Te buty uratowały Adidasa w 2023 roku. Pomogły przetrwać wpadkę z Kanye Westem

Adidas Samba - te buty okazały się jednym z najbardziej pożądanych modeli 2023 roku. Dzięki nim Adidas odniósł sprzedażowy sukces w roku, w którym zmagał się z problemami po zakończeniu współpracy z Kanye Westem.

Publikacja: 01.12.2023 07:21

Buty Samba okazały się sprzedażowym hitem Adidasa w 2023 roku.

Buty Samba okazały się sprzedażowym hitem Adidasa w 2023 roku.

Foto: SJ Unsplash

W 2023 roku swój wieki powrót miał jeden z klasycznych, choć nieco zapomnianych modeli Adidasa –Samba. To właśnie te sneakersy w ostatnich miesiącach cieszyły się, co pozwoliło Adidasowi przynajmniej częściowo wydostać się z finansowego dołka.

Samba – buty, które wyprowadziły Adidasa na prostą

Adidas nie miał łatwego roku. Wciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2023 roku niemiecka marka zarobiła 332 miliony dolarów – aż o 72 procent mniej niż w tym samym okresie rok wcześniej. Nie jest jednak tak źle, jak mogłoby się wydawać.

Czytaj więcej

Dr Martens zatrudnił dyrektora z Apple. Ma podnieść słynną markę z kolan

Choć na całkowite wyjście na powierzchnię Adidas musi jeszcze trochę poczekać, prognoza zakładająca straty rzędu 765 milionów dolarów są już nieaktualne. Teraz wynoszą one już tylko 109 milionów.

Stopniowe wychodzenie z kryzysu Adidas zawdzięcza decyzji, aby na fali mody na sportowy styl w vintage’owym wydaniu, w ramach kolekcji Originals wypuścić na rynek swoje klasyczne modele. W sprzedaży pojawiły się trzy modele sneakersów, które w 2023 roku sporo namieszały w obuwniczych trendach.

Mowa modelach Gazelle, Spezial i Samba. Zwłaszcza ten ostatni zrobił furorę wśród celebrytów i zawojował ulice metropolii na całym świecie. Adidasy Samba sprzedają się na pniu, a znalezienie popularnych, „środkowych” rozmiarów stanowi nie lada wyzwanie.

Do kłopotów Adidasa przyczyniło się zerwanie szalenie lukratywnej, trwającej dziewięć lat i zakończonej skandalem współpracy z amerykańskim raperem Kanye Westem, znanym obecnie jako Ye. Efektem tej kolaboracji była bardzo świeża, innowacyjna marka Yeezy, której flagowymi produktami były awangardowe sneakersy.

Niestety, po antysemickich i rasistowskich wypowiedziach Ye, które trafiły do mediów, w październiku 2022 roku Adidas rozwiązał umowę z raperem. Dodatkowy problem stanowiły zalegające w magazynach wyroby marki Yeezy o łącznej wartości około 1,3 miliarda dolarów, z którymi coś trzeba było zrobić – ale tak, aby wyjść z całego impasu z twarzą.

Adidas w dużej mierze uporał się z tym problemem, stopniowo wypuszczając na rynek część produktów Yeezy o wartości 820 milionów dolarów, a część, wartą ponad 150 milionów, przekazał na cele charytatywne. Ruchy te, wraz z udanym wypuszczeniem na rynek kolekcji Originals, pomógł niemieckiej marce uniknąć katastrofalnej prognozy finansowej na przyszły rok.

Adidas Samba – wielki powrót kultowego modelu

Model Samba, który swój debiut miał w 1949 roku, zaprojektował założyciel Adidasa Adi Dassler z myślą o lekkoatletach trenujących zimą. Sneakersy z kangurzej skóry posiadały innowacyjną gumową podeszwę, zapewniającą dobrą przyczepność na oblodzonej powierzchni boiska.

Sneakersy Samba zyskały światową sławę w 1950 toku w trakcie Pucharu FIFA w 1950 roku w Brazylii – ich nazwa wychodzi się od narodowego tańca Brazylijczyków. Od tamtej pory kolejne wersje tego modelu cieszyły się dużą popularnością nie tylko wśród mieszkańców Ameryki Południowej, ale również wśród reprezentantów różnych dyscyplin sportowych z całego świata.

Obecnie – jako część kolekcji Originals – model Samba nie posiada już swoich praktycznych z punktu widzenia sportowców cech – nosi się go przede wszystkim jako modny element stylizacji. Sneakersy pojawiły się na nogach nie tylko „sneakerheadów”, ale również takich sław jak Kate Moss, Bella Hadid, Robert Pattinson, Pharell Williams, Katie Holmes i Jennifer Lawrence, a nawet Rihanny, która jeszcze nie tak dawno współpracowała z największym rywalem Adidasa – Pumą.

W 2023 roku swój wieki powrót miał jeden z klasycznych, choć nieco zapomnianych modeli Adidasa –Samba. To właśnie te sneakersy w ostatnich miesiącach cieszyły się, co pozwoliło Adidasowi przynajmniej częściowo wydostać się z finansowego dołka.

Samba – buty, które wyprowadziły Adidasa na prostą

Pozostało 92% artykułu
Biznes
Rekord na Wielkiej Aukcji Charytatywnej TOP CHARITY 2024. Zebrano 45,9 mln zł
Materiał Promocyjny
Naszą siłą jest różnorodność
Biznes
Niemcy znaleźli przepis na sukces w świecie luksusu. Inni toną, ich biznes kwitnie
Biznes
Europejski gigant branży luksusowej włącza się do gry o AI. Wybrał Chińczyków
Biznes
Sukcesja w imperium Warrena Buffeta. Miliarder zabrał głos i wskazał następcę
Akcje Specjalne
Dekarbonizacja gospodarki bez wodoru będzie bardzo trudna
Biznes
Kłopoty potentata rynku dóbr luksusowych. Słynna marka przestała się podobać
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży