XVI-wieczny zabytek z Polski wyróżniony. Pokonał rywali z całego świata

Projekt renowacji siedziby Książnicy Stargardzkiej, za który odpowiedzialni są architekci z cenionych pracowni BiASTUDIO oraz Kokon Studio, został nominowany do prestiżowej nagrody przyznawanej przez Irlandzki Królewski Instytut Architektów (RIAI).

Publikacja: 19.06.2024 13:59

Budynek Książnicy Stargardzkiej składa się z dwóch części: XVI-wiecznej kamienicy i pawilonu dobudow

Budynek Książnicy Stargardzkiej składa się z dwóch części: XVI-wiecznej kamienicy i pawilonu dobudowanego w latach 70.

Foto: Tomasz Lazar

Siedziba Książnicy Stargardzkiej, która niedawno została poddana renowacji, została dostrzeżona przez Irlandzki Królewski Instytut Architektów (RIAI), który każdego roku – spośród prac renomowanych pracowni z całego świata – wybiera najbardziej wybitne osiągnięcia w dziedzinie architektury. W prestiżowym plebiscycie konkurują ze sobą cenione pracownie z całego świata, a oceniający w nim jurorzy zwracają uwagę przede wszystkim na innowacyjność rozwiązań oraz kunszt architektoniczny. 

Czytaj więcej

Powstaje kolos: to będzie największy kompleks muzealny w Europie

Książnica Stargardzka: projekt nominowany do nagrody irlandzkiego Królewskiego Instytutu Architektów

W 2023 roku na liście nominowanych do prestiżowej nagrody przyznawanej przez Irlandzki Królewski Instytut Architektów (RIAI) znalazł się projekt Książnicy Stargardzkiej autorstwa pracowni BiASTUDIO i Kokon Studio. Co istotne, projekt jako jedyny reprezentował w tym konkursie Polskę. 

Tomasz Lazar

„Przekornie muszę stwierdzić, że w naszej pracowni przewidzieliśmy tę nominację. Rozmawiając o tym projekcie, wielokrotnie żartowaliśmy, że jest on nieco... irlandzki. Pracując z Dominiką w Irlandii (red. Dominiką Biedunkiewicz – wspólniczką i żoną Gawła), mieliśmy możliwość z bliska przyjrzeć się pewnym rozwiązaniom architektonicznym, które dopiero teraz z poślizgiem docierają do Polski” – podkreśla Gaweł Biedunkiewicz z pracowni BiASTUDIO. „A trzeba przyznać, że ostatnimi czasy architekci z Irlandii dołączyli do elity światowego designu. Jak widać, doświadczenia te zaowocowały świetnym projektem” – dodaje. 

Tomasz Lazar

Siedziba Książnicy Stargardzkiej, która niedawno poddana została renowacji, składa się z dwóch części – XVI-wiecznej gotyckiej kamienicy mieszczańskiej oraz pawilonu wybudowanego w latach 70. minionego stulecia. Obie kontrastujące bryły zostały połączone składającym się z wertykalnych elementów łącznikiem, który nawiązuje kolorystycznie do pomorskiego modernizmu ceglanego. „To nietypowe zestawienie czyni obiekt miejscem wyjątkowym, w którym spotykają się różne tradycje architektoniczne” – podkreślają odpowiedzialni za projekt architekci. 

Tomasz Lazar

Dom Rohledera – będący obecnie siedzibą Książnicy Stargardzkiej – wymagał modernizacji, gdyż na przestrzeni lat przeszedł wiele, w tym między innymi pożar.  Zdecydowano więc, że kompleksowy remont wnętrz połączony zostanie ze stworzeniem nowej aranżacji – tak, by Książnica Stargardzka jak najlepiej odpowiadała potrzebom współczesnych użytkowników. „Było to nie lada wyzwaniem, zważywszy na zabytkowy charakter budynku i konieczność współpracy z konserwatorem” – czytamy w opisie projektu. Mimo wszystko pracownie architektoniczne BiASTUDIO oraz Kokon Studio doskonale poradziły sobie z tym wyzwaniem –  stworzyły przestrzeń nowoczesną i funkcjonalną, nie zapominając przy tym o wyeksponowaniu walorów historycznych obiektu.

