Za projekt modernizacji odpowiada biuro TPF, które odpowiedzialne jest za przebudowę części nadziemnej obiektu, wraz z remontem części podziemnej. „Firma TPF Sp. z o.o. wraz z AAG opracowała na zlecenie Narodowego Banku Polskiego dokumentację projektowo-kosztorysową wykonania remontu i przebudowy bloku A, w kompleksie budynków Narodowego Banku Polskiego przy u. Świętokrzyskiej 11/21 w Warszawie” – czytamy.
Modernizacja budynku NBP ma być przeprowadzona z poszanowaniem istniejącego gabarytu i formy architektonicznej budynku. „Budynek o bardzo charakterystycznym wyrazie architektonicznym, będący ikoną powojennej architektury post-modernistycznej Warszawy. (...) Projekt zachowuje istniejącą bryłę i charakter architektury, wprowadzając zarazem współczesne rozwiązania materiałowe oraz nadając przyziemiu budynku walory lepszego połączenia z przestrzenią miejską” - czytamy na stronie biura TPF, odpowiedzialnego za projekt. Co warte jest podkreślenia, budynek NBP wpisany jest do gminnej ewidencji zabytków oraz znajduje się na liście dóbr kultury współczesnej Stowarzyszenia Architektów Polskich.
Zakończenie prac budowlanych ma nastąpić w I kwartale 2027 r., zaś oddanie gmachu do użytkowania powinno – kilka miesięcy później.
Budynek NBP miał zostać zburzony
Zabytkowy już budynek NBP powstawał etapami – kompleks między ulicami Świętokrzyską a Warecką wybudowano w latach 1948–1955 według projektu wybitnego architekta Bohdana Pniewskiego, zaś w latach 1974–1975 dobudowane zostało niższe skrzydło, znajdujące się od strony pl. Powstańców Warszawy. Zaprojektowała je Maria Barbara Dąbska-Czerwińska. Za projekt charakterystycznej czarnej fasady odpowiadali natomiast Jerzy Łoziński, Eugeniusz Karwatka oraz Mirosław Duchowski.