Europejski gigant branży luksusowej włącza się do gry o AI. Wybrał Chińczyków

Chińska firma zajmująca się rozwijaniem technologii opartej o sztuczną inteligencją zdobyła główną nagrodę w konkursie, którego organizatorem jest koncern LVMH kontrolowany przez jednego z najbogatszych ludzi świata. Czym zajmuje się firma FancyTech?

Publikacja: 04.06.2024 10:32

Bernard Arnault podczas tegorocznej edycji VivaTech, paryskiej konferencji poświęconej innowacjom te

Bernard Arnault podczas tegorocznej edycji VivaTech, paryskiej konferencji poświęconej innowacjom technologicznym i startupom.

Foto: Benjamin Girette: Bloomberg Finance LP

Francuski koncern LVMH, który kontroluje Bernard Arnault, najbogatszy Europejczyk i jeden z najbogatszych ludzi na świecie, przyznał nagrody w organizowanym przez siebie konkursie Innovation Award.

Laureatem głównej nagrody został chiński startup FancyTech, specjalizujący się między innymi w tworzeniu kreacji filmowych przy użyciu sztucznej inteligencji. Dlaczego LMVH, potentat w branży luksusowej, angażuje się w projekty związane z AI?

Koncern LVMH nagradza chiński startup zajmujący się AI

Sztuczna inteligencja budzi w branży kreatywnej duże kontrowersje, jednak branża luksusowa wyraźnie stawia na rozwój tej technologii. Udowodnił to niedawno Bernard Arnault, najbogatszy Europejczyk, jeden z najbogatszych ludzi na świecie, biznesmen kontrolujący koncern LVMH mający w swoim portfolio 75 marek, między innymi takie domy mody jak Louis Vuitton, Dior, Fendi, Givenchy i Kenzo, kilka domów szampańskich oraz sieć ekskluzywnych hoteli Belmond.

Koncern LVMH, największe na świecie przedsiębiorstwo w sektorze luksusowym, przyznał nagrody w ramach Innovation Award. To konkurs, który od 2017 roku nagradza innowacyjne i najbardziej obiecujące startupy, mające ambicję działać w branży luksusowej.

Czytaj więcej

Badanie: co Europejczycy myślą o milionerach? Polacy wyjątkiem na tle Europy

W poprzednich latach laureatami Innovation Award były takie firmy jak Heuritech, Oyst czy Save Your Wardrobe. W 2024 roku do konkursu zgłosiło się ponad półtora tysiąca startupów z 89 krajów.

Laureatem głównej nagrody został w tym roku chiński startup FancyTech, zajmujący się tworzeniem produkcji filmowych przy użyciu sztucznej inteligencji. Oprócz głównego wyróżnienia, firma zwyciężyła również w jednej z sześciu kategorii w ramach Innovation Award 202 – „Immersyjne doświadczenia cyfrowe” (ang. „Immersive Digital Experiences”).

Współzałożyciel startupu, Morgan Mao, odebrał wyróżnienie z rąk Bernarda Arnaulta. Ceremonia odbyła się w Paryżu.

Twórca firmy z pewnością może liczyć na większą rozpoznawalność, a oprócz tego – również na przyszłą współpracę z francuskim potentatem, co podkreślił Bernard Arnault podczas wręczania nagrody. „To szansa na współpracę z naszymi markami, a także na udział w transformacji sektora luksusowego” – powiedział miliarder.

Sztuczna inteligencja wkracza do świata luksusu

Morgan Mao założył firmę FancyTech w 2019 roku. Startup specjalizuje się w projektowaniu oprogramowania tworzącego modele 3D oraz różnego rodzaju kreacje wizualne – przede wszystkim wideo – przy użyciu generatywnej sztucznej inteligencji (GenAI).

Dzięki tej technologii na podstawie odpowiednich komend (tak zwanych promptów) sztuczna inteligencja tworzy w stosunkowo krótkim czasie wysokiej jakości kreacje filmowe. Jak zapewniają twórcy startupu, poziom ich szczegółowości jest niemożliwy do osiągnięcia dla ludzkiego twórcy.

Zasadność tworzenia tej technologii twórcy FancyTech tłumaczą rosnącymi wyzwaniami, z jakimi mierzy się branża filmowa na fali rozwoju platform streamingowych i mediów społecznościowych. Technologia, którą opracowano w FancyTech, ma umożliwić tworzenie wysokiej jakości wideo bez konieczności zatrudniania większego zespołu, co znacznie obniża koszty produkcji.

W dłuższej perspektywie firma FancyTech chce stworzyć inkubator przedsiębiorczości o nazwie Station F. Będzie on skupiał niezależnych twórców wideo, którzy będą projektować swoje kreacje przy użyciu technologii chińskiego startupu.

Odbierając nagrodę, Morgan Mao zapewnił, że nawet w dobie rozwoju AI udział człowieka nadal będzie nieodzowny w procesie kreacji. „Łącząc umysł i maszynę, sztuczna inteligencja jeszcze bardziej poszerza granice wyobraźni i kreatywności, wciąż jednak nie jest w stanie zastąpić człowieka i jego serca” – podkreślił przedsiębiorca.

Francuski koncern LVMH, który kontroluje Bernard Arnault, najbogatszy Europejczyk i jeden z najbogatszych ludzi na świecie, przyznał nagrody w organizowanym przez siebie konkursie Innovation Award.

Laureatem głównej nagrody został chiński startup FancyTech, specjalizujący się między innymi w tworzeniu kreacji filmowych przy użyciu sztucznej inteligencji. Dlaczego LMVH, potentat w branży luksusowej, angażuje się w projekty związane z AI?

Pozostało 90% artykułu
Biznes
Sukcesja we włoskim imperium mody. Władzę przejmie były dziedzic fortuny
Biznes
Polscy inżynierowie mają sposób na ekstremalne upały. Nagroda w znanym konkursie
Biznes
Rusza proces dekady. Nowy etap walki dzieci o sukcesję w imperium miliardera
Biznes
Mark Zuckerberg ustanowił nowy rekord. Tegoroczny lider wśród miliarderów
Materiał Promocyjny
Świąteczne prezenty, które doceniają pracowników – i które pracownicy docenią
Biznes
Mark Zuckerberg uratuje słynną markę? Media o nowej inwestycji twórcy Facebooka
Biznes
Potentaci branży luksusowej dostali po kieszeni. Wyparowało 17 miliardów dolarów