Metamorfoza perły czeskiego brutalizmu. Słynny budynek będzie luksusowym hotelem

Dawny hotel InterContinental w centrum Pragi, jeden z najbardziej charakterystycznych brutalistycznych budynków czeskiej stolicy, wraca po gruntownym remoncie. Inwestor uszanował oryginalny projekt. Odświeżono wnętrza i fasadę przy zachowaniu historycznych elementów autorstwa XX-wiecznych czeskich projektantów.

Publikacja: 19.05.2025 16:11

Dawny hotel InterContinental stoi nad Wełtawą, u wylotu ulicy Paryskiej, znanej z licznych butików m

Dawny hotel InterContinental stoi nad Wełtawą, u wylotu ulicy Paryskiej, znanej z licznych butików marek luksusowych.

Foto: KatePal25, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

Dawny hotel InterContinental stoi w reprezentacyjnej części miasta, tuż nad Wełtawą. Właściciel zafundował brutalistycznemu obiektowi z lat 70. niezwykle kosztowną renowację. Remont trwał cztery lata, ale hotel jest już gotowy.

Brutalizm w Pradze. Słynny hotel w nowej odsłonie

Znajdujący się przy ekskluzywnej ulicy Paryskiej w Pradze, znanej ze butików czołowych marek luksusowych, dawny hotel InterContinental nosi obecnie nazwę Fairmont Golden Prague. Po trwającym cztery lata generalnym remoncie tworzył się tu nowy obiekt, działający pod egidą sieci luksusowych hoteli Fairmont Hotels & Resorts, która jest częścią firmy Accor Group.

Hotel InterContinental to jeden z najbardziej charakterystycznych budynków w Pradze. Renowacja, która ruszyła w 2021 roku i zakończyła się wiosną 2025 roku, kosztowała ponad 160 milionów euro. Odrestaurowanie obiektu było najdroższą inwestycją w historii praskiego hotelarstwa.

Czytaj więcej

Luksusowa willa wtopiona w skarpę nad Wisłą. Nowy projekt znanych architektów

Za projekt renowacji hotelu odpowiada czeski architekt Marek Tichý. Celem przedsięwzięcia było zachowanie oryginalnego, historycznego charakteru wnętrz i fasady. Tej ostatniej zafundowano nowe pokrycie według projektu czeskiego artysty Zbynka Sekala, będące kopią oryginalnego.

Foto: Materiały prasowe

We wnętrzach pozostawiono oryginalne żyrandole z dmuchanego szkła projektu René Roubíčeka, pozłacane oprawy oświetlenia, drewniane rzeźbienia autorstwa Miroslava Hejný’ego oraz złocone ornamenty na sufitach Čestmíra Kafki. Budynek mieści też jedną z największych i najbardziej obszernych kolekcji sztuki współczesnej w Czechach, prace pochodzą z lat 60. 70., a także z XXI wieku.

Foto: Materiały prasowe

W hotelu znajduje się 320 pokojów. Ich kolorystykę utrzymano w odcieniach beżów i brązów, do wykończenia wykorzystano szlachetny kamień i drewno. Oprócz tego budynek mieści sześć lokali gastronomicznych. Do dyspozycji gości jest też ogromna sala balowa i przestrzenie do organizacji różnego rodzaju wydarzeń.

Budynek przed remontem.

Budynek przed remontem.

Foto: cs:sJu, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

W Fairmont Golden Prague działa też ekskluzywny „hotel w hotelu” — usługa, która zyskuje coraz większą popularność wśród właścicieli hoteli, a także zamożnych turystów. Goście Fairmont Gold korzystają z personalizowanej obsługi „szytej na miarę” oraz wydzielonych przestrzeni.

Praga: Renowacja perły czeskiego brutalizmu

Budowa dawnego hotelu InterContinental trwała w latach 1968-1974. Była to wspólna inwestycja rządu Czechosłowacji i amerykańskich linii lotniczych PanAm. Hotel, który początkowo liczył 400 pokojów, miał gościć pasażerów tego przewoźnika.

Foto: Materiały prasowe

Za projekt brutalistycznego budynku odpowiadali architekci Karel Filsak, Karel Bubeníček i Jaroslav Švec z praskiej pracownii Epsilon. Głównymi materiałami budulcowymi i wykończeniowymi były beton, szkło i ceramika.

Po 1968 roku hotel przejęła państwowa czechosłowacka firma Čedok, działająca w branży turystycznej. Amerykańskiego inwestora pozbawiono wtedy wpływu na funkcjonowanie hotelu.

W okresie transformacji ustrojowej hotel InterContinental przeszedł dwie renowacje. Pierwsza pod kierownictwem architekta Romana Koucký’ego trwała w latach 1992-1995. Drugą, która objęła generalny remont wnętrz, przeprowadzono w 2002 roku.

Dawny hotel InterContinental stoi w reprezentacyjnej części miasta, tuż nad Wełtawą. Właściciel zafundował brutalistycznemu obiektowi z lat 70. niezwykle kosztowną renowację. Remont trwał cztery lata, ale hotel jest już gotowy.

Brutalizm w Pradze. Słynny hotel w nowej odsłonie

Pozostało jeszcze 92% artykułu
Architektura
Luksusowa willa wtopiona w skarpę nad Wisłą. Nowy projekt znanych architektów
Architektura
Najpiękniejsze muzea na świecie: 2 obiekty z Europy, jeden miał zostać wyburzony
Architektura
Najpiękniejsze sale koncertowe w Polsce. Stajemy się potęgą w Europie
Architektura
Luksusowy kurort na wyspie u ujścia Wisły. Domy jak ptasie gniazda
Architektura
Najbardziej niezwykłe domy w Polsce. Zachwycają – i budzą kontrowersje