Już za kilka lat dworzec kolejowy w Tuluzie powiększy się o ultranowoczesne rozszerzenie, którego głównym budulcem będzie drewno. Węzeł komunikacyjny o nazwie Marengo zaprojektowała pracownia BIG słynnego duńskiego architekta Bjarke Ingelsa. Obiekt w ciekawy sposób nawiązuje do historycznej zabudowy miasta.
Francja: ultranowoczesny dworzec z drewna
Nowy węzeł komunikacyjny Marengo Multimodal Transport Hub w Tuluzie ma zwiększyć funkcjonalność Gare Matabiau, tamtejszego dworca centralnego. Całość ma być być z kolei częścią większego założenia urbanistycznego o nazwie Grand Matabiau Quais d’Oc.
Za projekt obiektu odpowiada kopenhaskie biuro architektoniczne Bjarke Ingels Group, jedna z najbardziej renomowanych pracowni w na świecie. Jej twórcą jest Bjarke Ingels, zaliczany do wąskiego grona „starchitektów”, architektów światowej sławy. Jednym z bliższych nam projektów autorstwa architektów z BIG jest między innymi Filharmonia Wełtawska w Pradze, której budowa ma ruszyć już niebawem.
Czytaj więcej
W Europie nie brakuje miast, które są magnesem przyciągającym turystów. Wygląda jednak na to, że w 2024 roku gwiazdą w tym gronie ma szansę być jedno z polskich miast – wynika z raportu przygotowanego przez firmę Bounce.
Na terenie nowego kompleksu ma znaleźć się nie tylko dworzec kolejowy — będzie to kompleksowy węzeł komunikacyjny, w którym nie zabraknie stacji metra i dworca autobusowego. Celem tej ogromnej inwestycji jest usprawnienie transportu publicznego w Tuluzie i jej okolicach.