Europejska ikona brutalizmu nie zostanie wyburzona. „Betonowe piekło” do remontu

Modernistyczna architektura nie ma ostatnio szczęścia – w ostatnich miesiącach w Europie wyburzono co najmniej dwie znane konstrukcje. Londyński Barbican, dla wielu bardzo kontrowersyjny, a zarazem cieszący się ogromną popularnością wśród turystów z całego świata, przejdzie gruntowną renowację, dzięki czemu odzyska dawny blask.

Publikacja: 09.04.2025 05:35

Częścią The Barbican są budynki mieszkalne, mieszkania w tym kompleksie są poszukiwane na rynku wtór

Częścią The Barbican są budynki mieszkalne, mieszkania w tym kompleksie są poszukiwane na rynku wtórnym.

Foto: Artem Zhukov Unsplash

Stan słynnego modernistycznego kompleksu Barbican Centre w Londynie z roku na rok jest coraz gorszy. Zdecydowano jednak, że słynna ikona brutalizmu jest zbyt cenna, aby ją burzyć. Budynki przejdą gruntowną i kosztowną renowację.

Barbican: ikona brytyjskiego brutalizmu

Renowacje niszczejących modernistycznych budynków sprzed kilkudziesięciu lat, a następnie przystosowywanie ich do potrzeb współczesnych użytkowników, to trend, który zyskuje coraz większą popularność wśród architektów i inwestorów na całym świecie. Wpisuje się w niego zbliżająca się renowacja Barbicanw – modernistycznego kompleksu w centrum Londynu, który zbudowano na przestrzeni lat 60. i 80. ubiegłego wieku.

Od początku swojego istnienia 14-hektatowy kompleks pełni wiele funkcji – od mieszkaniowej po kulturalną. W Barbican Centre znajduje się teatr, sale kinowe, galeria sztuki, biblioteka, szkoła muzyczna i teatralna, a także kawiarnie, restauracje, oranżeria i ogrody. Obok mieszczą się budynki mieszkalne. Miejsce cieszy się dużą popularnością. Każdego roku Barbican Centre odwiedza około 1,7 miliona turystów.

Zgodnie z danymi brytyjskiej organizacji ALVA (Association of Leading Visitor Attractions) Barbican znalazł się w czołówce brytyjskich atrakcji turystycznych, zajmując miejsce w czołowej dwudziestce spośród 400 przebadanych miejsc i obiektów.

Czytaj więcej

Scampia: wstydliwy sekret Neapolu. Dlaczego „miasto idealne” poniosło klęskę?

Betonowy gigant w centrum Londynu to jednocześnie jeden z najbardziej kontrowersyjnych kompleksów w tym mieście, który od początku miał zagorzałych przeciwników, jak i zwolenników. Zdaniem tych pierwszych to bezduszne, pozbawione życia „betonowe piekło” w radzieckim stylu, które w dodatku coraz bardziej zaniedbane.

Dziedziniec Barbican to jedno z ogólnodostępnych miejsc w całym kompleksie.

Dziedziniec Barbican to jedno z ogólnodostępnych miejsc w całym kompleksie.

Foto: Lawrence Krowdeed Unsplash

Z kolei miłośnicy modernizmu, a zwłaszcza brutalizmu, twierdzą, że Barbican Centre to jedna z najcenniejszych ikon tego nurtu w Wielkiej Brytanii, która należy chronić. W końcu podjęto decyzję o jego renowacji. 

Stworzenie projektu renowacji powierzono dwóm londyńskim pracowniom architektonicznym – Allies and Morrison i Asif Khan Studio. Lifting Barbican Centre pochłonie około 230 milionów funtów.

Barbican. Symbol brutalizmu w Londynie do remontu

Celem prac renowacyjnych będzie wymiana przestarzałych instalacji i elementów konstrukcyjnych, a także przebudowa niektórych miejsc – również tych, które obecnie są wyłączone z użytku. Po liftingu The Barbican ma stać się bardziej przyjaznym i funkcjonalnym miejscem dla tych, którzy je odwiedzają.

Część kulturalną Barbican uzupełniają dwa wieżowce mieszkalne.

Część kulturalną Barbican uzupełniają dwa wieżowce mieszkalne.

Foto: Dion Barrett

W ramach renowacji zostanie naprawione szklane zadaszenie nad oranżeria kompleksu Barbican Centre. Pilnego remontu wymagają też cztery kondygnacje znajdujące się poniżej. Do wymiany pójdą też między innymi kilkudziesięcioletnie instalacje wodno-kanalizacyjne i stare urządzenia kontrolne.

Oprócz tego znikną niewygodne klatki schodowe, dobudowana będzie też winda. Powstanie również więcej ogólnodostępnych toalet. Remont przejdzie też zbiornik wodny znajdujący się na terenie Barbican, który obecnie przecieka, a woda przedostaje się do tuneli metra znajdujących się poniżej.

Dziedziniec przed Barbican Centre.

Dziedziniec przed Barbican Centre.

Foto: Dion Barrett

W przestrzeni na świeżym powietrzu wybudowane będą ponadto nowe fontanny i meble miejskie. Autorzy projektu renowacji zapewniają, że styl Barbican po liftingu będzie spójny z pierwotną wizją architektów z biura Chamberlin, Powell and Bon, którzy zaprojektowali kompleks.

Częścią Barbican Centre jest między innymi sala koncertowa.

Częścią Barbican Centre jest między innymi sala koncertowa.

Foto: Peter Dazeley

Brytyjskie media podają, że na ujrzenie Barbican w nowej, odświeżonej odsłonie, przyjdzie nam poczekać jeszcze kilka lat. Po otrzymaniu zielonego światła od władz Londynu prace ruszą dopiero w 2027 roku. Koniec pierwszej fazy renowacji Barbican ma nastąpić w 2032 roku, kiedy kompleks będzie świętował 50. rocznicę swojego powstania.

Stan słynnego modernistycznego kompleksu Barbican Centre w Londynie z roku na rok jest coraz gorszy. Zdecydowano jednak, że słynna ikona brutalizmu jest zbyt cenna, aby ją burzyć. Budynki przejdą gruntowną i kosztowną renowację.

Barbican: ikona brytyjskiego brutalizmu

Pozostało jeszcze 94% artykułu
Architektura
Metamorfoza opuszczonego kolosa. To będzie nowa atrakcja turystyczna Barcelony
Architektura
Słynny most w Londynie do wyburzenia? Zły stan perły XIX-wiecznej architektury
Architektura
Architektoniczny symbol Londynu w złym stanie. Nie ma chętnych na remont
Architektura
To będzie najbardziej oryginalny wieżowiec w Polsce. Stanie w centrum Warszawy
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Architektura
To najpiękniejsze wnętrza w Polsce. Prestiżowa nagroda dla polskich projektantek