Pierwszy taki budynek mieszkalny w Polsce. 140 tysięcy roślin na fasadzie

KWK Promes, pracownia Roberta Koniecznego, jednego z najczęściej nagradzanych polskich architektów, zaprojektowała pierwszy budynek mieszkalny w Poznaniu. Będzie nietypowy – jego fasadę pokryje 140 tysięcy roślin.

Publikacja: 11.05.2024 11:57

Rośliny stworzą ogród wertykalny na elewacji budynku.

Rośliny stworzą ogród wertykalny na elewacji budynku.

Foto: KWK Promes

Robert Konieczny – jeden z najbardziej cenionych na świecie polskich architektów – wspólnie ze współpracownikami z biura KWK Promes projektuje budynki, które nierzadko nazywa się najciekawszymi w Polsce.

Jeden z najnowszych projektów Koniecznego ani trochę nie odstaje od realizacji, które otrzymywały w przeszłości prestiżowe wyróżnienia. Wizualizacja pierwszego budynku architekta w Poznaniu robi niemałe wrażenie. Innowacyjny obiekt prawie w całości pokryty ma zostać zieloną elewacją składająca się aż ze 140 tysięcy roślin.

Aura w Poznaniu – nowy projekt Roberta Koniecznego

Aura – bo taką nazwę nosi inwestycja, która powstaje na Winogradach na działce przylegającej do terenu Klubu Sportowego Posnania, przy ul. Słowiańskiej w Poznaniu – powstanie na zlecenie prywatnego inwestora, przedsiębiorcy Piotra Voelkela, mecenasa sztuki i współwłaściciela wielokrotnie nagradzanego biurowca Bałtyk.

Czytaj więcej

Europa będzie mieć swój Manhattan. 600 nowych wieżowców w planach

Projekt Koniecznego wybrany został w wewnętrznym konkursie z protego powodu – szukano rozwiązania, które pogodzi ze sobą wysoki poziom komfortu przyszłych użytkowników i jednocześnie będzie odpowiedzią na kryzys klimatyczny. A w tym Konieczny jest świetny – architekt nieraz podkreślał w rozmowie z mediami, że dla niego „zieleń w mieście jest święta”. Zastosowane w projekcie zielone rozwiązania nawiązywać mają do otoczenia, wzmacniać efektywność energetyczną budynku i dzięki temu ograniczać koszty eksploatacji.

Sam Robert Konieczny zaznacza, że głównym jego założeniem była minimalna ingerencja w istniejący ekosystem, a także jego wzbogacenie – na ile tylko to możliwe. „Parkowy charakter otaczającego terenu oraz topografia i występujące tu skarpy były punktem wyjścia dla idei całego założenia. Pojawił się pomysł, aby bryła budynku wyrastała z istniejącego spiętrzenia terenu i niejako była jego przedłużeniem, tworząc zielone wzgórze” – czytamy w opisie inwestycji przekazanej przez zespół architektoniczny. Dzięki temu użytkownicy budynku będą mogli być w bezpośrednim kontakcie z zieleni – dostępna będzie ona bowiem na wyciągnięcie ręki, zaraz po wyjściu na taras czy loggię każdego z pięter. 

Aura projektu Roberta Koniecznego: 140 tysięcy roślin utworzy ogród wertykalny

Jak wyglądać będzie Aura? Na jej specjalnej konstrukcji rosnąć ma aż 140 tysięcy roślin – stworzą one ogród wertykalny na elewacji. Twórcy projektu wyjaśniają, że pomiędzy konstrukcją a tynkowaną ścianą wytworzy się swoista poduszka powietrzna, będąca naturalnym izolatorem, chroniącym przede wszystkim przed nagrzewaniem się budynku w czasie upałów. Ale jak odpowiednio dbać o tak dużo roślin? Podlewane będą one przez automatyczny system korzystający w 90 proc. z wód retencyjnych, roztopowych i opadowych gromadzonych na terenie działki.

Na każdej kondygnacji aury znajdują się drzwi do maksymalnie czterech apartamentów. Uwagę przyciągają w nich ogromne okna z aluminium, które dość rzadko stosuje się w tego typu inwestycjach – gównie ze względu na cenę.

