Badanie: co Europejczycy myślą o milionerach? Polacy wyjątkiem na tle Europy

Jak mieszkańcy krajów Europy postrzegają bogaczy? Rozbieżności są duże, a Polacy są w Europie wyjątkowi – pod względem myślenia o ludziach zamożnych więcej łączy nas z Azjatami niż z Niemcami, Włochami czy Francuzami.

Publikacja: 24.05.2024 13:32

Spośród przebadanych państw, najbardziej przychylną opinią milionerzy i miliarderzy cieszą się w Wie

Spośród przebadanych państw, najbardziej przychylną opinią milionerzy i miliarderzy cieszą się w Wietnamie

Foto: Serge Kutuzov Unsplash

Opinie na temat najzamożniejszych warstw społecznych różnią się w poszczególnych regionach świata. Co ciekawe, najnowsze badanie niemieckiego naukowca pokazuje, że percepcja Polaków w tym obszarze niewiele różni się od tej, którą zaobserwowano w wielu krajach azjatyckich i znacząco odstaje od wielu krajów europejskich.

Jak Polacy postrzegają osoby zamożne?

Opinie na temat bogaczy bywają zgoła odmienne: od pozytywnych po skrajnie negatywne. Niemiecki historyk i socjolog, Rainer Zitelmann, wziął na warsztat stereotypy na temat najbogatszego grona mieszkańców naszego globu.

Jak podkreślił badacz, w odróżnieniu od takich grup jak jak mniejszości etniczne, kobiety czy osoby z niepełnosprawnościami niewielu naukowców interesuje się stereotypami na temat osób zamożnych. Również one od zawsze stanowili jeszcze jedną mniejszość — choć z pewnością cieszącą się znacznie lepszą sytuacją niż te wcześniej wymienione.

Czytaj więcej

Najbogatszy człowiek świata sprzedaje słynny dom mody? Stał się za mało luksusowy

To właśnie te aspekt, oprócz politycznych postaw wielu naukowców, zdaniem Zitelmanna zadecydował o tym, że postrzeganie milionerów i miliarderów przez społeczeństwo nigdy zbytnio nie interesowało naukowców. Aby je zbadać, Zitelmann zlecił instytutowi badawczemu Ipsos przeprowadzenie ankiet w 13 krajach rozsianych na całym świecie.

W badaniu wzięli udział również respondenci z Polski. Ankiety przeprowadzono na przestrzeni ponad czterech lat, od maja 2018 do listopada 2022 roku.

Na potrzeby badania Zitelmann przyjął konkretną definicję osoby bogatej: to ktoś posiadający majątek o wartości co najmniej miliona dolarów lub euro. Wyniki badań pojawiły się na łamach branżowego czasopisma „Economic Affairs”.

Opinie na temat bogaczy i bogactwa różnią się w zależności od kraju

Okazuje się, że najbardziej przychylną opinią bogacze cieszą się w Wietnamie. Jednocześnie w rankingu narodów o najbardziej pozytywnej percepcji tej grupy społecznej tuż za Wietnamczykami uplasowali się Polacy, za nami zaś — Japończycy, Chińczycy, Francuzi, Amerykanie, Koreańczycy z południa oraz Szwedzi.

Autor badania zmierzył również poziom zazdrości, jaką żywią (lub nie) mieszkańcy poszczególnych krajów. Okazuje się, że w Polsce poziom ten jest najniższy ze wszystkich krajów, które wzięły udział w badaniu.

Wyprzedziliśmy pod tym względem mieszkańców Japonii, Korei Południowej, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Wietnamu, Hiszpanii i Szwecji. Skrajnie odmienne od Polaków postawy reprezentują Francuzi, Niemcy i Chińczycy.

Zitelmannowi udało się też ustalić, że mieszkańcy wszystkich badanych krajów są generalnie zdania, że na osoby najzamożniejsze należy nałożyć wyższe podatki. Jednocześnie ponad połowa Polaków (51 procent), a także 41 procent Szwedów oraz aż 63 procent Wietnamczyków uważa, że podatki te nie powinny być „ekstremalnie wysokie”. Jedynie 27 procent naszych rodaków opowiedziało się za bardzo wysokimi podatkami dla bogaczy.

Autor badania zbadał też opinie na temat dążenia do bycia osobą zamożną. Aspekt ten okazuje się najbardziej istotny dla Wietnamczyków, za którymi plasują się Koreańczycy z południa, Chińczycy — i Polacy. Chęć wzbogacenia się jest wśród Polaków dwukrotnie większa niż wśród mieszkańców Francji, Niemiec czy Wielkiej Brytanii.

Opinie na temat najzamożniejszych warstw społecznych różnią się w poszczególnych regionach świata. Co ciekawe, najnowsze badanie niemieckiego naukowca pokazuje, że percepcja Polaków w tym obszarze niewiele różni się od tej, którą zaobserwowano w wielu krajach azjatyckich i znacząco odstaje od wielu krajów europejskich.

Jak Polacy postrzegają osoby zamożne?

Pozostało 90% artykułu
Społeczeństwo
Nagroda Jamesa Dysona. Innowacyjne projekty młodych inżynierów wyróżnione
Społeczeństwo
Generacja Z zmienia myślenie o luksusie. Na rynek wchodzi „pokolenie przekąsek”
Materiał promocyjny
Społeczność ludzi, których łączą pasje. Sekret sukcesu serwisu OLX
Społeczeństwo
Spięcie między miliarderami: firma Elona Muska pozwana. Poszło o pieniądze
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Społeczeństwo
Jamie Oliver wycofuje swoją książkę. Obraził rdzennych mieszkańców Australii?