiał niezależnych twórców wideo, którzy będą projektować swoje kreacje przy użyciu technologii chińskiego startupu.

Odbierając nagrodę, Morgan Mao zapewnił, że nawet w dobie rozwoju AI udział człowieka nadal będzie nieodzowny w procesie kreacji. „Łącząc umysł i maszynę, sztuczna inteligencja jeszcze bardziej poszerza granice wyobraźni i kreatywności, wciąż jednak nie jest w stanie zastąpić człowieka i jego serca” – podkreślił przedsiębiorca.

Francuski koncern LVMH, który kontroluje Bernard Arnault, najbogatszy Europejczyk i jeden z najbogatszych ludzi na świecie, przyznał nagrody w organizowanym przez siebie konkursie Innovation Award.

Laureatem głównej nagrody został chiński startup FancyTech, specjalizujący się między innymi w tworzeniu kreacji filmowych przy użyciu sztucznej inteligencji. Dlaczego LMVH, potentat w branży luksusowej, angażuje się w projekty związane z AI?

Pozostało 90% artykułu
Biznes
Rekord na Wielkiej Aukcji Charytatywnej TOP CHARITY 2024. Zebrano 45,9 mln zł
Materiał Promocyjny
Naszą siłą jest różnorodność
Biznes
Niemcy znaleźli przepis na sukces w świecie luksusu. Inni toną, ich biznes kwitnie
Biznes
Sukcesja w imperium Warrena Buffeta. Miliarder zabrał głos i wskazał następcę
Biznes
Kłopoty potentata rynku dóbr luksusowych. Słynna marka przestała się podobać
Akcje Specjalne
Dekarbonizacja gospodarki bez wodoru będzie bardzo trudna
Biznes
Najbogatszy Europejczyk znowu na zakupach. Na celowniku słynna marka luksusowa
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży