Na terenie Czech i Słowacji znajduje się sieć kilku tysięcy bunkrów, zwanych potocznie rzopikami (cz. řopíky). Powstały przed II wojną światową, później przez kolejne dekady zarastały i niszczały.
Te opuszczone obiekty stanowią nie lada atrakcję turystyczną dla miłośników historii i fortyfikacji. Czy można znaleźć dla nich jakieś inne zastosowanie? Architekci z Czech i Szwecji chcą dać przedwojennym bunkrom drugie życie.
Pojawił się pomysł na rewitalizację bunkrów – tak, aby można było nawet w nich mieszkać. Autorami projektu są architekci z czesko-szwedzkiego biura Lasovsky Johansson.
Bunkry jako luksusowe domy. Wizja architektów ze Szwecji i Czech
Tysiące rzopików, czyli niewielkich żelbetowych bunkrów z czasów przedwojennych, można bez trudu znaleźć między w Czechach i Słowacji. Przed wojną sieć tego rodzaju fortyfikacji zaczęły budować władze Czechosłowacji, później rozwijali ją Niemcy w czasach okupacji.
Czytaj więcej
Warszawski bar Va Bene Cicchetti, mieszczący się na warszawskim MDM-ie, zdobyła nagrodę w prestiżowym konkursie Restaurant & Bar Design Awards nagradzającym najlepiej zaprojektowane lokale tego typu na świecie.