Hotel z Krakowa wśród najpiękniejszych na świecie. Sukces polskich architektów

Kraków niebawem będzie mógł się poszczycić kolejnym wyjątkowym obiektem. Projekt polskiego biura BXB Studio o nazwie Krakowska Kamienica zdobył kolejne wyróżnienie. Tym razem projekt butikowego hotelu pod Wawelem zwyciężył w prestiżowym konkursie The Plan Award.

Publikacja: 16.11.2023 07:06

Projekt BXB Studio zakłada rewitalizację zabytkowej kamienicy pod Wawelem i przekształcenie jej w bu

Projekt BXB Studio zakłada rewitalizację zabytkowej kamienicy pod Wawelem i przekształcenie jej w butikowy hotel.

Foto: BXB Studio

Projekt rewitalizacji zabytkowej kamienicy nieopodal Wawelu oraz zaadaptowania jej na butikowy hotel autorstwa architektów z pracowni BXB Studio zyskuje międzynarodowe uznanie. Koncepcja wielokrotnie nagradzanego warszawskiego biura architektonicznego zdobyła pierwszą nagrodę w prestiżowym konkursie The Plan Award w kategorii „Hotele”.

Krakowska Kamienica projektu BXB Studio wygrała w konkursie The Plan Award

Renomowany magazyn „The Plan” to jedno z dwóch najważniejszych czasopism architektonicznych we Włoszech, które trafia do dystrybucji również na całym świecie. Autorzy magazynu organizują co roku konkurs The Plan Awards, w którym międzynarodowe grono jurorów wyłania po jednym zwycięzcy w ponad 30 kategoriach.

Czytaj więcej

Metamorfoza ikony modernizmu. Sanatorium dla gruźlików będzie eleganckim hotelem

Jak zawsze, w gronie jury tegorocznej edycji konkursu zasiedli wybitni architekci, krytycy, kuratorzy i profesorowie architektury. Wśród nich znaleźli się między innymi krytycy Michael Webb, Yehuda Safran i Valerio Paolo Mosco, profesor Zhang Xiaochun z Tongji University oraz Raymund Ryan, kurator Heinz Architectural Center.

Wśród 38 zwycięzców znalazł się jeden z najnowszych projektów polskiej pracowni BXB Studio, której założycielem jest uznany architekt, Bogusław Barnaś. Krakowska Kamienica zwyciężyła w kategorii Hotel.

BXB Studio

Do konkursu zgłosiło się 1400 pracowni z całego świata, między innymi takie renomowane biura jak Foster + Partners, Tadao Ando Architect & Associates, 3XN, BIG czy Grimshaw, które zakwalifikowały się do finału. Grono finalistów i zwycięzców, w którym znalazła się pracownia BXB, należy więc do światowej czołówki.

BXB Studio z kolejną nagrodą

Znajdującą się przy ulicy Powiśle 10 kamienicę zbudowano około 1900 roku. Czasy swojej świetności obiekt ma już dawno za sobą i obecnie nie wygląda zbyt atrakcyjnie. Zadaniem architektów z BXB Studio pod kierownictwem Barnasia było przywrócenie kamienicy dawnego blasku i proporcji – i zaadaptowanie jej na butikowy hotel.

W przeszłości eklektyczna kamienica posiadała bogate zdobienia. Obiekt zbudowano z czerwonej cegły, z którą kontrastowały elementy w jasnych barwach. Inspirując się tradycyjną architekturą Krakowa, architekci łączą w swoim projekcie styl renesansowy, gotycki, barokowy i modernistyczny.

BXB Studio

„Nigdy wcześniej nie tworzyliśmy takiej architektury” – powiedział Bogusław Barnaś. „Projekt ten nazywam Architekturą Percepcyjną, która zmienia stylistykę w zależności od perspektywy”.

W zależności od tego, w którym miejscu będziemy się znajdować względem kamienicy, dostrzeżemy inny styl architektoniczny. Patrząc na budynek od zewnątrz, ma on wyraźnie gotycki charakter. Zbliżając się do budynku i wreszcie do niego wchodząc, zauważymy dekoracje nawiązujące do renesansu, a nawet baroku.

„Nadbudowa kamienicy widziana z Mostu Dębnickiego będzie miała gotycki charakter, z pozycji Bulwarów Wiślanych przypomina renesansowe arkady, natomiast z poziomu ul. Powiśle nadbudowa przechodzi w miękkie formy – reminiscencje barokowej ornamentyki” – tłumaczy architekt Barnaś. „Uzyskaliśmy w ten sposób nową, dynamiczną formę definiowaną przez percepcję ludzkiego oka na różne sposoby”.

Projekt rewitalizacji zabytkowej kamienicy nieopodal Wawelu oraz zaadaptowania jej na butikowy hotel autorstwa architektów z pracowni BXB Studio zyskuje międzynarodowe uznanie. Koncepcja wielokrotnie nagradzanego warszawskiego biura architektonicznego zdobyła pierwszą nagrodę w prestiżowym konkursie The Plan Award w kategorii „Hotele”.

Krakowska Kamienica projektu BXB Studio wygrała w konkursie The Plan Award

Pozostało 90% artykułu
Architektura
Koniec słynnej willi na dachu bloku. Rusza rozbiórka najbrzydszego domu w Polsce
Architektura
Paryż szykuje architektoniczną perłę na igrzyska. Była zamknięta przez lata
Architektura
Najmłodszy zabytek w Polsce do rozbiórki. Prywatna kaplica przetrwała 13 lat
Architektura
Zamek w Łapalicach z prestiżowym wyróżnieniem. „Nieskończony potencjał”
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Architektura
Takiej willi jeszcze w Polsce nie było. Powstanie w oparciu o antyczne założenia