Czytaj więcej

Najpiękniejsza fasada zabytku w Europie znajduje się w Olsztynie. „Niezwykła”

Jak wygląda Książnica Stargardzka po renowacji?

Architekci odpowiedzialni za projekt renowacji siedziby Książnicy Stargardzkiej postawili na otwartą przestrzeń – jest ona nie tylko jasna i dobrze doświetlona, ale także łatwo dostępna dla użytkowników. Zlikwidowano między innymi bariery przestrzenne, które utrudniały poruszanie się osobom niepełnosprawnym. Z myślą o osobach z ograniczeniami ruchowymi zainstalowano także platformę dostępną z poziomu terenu. Pojawiły się też przenośne pętle indukcyjne dla niedosłyszących, zaś odpowiadając na potrzeby osób niedowidzących, skontrastowano kolorystykę nie tylko podłóg, ścian i schodów, lecz również urządzeń i przyborów w sanitariatach. 

Tomasz Lazar

Po renowacji biblioteka, która znajduje się w budynku, zyskała również na funkcjonalności – znalazło się w niej między innymi miejsce na przestronną wypożyczalnię, przytulną czytelnię i mediatekę. W projekcie znalazła się też wydzielona przestrzeń dla dzieci i młodzieży. Projektanci pomyśleli nawet o boksie akustycznym, który świetnie sprawdza się w przypadku głośnej pracy, a także pracowni przeznaczonej do działalności edukacyjnej i kulturalnej. Z kolei w głównym foyer zostało zaplanowane miejsce na wystawy tematyczne.

Zespół architektów postawił na proste, minimalistyczne formy o zdecydowanym wyrazie. Fragmenty starych ceglanych murów, surowe kolumny żelbetowe oraz odsłonięte instalacje zestawione zostały z plastycznymi detalami meblarskimi i wszechobecną zielenią. Wrażenie robi między innymi odrestaurowany neon pochodzący ze stargardzkiej księgarni należącej do nieistniejącej już sieci „Dom Książki”. Zabiegi te sprawiły, że industrialny charakter wnętrz łączy się z delikatnymi i starannie dopasowanymi akcentami.

Dla twórców projektu niezwykle istotne było także to, by wykorzystane zostały lokalne i niskoemisyjne materiały. Niemniej istotne były jednak także kwestie takie jak akustyka czy oświetlenie wnętrza. Przestrzeń wypełniona jest też wyjątkowymi elementami wyposażenia wnętrza – znalazły się w niej między innymi fotele „Uni” marki  Nobonobo, zaprojektowane przez Stasa Litvinova.

Siedziba Książnicy Stargardzkiej, która niedawno została poddana renowacji, została dostrzeżona przez Irlandzki Królewski Instytut Architektów (RIAI), który każdego roku – spośród prac renomowanych pracowni z całego świata – wybiera najbardziej wybitne osiągnięcia w dziedzinie architektury. W prestiżowym plebiscycie konkurują ze sobą cenione pracownie z całego świata, a oceniający w nim jurorzy zwracają uwagę przede wszystkim na innowacyjność rozwiązań oraz kunszt architektoniczny. 

Pozostało 91% artykułu
Architektura
Polskie muzeum na liście najpiękniejszych na świecie. „Kamienny monolit”
Architektura
Bar z Małopolski wśród najpiękniejszych na świecie. „Nowa wizytówka miejsca”
Architektura
Rusza budowa najpiękniejszego dworca nad Bałtykiem. To projekt słynnej pracowni
Architektura
Najsłynniejszy opuszczony dworzec na świecie odzyskał blask. Wnętrza zachwycają
Architektura
Najpiękniejsza fasada zabytku w Europie znajduje się w Olsztynie. „Niezwykła”
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży