Metamorfoza ikony modernizmu. Sanatorium dla gruźlików będzie eleganckim hotelem

W fińskim sanatorium Paimio, uznawanym za jedno z najważniejszych dzieł europejskiego modernizmu, przez lata leczono chorych na gruźlicę. Niebawem część słynnego obiektu projektu Alvara Aalto stanie się luksusowym hotelem.

Publikacja: 13.11.2023 15:28

Sanatorium Paimio w Finlandii to dzieło Alvara Aalto, jednego z najważniejszych europejskich archite

Sanatorium Paimio w Finlandii to dzieło Alvara Aalto, jednego z najważniejszych europejskich architektów XX wieku.

Foto: Leon Liao, CC BY 2.0, Wikimedia Commons

Spektakularny modernistyczny budynek sanatorium w miejscowości Paimio w południowo-zachodniej części Finlandii zaprojektował Alvar Aalto, jeden z najbardziej znanych fińskich architektów. Obecnie funkcjonuje tu niedrogi hotel, jednak już niebawem przejdzie modernizację i zostanie przekształcone w wysokiej klasy spa.

Dawne sanatorium dla gruźlików stanie się hotelem. To budynek projektu Alvara Aalto

Dawne sanatorium gruźlicze w znajdującym się około pół godziny drogi samochodem na wschód od Turku miasteczku Palmio w 2023 roku świętuje setny jubileusz swojego powstania. Obiekt zadziwia oryginalną architekturą, która sprawia wrażenie futurystycznej nawet w trzeciej dekadzie XXI wieku.

Czytaj więcej

Słynna restauracja straciła wszystkie trzy gwiazdki. Upadek gwiazdy gastronomii

Smukły, modernistyczny budynek o śnieżnobiałej fasadzie, którego fińska nazwa brzmi Paimion Parantola, składa się z kilku wysokich i wąskich bloków. Niegdyś znajdowały się w nich pokoje dla kuracjuszy i personelu sanatorium, a także pomieszczenia terapeutyczne.

Sanatorium wyposażono w liczne, obszerne balkony, na których wypoczywali chorzy, zażywając terapeutycznych kąpieli słonecznych i wdychając krystalicznie czyste powietrze. Z balkonów roztacza się spektakularny widok na zieloną okolicę – sanatorium znajduje się w otoczeniu lasu sosnowego.

Leon Liao, CC BY 2.0, Wikimedia Commons

Członkowie Fundacji Alvara Aalto, architekta, który zaprojektował Paimion Parantola, mają wobec tego budynku ambitne plany. Trzy lata temu organizacja wykupiła sanatorium wraz z otaczającym je terenem, aby we współpracy z władzami Paimio i Turku oraz firmą meblarską Artek, które współzałożycielem był Alvar Aalto, stworzyć tu w niedalekiej przyszłości luksusowy hotel i spa.

Aby zebrać fundusze na realizację tego planu i modernizację obiektu, Fundacja Alvara Aalto zaadaptowała znajdujące się w segmencie o nazwie Mäntylä pokoje dla pielęgniarek i pielęgniarzy na hotel. Goście mogą przekonać się, jak mieszkało się tu personelowi sto lat temu, choć meble i tekstylia to reprodukcje oryginalnego wyposażeni.

Organizowane są również wycieczki z przewodnikiem po terenie oraz jasnych wnętrzach sanatorium. Zaprojektowała je w stylu art déco żona architekta, Aino Aalto.

Sanatorium w Paimio – arcydzieło architektury modernistycznej 

Budowę sanatorium gruźliczego w Paimio ukończono w 1933 roku. Autorem projektu budynku jest Alvar Aalto, najsłynniejszy bodaj fiński architekt i zarazem jeden z najwybitniejszych przedstawicieli europejskiego modernizmu – obok takich postaci jak Le Corbusier czy Walter Gropius.

Saandraaa, CC0, Wikimedia Commons

Obiekt powstał na fali epidemii gruźlicy, na którą na przestrzeni XIX i XX zapadały i umierały miliony osób na całym świecie – również w Europie. Budowę sanatorium zlecił rząd Finlandii w ramach szeroko zakrojonego programu leczenia tej groźnej, śmiertelnej choroby. Podobne sanatoria powstawały zresztą w całej Europie.

Jak na ówczesne czasy budynek był bardzo innowacyjny – nie tylko zresztą w kwestii jego wyglądu. Sanatorium wyposażono w nowoczesne rozwiązania sanitarne i architektoniczne, umożliwiające bezpieczne i higieniczne funkcjonowanie placówki.

Były to jednocześnie czasy, kiedy osobom chorym na gruźlicę lekarze zalecali co najwyżej wypoczynek, świeże powietrze i dużo słońca. Antybiotyki, które położyły kres epidemii gruźlicy, upowszechniły się dopiero po II wojnie światowej.

Spektakularny modernistyczny budynek sanatorium w miejscowości Paimio w południowo-zachodniej części Finlandii zaprojektował Alvar Aalto, jeden z najbardziej znanych fińskich architektów. Obecnie funkcjonuje tu niedrogi hotel, jednak już niebawem przejdzie modernizację i zostanie przekształcone w wysokiej klasy spa.

Dawne sanatorium dla gruźlików stanie się hotelem. To budynek projektu Alvara Aalto

Pozostało 90% artykułu
Hotele
Hotel z Krakowa wśród najlepszych w Europie. Stoi w najstarszej części miasta
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Hotele
Najbogatszy Europejczyk podbija kolejny rynek. Nowy etap walki o perłę Wenecji
Hotele
W Norwegii powstaje hotel dla turystów zmęczonych upałami. Wyrośnie w Arktyce
Hotele
Najsłynniejszy hotel w Ukrainie na sprzedaż. Dochód wesprze budżet państwa
Hotele
Najsłynniejsze kasyno w Las Vegas do wyburzenia. Tu bawiła się mafia i gwiazdy