Reklama
Rozwiń

To będzie jedno z najpiękniejszych lotnisk na świecie. Projekt u stóp Himalajów

Ceniona duńska pracownia architektoniczna BIG przygotowała projekt lotniska, które ma powstać w Bhutanie. Koncepcja zakłada wykorzystanie dużej ilości drewna, a także sięgnięcie po tradycyjną lokalną ornamentykę.

Publikacja: 13.03.2025 11:02

Projekt duńskiej pracowni BIG zakłada wykorzystanie ornamentyki stosowanej w tradycyjnej sztuce Bhut

Projekt duńskiej pracowni BIG zakłada wykorzystanie ornamentyki stosowanej w tradycyjnej sztuce Bhutanu.

Foto: BIG

Architektura projektu nowego portu lotniczego w Bhutanie będzie całkowicie różniła się od wielu innych lotnisk na świecie. Jednym z głównych budulców lotniska ma być drewno, jednak tym, co wyróżnia projekt jest sięgnięcie po bogate, kolorowe ornamenty, charakterystyczne dla tradycyjnej sztuki Bhutanu.

W Bhutanie powstanie wyjątkowe lotnisko. Projekt Bjarke Ingels Group

Bhutan to kraj, który od chwili otwarcia kraju dla turystów w latach 70. stał się niezwykle popularnym kierunkiem turystycznym. Jest unikatowy – położony u stóp Himalajów i wciąż, mimo napływu turystów, bardzo tradycyjny. Ważną częścią kulturalnego dorobku mieszkańców jest misterna ornamentyka tamtejszych tradycyjnych drewnianych budynków.

Takie właśnie wielokolorowe ornamenty będą witać przyjezdnych w nowym budynku Międzynarodowego Portu Lotniczego w Gelephu, niedaleko granicy z Indiami. Autorami projektu nowego dworca lotniczego są architekci ze nagradzanego kopenhaskiego biura Bjarke Ingels Group (BIG). To ta pracownia stworzyła między innymi słynny kopenhaski Copenhill, spalarnię śmieci, która jest jednocześnie obiektem rekreacyjnym.

Foto: BIG

Wizualizacje lotniska, które ujrzały światło dzienne, wyglądają niezwykle. Zarówno fasadę, jak i wnętrza lotniska zdobią elementy z drewna, które pokrywają kolorowe ornamenty, charakterystyczne dla tradycyjnej architektury Bhutanu. Budowa nowego lotniska wpisuje się w szerszy projekt urbanistyczny o nazwie Gelephu Mindfulness City, jaki realizuje obecnie Królestwo Bhutanu.

Czytaj więcej

Zamyka się jedno z najsłynniejszych muzeów w Europie. Wieloletni remont

Projekt nowego lotniska Gelephu w Bhutanie

Oryginalna forma kompleksu o łącznej powierzchni 68 tysięcy metrów kwadratowych przypomina pasmo górskie. To nawiązanie do otaczających obiekt majestatycznych Himalajów.

Foto: BIG

Ogromne znaczenie w architekturze nowego lotniska będzie miała roślinność. Plac przy terminalu przylotów będzie podzielony na cztery strefy, z których każda będzie zawierała nieco inną kompozycję roślin rosnących w okolicznych lasach.

Mnóstwo lokalnej roślinności znajdzie się również wewnątrz lotniska, a także na centralnym, otwartym dziedzińcu. Rośliny będzie można podziwiać z różnych poziomów dzięki pomostom nad dziedzińcem.

Cały projekt odzwierciedla dbałość o dobrostan psychiczny i fizyczny – niezwykle ważny aspekt dla mieszkańców Bhutanu, którzy uchodzą za jedno najszczęśliwszych społeczeństw na świecie. Z tego powodu w obiekcie nie zabraknie nie tylko wielu roślin, ale również pomieszczeń do medytacji i jogi.

Równie dużą rolę w konstrukcji lotniska będzie odgrywało naturalne światło. Maksymalne doświetlenie zapewnią ogromne przeszklenia w ścianach i w zadaszeniu. Z okien na wyższych piętrach będą roztaczać się spektakularne widoki na Himalaje.

W projekcie zastosowano wiele innowacyjnych rozwiązań. Jednym z najciekawszych jest konstrukcja lotniska z drewnianych modułów, które umożliwiają przebudowę i powiększenie całego kompleksu, jeżeli w przyszłości zajdzie taka potrzeba.

Bhutan znajduje się w strefie subtropikalnej, a więc lotnisku należało zapewnić odpowiedni przepływ powietrza. Będzie temu sprzyjać drewniana konstrukcja obiektu oraz energooszczędny system wentylacji w dachach. Na dachach znajdą się ponadto panele fotowoltaiczne.

Twórcy nowego lotniska przewidują, że będzie ono obsługiwało ponad 120 lotów dziennie. Do roku 2024 przez port lotniczy ma przewijać się około 1,3 miliona pasażerów rocznie, a do roku 2065 – nawet do 5,5 miliona.

Architektura projektu nowego portu lotniczego w Bhutanie będzie całkowicie różniła się od wielu innych lotnisk na świecie. Jednym z głównych budulców lotniska ma być drewno, jednak tym, co wyróżnia projekt jest sięgnięcie po bogate, kolorowe ornamenty, charakterystyczne dla tradycyjnej sztuki Bhutanu.

W Bhutanie powstanie wyjątkowe lotnisko. Projekt Bjarke Ingels Group

Pozostało jeszcze 90% artykułu
Architektura
Czeska perła brutalizmu zamknięta. Nadchodzi remont kontrowersyjnego budynku
Architektura
Nabrzeże w Wielkopolsce z prestiżową nagrodą. Sukces polskiego architekta
Architektura
Opuszczone sanatorium w Tatrach odzyska blask. Projekt wart pół miliarda złotych
Architektura
Najpiękniejszy dom w Polsce w 2025 roku. Luksusowa willa na skarpie nad Wisłą
Architektura
Dubaj zbuduje kopię europejskiej metropolii. Projekt wart 20 miliardów dolarów
Architektura
Słynny opuszczony dworzec w nowej roli. W środku zacznie działać luksusowy hotel