To będzie najwyższy na świecie budynek z drewna. Dorówna warszawskim wieżowcom

W australijskim mieście Perth ruszyła budowa wieżowca o konstrukcji drewnianej. Będzie to najwyższy na świecie budynek z drewna. Wysokością dorówna on biurowcom z biznesowego centrum Warszawy.

Publikacja: 05.10.2023 12:56

Apartamentowiec o roboczej nazwie C6 będzie miał wysokość 192,2 metra.

Apartamentowiec o roboczej nazwie C6 będzie miał wysokość 192,2 metra.

Foto: Grange Development

Władze miasta Perth w Australii Zachodniej dały zielone światło do rozpoczęcia budowy luksusowego apartamentowca o konstrukcji drewnianej. O ile żaden deweloper nie ubiegnie Australijczyków, wieżowiec o roboczej nazwie C6 będzie najwyższym na świecie o konstrukcji drewnianej.

Najwyższy na świecie budynek z drewna stanie w Australii

Australijczycy ruszyli z ambitnym projektem wzniesienia najwyższego na świecie budynku z drewna. Wysokość wieżowca C6, którego budowa już niebawem ruszy w Perth, będzie wynosić dokładnie 192,2 metra. C6 będzie więc niemal tak samo wysoki jak warszawskie wieżowce Złota 44 czy Rondo 1, znajdujące się w biznesowym centrum stolicy.

Czytaj więcej

Raport: Warszawa w światowej czołówce miast, w których żyje się najprzyjemniej

Skala przedsięwzięcia, jakim jest budowa drewnianego apartamentowca w Perth, robi wrażenie. Dotychczasowy rekordzista w dziedzinie budynków z drewna, apartamentowiec Ascent w Milwaukee w stanie Wisconsin, mierzy skromne 86,6 metra. C6 będzie więc od niego ponad dwukrotnie wyższy.

C6 będzie wieżowcem hybrydowym. Według planu elementy z drewna będą stanowiły 42 procent konstrukcji budynku. Reszta to zbrojony beton, z którego powstanie trzon i kolumny wieżowca oraz stal, która posłuży do budowy szkieletu obiektu.

Drewniane elementy powstaną z laminowanych, klejonych warstwowo belek z litego drewna sosnowego. Do budowy C6 zostanie użytych 7400 metrów sześciennych drewna pochodzącego z około 600 sosen rosnących w Australii, alternatywnie drewno przypłynie do Perth z Europy. Na oficjalnej stronie projektu widnieje obietnica, że w miejscach, z których pozyskane będą drzewa, zostaną posadzone nowe.

Nadchodzi era wieżowców z drewna

Za projekt wieżowca C6 odpowiada australijska pracownia architektoniczna Fraser and Partners, specjalizująca się w architekturze zrównoważonej ekologicznie. Inwestorem jest firma deweloperska Grange Development. Przedsiębiorstwo zapowiada, że wieżowiec C6 będzie miał 50 kondygnacji i pomieści ponad 200 apartamentów.

Jak w przypadku wszystkich tego typu budynków, wieżowiec C6 ma być bardziej zrównoważoną ekologicznie alternatywą dla tradycyjnych budynków z betonu u stali – zarówno pod względem procesu budowy, jak i jego dalszego funkcjonowania. Na dachu obiektu będzie się znajdował ogród, nie zabraknie też przestrzeni do uprawy warzyw i owoców, placu zabaw i restauracji, galerii sztuki i innych przestrzeni wspólnych.

Australijczycy podążają za ogólnoświatowym trendem wznoszenia coraz to wyższych i masywniejszych budynków, których budulcem w przeważającej części jest drewno. W Sydney trwa właśnie budowa hybrydowego wieżowca, mającego w przyszłości mieścić siedzibę firmy technologicznej Atlassian.

Autorami projektu biurowca są nowojorscy architekci z pracowni Shop Architects i australijskiego biura BVN. Mają oni nadzieję, że to właśnie siedziba Atlassian po jej ukończeniu będzie najwyższym drewnianym budynkiem na świecie. Wysokość obiektu ma wynieść 180 metrów, koniec budowy planuje się na 2025 rok. Jeżeli chodzi o C6, data jego ukończenia nie jest jeszcze znana.

W Europie powstał już szereg wielkoskalowych budynków z drewna. Pięć najwyższych to: mierzący 85,4 metra Mjøstårnet w norweskim Brumunddal, 84-metrowy HoHo w Wiedniu, 75-metrowy dom kultury „Sara” w Skellefteå w Szwecji, 73-metrowy Haut w Amsterdamie, i 40-metrowy De Karel Doorman w Rotterdamie.

Władze miasta Perth w Australii Zachodniej dały zielone światło do rozpoczęcia budowy luksusowego apartamentowca o konstrukcji drewnianej. O ile żaden deweloper nie ubiegnie Australijczyków, wieżowiec o roboczej nazwie C6 będzie najwyższym na świecie o konstrukcji drewnianej.

Najwyższy na świecie budynek z drewna stanie w Australii

Pozostało 91% artykułu
Architektura
Oto najlepszy budynek na świecie w 2023 roku. Nagroda dla szkoły w Chinach
Architektura
Polska architektka z Dubaju z nagrodą za projekt w Abu Zabi. „Zaskakujący”
Architektura
„Wioska Alzheimera” nagrodzona. Zaprojektowano ją z myślą o seniorach
Architektura
Dom spod Krakowa walczy o tytuł najpiękniejszego na świecie. Ma w środku grotę
Architektura
Hotel z Krakowa wśród najpiękniejszych na świecie. Sukces polskich architektów
Materiał Promocyjny
Jakie technologie czy też narzędzia wspierają transformację cyfrową biznesu?