Nowa siedziba Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Poznań zyska unikatowy obiekt

W sąsiedztwie poznańskiego Wzgórza Świętego Wojciecha powstanie jedno z najnowocześniejszych muzeów w Polsce. Realizacja upamiętnieni zwycięskie powstanie, ale miasto zyska w ten sposób także nową przestrzeń publiczną.

Publikacja: 20.02.2024 03:25

W konkursie architektonicznym zwyciężyła polska pracownia architektoniczna WXCA.

W konkursie architektonicznym zwyciężyła polska pracownia architektoniczna WXCA.

Foto: materiały prasowe

16 lutego wmurowano kamień węgielny pod nową siedzibę Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Poznaniu, które otwarte ma zostać w grudniu 2026 roku. Już dzisiaj wiadomo, że to najpewniej będzie to jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Polsce.

Muzeum Powstania Wielkopolskiego: synergia z tkanką miejską

Już dzisiaj można powiedzieć, że powstanie obiekt nietuzinkowy – za projekt nowej siedziby Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 odpowiada bowiem ceniona polska pracownia architektoniczna WXCA, która przygotowała między innymi projekt polskiego pawilonu na Expo 2020 w Dubaju, Muzeum Miejsce Pamięci Palmiry oraz Muzeum Historii Polski i Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

Czytaj więcej

To będą muzea, jakich Europa nie widziała. Tak zmienia się Cytadela Warszawska

Pracownia została wyróżniona w konkursie na koncepcję architektoniczno-urbanistyczną poznańskiej placówki w 2019 roku, a ich koncepcja wybrana została spośród 56 zgłoszonych prac.

Nowoczesny obiekt wraz z wystawą stałą o powierzchni trzech tysięcy metrów kwadratowych powstanie w sąsiedztwie Wzgórza św. Wojciecha. Kompleks składać się będzie z czterech budynków oraz z części podziemnej. Architektom zależało, by w miejscu planowanego Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 wykreować nową jakość, która oparta będzie na synergii z zabytkową tkanką miejską. 

Materiały prasowe

Układ urbanistyczny czterech niezależnych bloków funkcjonalnych zaznacza osie komunikacyjne i widokowe – z ekspozycją historycznego krajobrazu Wzgórza Świętego Wojciecha. „Rozdzielenie siedziby muzeum na mniejsze bryły pozwala zarówno na zachowanie większej skali zieleni wokół, jak i podkreślenie roli bezpośredniego świadka historii, jakim jest wspomniany kościół” – czytamy w komunikacie na temat rozpoczęcia budowy.

Poznań z nową przestrzenią publiczną

Z zewnątrz bloki muzealne wykończone zostaną kamieniem mającym przywoływać pamięć o pierwszych budowlach na ziemiach polskich – zaś w wyższych partiach faktura materiału będzie ulegać zmianie, a elewacje kolejnych kondygnacji wykonane będą z gładko ciętego kamienia – nawiązujących do czasów współczesnych.

Spadowe dachy budynków architekci zaprojektowali jako „piątą elewację”, a ich zróżnicowana wysokość oraz nachylenie eksponować mają perspektywę w kierunku wzgórza. Na poziomie parteru architekci zaprojektowali przeszklenia, dzięki którym muzeum „wychodzi” na plac, a tym samym – także na miasto.

Materiały prasowe

W częściach funkcjonalnych oraz w podziemnej części obiektu zmieszczą się zarówno przestrzenie wystawy stałej, jak i wystaw czasowych, a także sala audytoryjna, biblioteka, pomieszczenia do konserwacji muzealiów, pomieszczenia techniczne oraz miejsca pracy dla pracowników instytucji. 

Niezwykle istotne jest to, ze realizacja upamiętnić ma zwycięskie powstanie, ale sprawić także, że miasto zyska nową przestrzeń publiczną – formuła centralnego placu miejskiego otwartego na otaczające go przestrzenie publiczne pozwala bowiem na aranżację różnych aktywności. Może być to miejsce wypoczynku dla gości i pracowników placówki, ale także miejsce do organizacji wykładów, koncertów czy spotkań. Okrągły kształt placu umożliwia gromadzenie się publiczności wokół sceny. Koncepcja przewiduje także utworzenie ogólnodostępnego parku dla mieszkańców Poznania z zachowaniem jak największej liczby drzew na terenie.

Funkcję wypoczynkową ma wspierać też instalacja w postaci mgły wodnej tworząca „obraz wodny”. Kształt placu sprawia również, że zimą stworzyć będzie można na nim lodowisko. To zresztą długa tradycja tego miejsca – od pięciu dekad w świadomości mieszkańców Poznania funkcjonuje ono bowiem właśnie w tej formie. 

„Jak zwykle w tego typu skomplikowanych projektach obiektów użyteczności publicznej musieliśmy połączyć różne funkcje oraz potrzeby, a w tym wszystkim pamiętać o kontekście miejsca i głównej misji muzeum” – zaznacza architekt Szczepan Wroński z WXCA. 

16 lutego wmurowano kamień węgielny pod nową siedzibę Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Poznaniu, które otwarte ma zostać w grudniu 2026 roku. Już dzisiaj wiadomo, że to najpewniej będzie to jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Polsce.

Muzeum Powstania Wielkopolskiego: synergia z tkanką miejską

Pozostało 93% artykułu
Architektura
Apartamentowiec w Moskwie wśród najpiękniejszych domów na świecie. Jest z cegły
Architektura
Śląski kolos zostanie uratowany: metamorfoza zabytkowego szybu kopalni w Bytomiu
Architektura
Koniec słynnej willi na dachu bloku. Rusza rozbiórka najbrzydszego domu w Polsce
Architektura
Paryż szykuje architektoniczną perłę na igrzyska. Była zamknięta przez lata
Architektura
Najmłodszy zabytek w Polsce do rozbiórki. Prywatna kaplica przetrwała 13 lat