Park dla mieszkańców na dachu biurowca. Nowy budynek zmienia oblicze Berlina

W Berlinie powstał nietypowy „zielony” biurowiec – jego dach porastają drzewa, tworząc park dostępny dla mieszkańców miasta. To kolejny tego typu obiekt w Europie. Grüntuch Ernst Architekten

Publikacja: 08.11.2024 04:47

Kaskadowy park na dachu biurowca ma powierzchnię 2,2 tysiąca metrów kwadratowych.

Kaskadowy park na dachu biurowca ma powierzchnię 2,2 tysiąca metrów kwadratowych.

Foto: Grüntuch Ernst Architekten

Na terenie zrewitalizowanej fabryki w Berlinie wybudowano ekologiczny biurowiec, który ma uczynić Berlin jeszcze bardziej zielonym miastem. Dzięki umieszczeniu na dachu rozległego, ogólnodostępnego parku ma on też stworzyć nową przestrzeń dla mieszkańców Berlina — i odbudować lokalną bioróżnorodność.

Berlin: biurowiec z parkiem publicznym na dachu

W całej Europie (a także na świecie) przybywa budynków o różnym przeznaczeniu, które posiadają na swoich dachach mniejsze lub większe ogrody ogrody. Imponującym przykładem biurowca z prawdziwym parkiem na dachu jest berliński Darwinstraße, który powstał na terenie dawnej fabryki.

Autorami projektu Darwinstrasse Berlin są architekci z berlińskiej pracowni Grüntuch Ernst Architeken. Biuro ma na koncie wiele projektów (zrealizowanych głównie w Niemczech), również tych o charakterze rewitalizacyjnym. Dwa z nich znajdują się w Berlinie: to hotel „Wilmina” w dawnym budynku więzienia dla kobiet oraz centrum kulturalne zaadaptowane w liczącym prawie 100 lat budynku dawnej żydowskiej szkoły dla dziewcząt.

Czytaj więcej

Warszawa ma najlepszą przestrzeń publiczną w Europie. Prestiżowa nagroda

Biurowiec z ogrodem na dachu znajduje się przy Darwinstrasse 1-5 w dzielnicy Charlottenburg w zachodniej części Berlina – od tej ulicy zresztą budynek zaczerpnął swoją nazwę. Obiekt ma osiem kondygnacji oraz długość 120 metrów.

W północnym skrzydle budynku zaczyna się klatka schodowa, która wiedzie na południowy kraniec obiektu. Schody prowadzą na dach, gdzie znajduje się rozległy, kaskadowy park o powierzchni 2,2 tysiąca metrów kwadratowych. Do parku można dostać się zarówno z poziomu ulicy, jak i z biur.

Zbudowanie parku na dachu było dla architektów sporym wyzwaniem. Dach musi utrzymać ogromny ciężar wilgotnej ziemi oraz roślinności, w tym drzew, które z czasem będą coraz większe. Zaprojektowano więc wodoodporną powierzchnię z betonu z dodatkiem węgla.

Cały obiekt działa w sposób zrównoważony i maksymalnie przyjazny środowisku. Wykorzystuje między innymi energię odnawialną pochodzącą ze znajdującej się w niedalekim sąsiedztwie elektrowni.

Coraz więcej zieleni na dachach budynków

Oczywiście Darwinstraße nie jest jedynym budynkiem w Europie, który posiada ogród na dachu. Z pewnością jednak niewiele jest budynków na Starym Kontynencie, gdzie powierzchnia tego terenu jest tak duża i jest nie tyle ogrodem, ale pełnoprawnym parkiem.

Od szeregu lat takich obiektów — o różnym przeznaczeniu — przybywa w wielu innych europejskich miastach, a także na całym świecie. Jako ciekawostkę przytoczmy przykład Singapuru, gdzie wymagane jest, aby co najmniej 25 procent powierzchni nowych budynków komercyjne stanowiło teren zielony, który będzie dostępny dla każdego codziennie, przez całą dobę.

Jeden z europejskich przykładów powstaje nie tak daleko, bo w Wilnie. Mowa o wielofunkcyjnym kompleksie Business Stadium Central projektu słynnej brytyjskiej pracowni architektonicznej Zaha Hadid Architects. Wyposażono go w podniebny ogród — choć na pewno nie tak duży jak ten na dachu biurowca Darwinstraße.

Bardziej spektakularnym przykładem porośniętego zielenią dachu będzie nowy terminal lotniska im. Amerigo Vespucciego we Florencji. Na jego dachu znajdzie się winnica o powierzchni wynoszącej aż 7,7 hektara. Projekt pierwszego budynku lotniska z winnicą na dachu powstał w nowojorskim biurze Rafael Viñoly Architects.

Obiektów z ogrodami na dachach nie brakuje również w Polsce. Jednym z przykładów jest nowy budynek Dworca Metropolitalnego w Lublinie projektu biura Tremend z Warszawy. Drugi to apartament VISAVIS w Łodzi, który oprócz pierwszego w Polsce boiska na dachu będzie posiadał również zieloną przestrzeń rekreacyjną.

Na terenie zrewitalizowanej fabryki w Berlinie wybudowano ekologiczny biurowiec, który ma uczynić Berlin jeszcze bardziej zielonym miastem. Dzięki umieszczeniu na dachu rozległego, ogólnodostępnego parku ma on też stworzyć nową przestrzeń dla mieszkańców Berlina — i odbudować lokalną bioróżnorodność.

Berlin: biurowiec z parkiem publicznym na dachu

Pozostało 92% artykułu
Architektura
Wybrano najpiękniejszą winiarnię na świecie. To dzieło słynnego architekta
Architektura
„Luksusowy bunkier z ogrodem”. innowacyjny projekt znanego polskiego architekta
Architektura
Polskie muzeum z tytułem najlepszego na świecie. Sukces architektów z Warszawy
Architektura
Zamek w Łapalicach z prestiżowym wyróżnieniem. „Nieskończony potencjał”
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Architektura
Słynny budynek do wyburzenia. Przetrwał tylko 30 lat. „Od lat stoi pusty”