Apartamenty posiadać mają także ogrzewanie podłogowe oraz wideofony z możliwością połączenia ze smartfonami. W wielu lokalach znajdują się aż dwa balkony, oświetlone od dwóch stron świata – południowej i północnej. „Od strony południowej zaprojektowano przestronne i słoneczne strefy dzienne z pięknymi widokami na panoramę miasta oraz Park Cytadela. Od północy natomiast zlokalizowano przede wszystkim sypialnie” – czytamy. 

Czytaj więcej

Architekci z Gdańska i Krakowa wyróżnieni. Awans na listę najlepszych w Europie

W budynku łącznie znajdzie się jedynie 55 apartamentów – inwestycja jest więc kameralna, wręcz butikowa. Choć powierzchnie dostępnych mieszkań rozpoczynają się od 34 metrów kwadratowych, to w ramach inwestycji klienci mogą nabyć także lokale 70-metrowa, a nawet 160 metrowe apartamenty dwupoziomowe z czterema balkonami. 

Autorzy projektu zwracają uwagę, że części wspólne zaprojektowane zostały z dbałością o każdy szczegół – w Aurze nie zabraknie między innymi reprezentacyjnego lobby, kameralnego spa, prywatnej sauny. W przestrzeniach klatek schodowych znajdą się też dzieła Oskara Zięty – polskiego designera, artysty, innowatora, rzeźbiarza i inżyniera, który zyskał światową sławę dzięki innowacyjnej metodzie produkcji mebli ze stali, a zaprojektowany przez niego stołek PLOPP stał się jedną z ikon współczesnego designu.

Wokół budynku Aura znajdzie się także monitorowana, podziemna hala garażowa, pokój majsterkowicza oraz rowerownia. Niemniej atrakcyjna jest także przestrzeń wspólna, w której nasadzone zostanie mnóstwo zieleni. Pejzaż wzbogaci zaś malowniczy staw, stanowiący jednocześnie zbiornik retencyjny. Na terenie Aury powstanie też ciekawie zaprojektowany plac zabaw dla dzieci. 

Aura w Poznaniu – manifest zielonej architektury

Inwestor zaznacza, że Aura jest manifestem zielonej architektury. "Aura wyraźnie wskazuje ten nowy kierunek, według którego człowiek nie eksploatuje, nie rabuje i nie niszczy, ale wzbogaca i rozwija ekosystemy, w których żyje" - czytamy w materiałach prasowych dotyczących projektu. 

Aura ma być pierwszym takim obiektem w Polsce. Ze względu na innowacyjność w proces projektowy zaangażowani są naukowcy z Politechniki Poznańskiej oraz Uniwersytetu Przyrodniczego. 

Inwestycja powstać ma przy ul. Słowiańskiej w Poznaniu w dzielnicy Winogrady. Teren nie sąsiaduje bezpośrednio z Cytadelą – park znajduje się w odległości kilkuset metrów. Z Aurą sąsiadować będzie jednak teren stadionu Posnanii, który obecnie jest w procesie rozsprzedawania. Narazie nie wiadomo co dokładnie na nim powstanie, ale wiadomo, że zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego można na nim prowadzić wyłącznie działalność o charakterze sportowym i rekreacyjnym.

Robert Konieczny – jeden z najbardziej cenionych na świecie polskich architektów – wspólnie ze współpracownikami z biura KWK Promes projektuje budynki, które nierzadko nazywa się najciekawszymi w Polsce.

Jeden z najnowszych projektów Koniecznego ani trochę nie odstaje od realizacji, które otrzymywały w przeszłości prestiżowe wyróżnienia. Wizualizacja pierwszego budynku architekta w Poznaniu robi niemałe wrażenie. Innowacyjny obiekt prawie w całości pokryty ma zostać zieloną elewacją składająca się aż ze 140 tysięcy roślin.

Pozostało 91% artykułu
Architektura
Nadbrzeże w Wielkopolsce jednym z najładniejszych na świecie. Sukces Polaka
Architektura
Nowa siedziba banku centralnego Iraku. Ogromny wieżowiec ma być symbolem kraju
Architektura
Osiedle na Pomorzu w gronie najpiękniejszych na świecie. Prestiżowa nagroda
Architektura
Warszawski bar z tytułem najładniejszego na świecie. Sukces polskich architektów
Architektura
Filharmonia Szczecińska kończy 10 lat. Światową sławę zawdzięcza Hiszpanom
Architektura
Niezwykły dom jednorodzinny. Jest w sercu miasta i ma dwanaście pięter