Księgarnia w Ukrainie najpiękniejsza na świecie. Triumf w prestiżowym konkursie

Księgarnia „Readellion” z Kijowa wygrała prestiżowy konkurs Building of the Year 2024 w kategorii najlepiej zaprojektowanego wnętrza. Autorami projektu są architekci z kijowskiego biura Prototype.

Publikacja: 26.02.2024 14:02

Wnętrze księgarni to ledwie 44 metry kwadratowe. Kluczowym wyzwaniem dla projektantów było rozwiązan

Wnętrze księgarni to ledwie 44 metry kwadratowe. Kluczowym wyzwaniem dla projektantów było rozwiązanie, które pozwoli wykorzystać tę przestrzeń do maksimum.

Foto: Yevhenii Avramenko

Księgarnia z Kijowa zwyciężyła w międzynarodowym konkursie Building of the Year 2024 organizowanego przez ceniony branżowy magazyn ArchDaily, nagradzający najlepsze projekty architektoniczne na świecie. W projekcie wnętrza księgarni zastosowano kreatywne rozwiązanie problemu, jakim jest mocno ograniczona przestrzeń.

Ukraina: księgarnia w Kijowie z sukcesem w prestiżowym konkursie

Znamy wyniki tegorocznej edycji międzynarodowego konkursu architektonicznego, którego organizatorem jest magazyn ArchDaily, poświęcony architekturze i designowi. W gronie 15 zwycięzców z całego świata w kategorii „Wnętrza” zwyciężył projekt kijowskiej księgarni „Readellion”, której autorami są architekci z biura Prototype z siedzibą w Kijowie.

Projekt ukraińskich architektów pokonał w swojej kategorii dziesiątki propozycji z całego świata. W ogłoszonym jakiś czas temu gronie finalistów księgarnia „Readellion” znalazła się wraz z czterema innymi projektami, z których okazała się najlepsza.

Czytaj więcej

„Mój dom jest piękny”. Czołowy polski architekt prezentuje swój loft na Śląsku

Księgarnię pomyślano jako tętniące życiem kulturalnym miejsce, mające przyciągać miłośników literatury na różnego rodzaju wydarzenia. Twórcy księgarni planują organizować w tym miejscu między innymi wystawy, prezentacje i spotkania klubu książki.

Z tego powodu wystrój i ekspozycja w księgarni musi często się zmieniać i dopasowywać do dynamicznie zmieniających się potrzeb. Największym problemem i jednocześnie kluczowym wyzwaniem dla architektów była niewielka powierzchnia księgarni, która wynosi zaledwie 44 metry kwadratowe.

Projektanci rozwiązali kwestię niewielkiej przestrzeni poprzez zastosowanie genialnego w swojej prostocie rozwiązania. Jest nim duża, owalna, podwieszana wyspa, którą można z łatwością podnosić i sprowadzać ręcznie na dół – w zależności od tego, czy jest aktualnie potrzebna, czy nie.

„Readellion” – księgarnia, która nieustannie zmienia swoje oblicze

Wyspę o formie harmonijki zainstalowano w centralnej części księgarni. Jej specyficzny i zarazem praktyczny kształt służy bardzo konkretnym celom – można na niej poustawiać lub poukładać książki tak, aby odpowiednio je wyeksponować, na przykład w trakcie promocji, prezentacji lub innych wydarzeń.

Ściany księgarni wyposażono w system lekkich filarów ze stali galwanizowanej. Wspierają się na nich półki, na których można ustawić książki i inne produkty. Nie brakuje również drążków, na których można powiesić ubrania. Co istotne, wszystkie te elementy można w razie potrzeby łatwo przearanżować.

Dodatkowo, część biurową z tyłu pomieszczenia oddziela od części komercyjnej lekkie, półtransparentne przepierzenie z poliwęglanu. Dzięki zastosowaniu tego materiału udało się uniknąć przeciążenia niewielkiego wnętrza kolejną ścianą.

Istotnym elementem wystroju księgarni jest wyrazista, przykuwająca wzrok kolorystyka. Tło stanowią tu biele i szarości, które zestawiono na zasadzie kontrastu z elementami w kolorze kobaltowym. Taki, a nie inny dobór kolorów jest nieprzypadkowy, ma bowiem służyć lepszemu wyeksponowaniu książek i innych produktów, które znajdą się na półkach.

Kobaltowa jest również wyspa, przez co wyraźnie odróżnia się od reszty wnętrza – zwłaszcza kiedy jest obniżona i stanowi centralny punkt całej księgarni. Wystrój lokalu uzupełniają proste meble z jasnego drewna.

Autorem zdjęcia jest Yevhenii Avramenko. 

Księgarnia z Kijowa zwyciężyła w międzynarodowym konkursie Building of the Year 2024 organizowanego przez ceniony branżowy magazyn ArchDaily, nagradzający najlepsze projekty architektoniczne na świecie. W projekcie wnętrza księgarni zastosowano kreatywne rozwiązanie problemu, jakim jest mocno ograniczona przestrzeń.

Ukraina: księgarnia w Kijowie z sukcesem w prestiżowym konkursie

Pozostało 91% artykułu
Architektura
Apartamentowiec w Moskwie wśród najpiękniejszych domów na świecie. Jest z cegły
Architektura
Śląski kolos zostanie uratowany: metamorfoza zabytkowego szybu kopalni w Bytomiu
Architektura
Koniec słynnej willi na dachu bloku. Rusza rozbiórka najbrzydszego domu w Polsce
Architektura
Paryż szykuje architektoniczną perłę na igrzyska. Była zamknięta przez lata
Architektura
Najmłodszy zabytek w Polsce do rozbiórki. Prywatna kaplica przetrwała 13 lat