Zgodnie z nowymi przepisami, które muszą jeszcze zostać zaakceptowane przez izbę wyższą holenderskiego parlamentu, pracodawcy będą zobowiązani do tego, by rozpatrywać prośby pracowników o pracę zdalną. Nie będą też mogli odrzucać takich próśb bez podania konkretnego powodu – chodzi np. o sytuacje, gdy obowiązki pracownika nie pozwalają mu na wykonywanie pracy poza biurem.
Holandia: praca zdalna gwarantowana przez prawo
Niektórzy pracownicy, którzy do wykonywania swoich obowiązków potrzebują jedynie komputera i telefonu, mimo wszystko nie wyobrażają sobie pracy w domu. Ich zdaniem taki tryb pracy zmniejsza produktywność, a obowiązki domowe skutecznie odciągają ich uwagę od obowiązków zawodowych.
Istnieje też spora grupa zwolenników elastycznego trybu pracy, a tych w Holandii jest bardzo wielu. W ich przekonaniu praca w domowym zaciszu pozwala lepiej skupić się na pracy, a dodatkowo nie marnuje się czasu na dojazd do pracy. We wtorek 5 lipca 2022 roku holenderski parlament przyjął na drodze głosowania ustawę, która stanowi ukłon w stronę tej drugiej grupy pracowników.
Jeżeli holenderski Senat zaakceptuje zmianę prawa, a nic nie wskazuje na to, by miało być inaczej, pracodawca nie będzie mógł odmówić, jeżeli jego podwładny poprosi go o możliwość pracy zdalnej. Wyjątek stanowi sytuacja, w której pracodawca będzie w stanie udowodnić, że praca w trybie zdalnym nie może być wykonywana przez danego pracownika.
Czytaj więcej
Praca ratownika wodnego jest ciężka, niebezpieczna i niezbyt dobrze płatna – chyba że mówimy o ratownikach z Los Angeles. Oni zarabiają świetnie, okazuje się, że mają iście gwiazdorskie zarobki. Na tyle wysokie, że budzi to zaskoczenie w USA.