Takiej willi jeszcze w Polsce nie było. Powstanie w oparciu o antyczne założenia

Znany łódzki architekt Marcin Tomaszewski, przedstawił swój nowy projekt. To Phantenom Casa, rezydencja zaprojektowana w zgodzie z antyczną zasadą złotego podziału.

Publikacja: 29.03.2024 14:23

Projekt Phantenom Casa opiera się na idei jedności, zgodnej z filozofią jednego z greckich myśliciel

Projekt Phantenom Casa opiera się na idei jedności, zgodnej z filozofią jednego z greckich myślicieli – Heraklita

Foto: Materiały prasowe

Marcin Tomaszewski należy do najbardziej rozpoznawalnych polskich architektów. Jego projekty budzą emocje, bo są bezkompromisowe. Najnowszy projekt pracowni Reform Architekt kierowanej przez Tomaszewskiego to zlecenie od klienta, który marzył o domu zaprojektowanym w oparciu o zasadę złotego podziału.

Powstał projekt osadzony w antycznych zasadach estetyki, będący czymś więcej niż realizacją wizji luksusowej architektury. Jak wyglądać będzie Phantenom Casa – dom, którego projekt stworzony został w myśl zasady złotego podziału?

Phantenom Casa: nowy projekt Marcina Tomaszewskiego

Całość projektu Phantenom Casa opiera się na idei jedności, zgodnej z filozofią jednego z greckich myślicieli – Heraklita. Głosił on, że wszystko jest ze sobą połączone. Idąc tym tropem, architekci nie pozostawili żadnego szczegółu projektu przypadkowi – każdy jego element nawiązuje do innego, zachowując przy tym zasadę złotego podziału. 

Czytaj więcej

Najczarniejszy dom w Polsce. Nowy, radykalny projekt polskiego architekta

Wszystko zaczęło się od Fidiasza – greckiego rzeźbiarza, najwybitniejszego przedstawiciela greckiej rzeźby z okresu klasycznego. To właśnie on stworzył Partenon – starożytną świątynię, w której zachowane zostały złote proporcje.

Dla architekta, podczas pracy nad Phantenom Casa, twórczość Fidiasza była jedną z największych inspiracji. Jako artysta Fidiasz wpływał na uczucia i emocje odbiorcy. Chcąc stworzyć zamierzony cel – piękno doskonałe, w którym wszystkie elementy ze sobą współgrają, tworząc kompozycję idealną – poszukiwał kanonu, który pozwoli na tworzenie dzieł idealnych.

Materiały prasowe

Tak właśnie narodził się najbardziej znany kanon estetyczny – złoty podział. „Boska proporcja będący podstawą tego projektu, jest matematycznym podziałem o wyjątkowych właściwościach. Opisuje on podział odcinka na dwie części w taki sposób, by stosunek długości dłuższej części do krótszej był równy stosunkowi całego odcinka do dłuższej części.

Stosunek ten, zwany złotą liczbą, wynosi 1.618. Oznacza się go grecką literą φ (czyt. „fi”), nawiązującą do imienia Fidiasza, co nadaje dodatkowy wymiar nazwie budynku, która nawiązuje do owego rzeźbiarza i Partenonu, najbardziej znanego budynku którego fasada zaprojektowana jest w istocie złotego podziału” – wyjaśniają twórcy projektu. 

Materiały prasowe

W projekcie Phantenom Casa jest to doskonale widoczne. Każde pomieszczenie kształtuje się tu w formie kwadratów i prostokątów o wymiarach wzajemnie uzależnionych. „Duszą domu nie jest jego kształt, ale idea, w jakiej jest tworzony. Perfekcja złotego podziału w kształcie i układzie Phantenom Casa wpływa na funkcjonowanie mieszkańców, dodając do ich życia antyczną harmonię” - mówi o projekcie jego twórca. 

Czytaj więcej

Mistrz obiektów użyteczności publicznej. Oto laureat „architektonicznego Nobla”

Phantenom Casa – nowoczesny dom zaprojektowany w myśl zasady złotego podziału

Rozkład budynku – zgodny z ciągiem Fibonacciego – prowadzi użytkownika przez kolejne przestrzenie wspólne, aż do ukrytego serca domu – winiarni. Jak tłumaczy twórca projektu, skupienie wszystkich wspólnych obszarów w jednym miejscu umożliwiło wyraźne oddzielenie strefy nocnej, tworząc atmosferę intymnej prywatności. 

Starannie zaplanowana została także bryła budynku – z każdej strony świata obiekt prezentuje się jak rzeźba. Szczególnie intrygująca jest elewacja frontowa, przybierająca formę półkolistej zasłony. Wygięta ściana – pokryta najwyższej jakości jasnym kamieniem wapiennym Grassi Pietra – stanowi zaś monumentalny element, przypominający kurtynę teatralną. „Jest to swoisty mur, który otacza strefę prywatną, ukrywając za sobą życie mieszkańców” – czytamy.

Całość nie przypomina typowej bryły budynku mieszkalnego – pod względem swojej wielkości i majestatyczności, przywołuje bowiem ona raczej skojarzenia z monumentalną starożytną operą. Jak zaznaczają twórcy projektu, „całkowicie odmienny klimat i emocje emanują z elewacji od strony ogrodu”. Tu elewacja przybiera formę otwartą i dynamiczną.

Oprócz matematycznej precyzji inspirowanej grecką sztuką, bryła budynku przypomina także tytułową literę Φ. Na pierwszy rzut oka symetryczna, z centralnym elementem w postaci szklanego otworu prowadzącego do salonu, tworzy swoisty emblemat budynku. 

Panującą wewnątrz budynku atmosferę podkreślić ma starannie przystosowane otoczenie. Załączone w projekcie wiszące wodne tarasy nie tylko umożliwiają różnorodne formy relaksu, ale dodają także projektowi wartości artystycznej.

Centralnie umiejscowiona przerwa w strukturze elewacyjnej kryje w sobie schody prowadzące do ogrodu, skryte w kaskadach spadającej wody. Nad taflą wody zasadzono również zostały drzewa, wyrastające z otworów w tarasach. Dzięki temu połączenie architektury i krajobrazu w projekcie Phantenom Casa jest prawdziwą sztuką. 

W obszarze strefy wjazdowej wzrok przyciąga natomiast rzeźba, utrzymana w antycznym klimacie. W strefie ogrodowej – idealnie na osi elewacji – umieszczono rzeźbioną postać obserwatora, która – jak piszą twórcy projektu – „podkreśla perfekcję ludzkiego ciała”. „Niemniej jednak, te estetyczne dodatki stanowią tylko część całości. Najpiękniejsze aspekty są ukryte przed zwykłym użytkownikiem i mogą być podziwiane jedynie z lotu ptaka. Mozaika pokrywająca wodne tarasy przedstawia znany motyw stworzenia Adama autorstwa Michała Anioła” – zaznaczono w opisie realizacji. 

Realizacja projektu Phantenom Casa – domu liczącego 640 metrów kwadratowych – rozpocząć się ma już w 2025 roku.

Marcin Tomaszewski należy do najbardziej rozpoznawalnych polskich architektów. Jego projekty budzą emocje, bo są bezkompromisowe. Najnowszy projekt pracowni Reform Architekt kierowanej przez Tomaszewskiego to zlecenie od klienta, który marzył o domu zaprojektowanym w oparciu o zasadę złotego podziału.

Powstał projekt osadzony w antycznych zasadach estetyki, będący czymś więcej niż realizacją wizji luksusowej architektury. Jak wyglądać będzie Phantenom Casa – dom, którego projekt stworzony został w myśl zasady złotego podziału?

Pozostało 91% artykułu
Architektura
Nadbrzeże w Wielkopolsce jednym z najładniejszych na świecie. Sukces Polaka
Architektura
Nowa siedziba banku centralnego Iraku. Ogromny wieżowiec ma być symbolem kraju
Architektura
Osiedle na Pomorzu w gronie najpiękniejszych na świecie. Prestiżowa nagroda
Architektura
Warszawski bar z tytułem najładniejszego na świecie. Sukces polskich architektów
Materiał Promocyjny
Aż 7,2% na koncie oszczędnościowym w Citi Handlowy
Architektura
Filharmonia Szczecińska kończy 10 lat. Światową sławę zawdzięcza Hiszpanom
Materiał Promocyjny
Najpopularniejszy model hiszpańskiej marki