Polka współautorką głównej budowli na festiwalu Burning Man. „To jak piękny sen”

Do startu tegorocznej edycji słynnego festiwalu Burning Man na pustyni Black Rock w amerykańskim stanie Nevada pozostało kilkanaście dni. Powstaje główna budowla festiwalu. Jej projekt współtworzyła pochodząca z Polski artystka i przedsiębiorczyni, Ela Madej.

Publikacja: 18.08.2023 10:32

Zbudowany z 640 drewnianych paneli obiekt projektu Eli Madej od góry przypomina 12-ramienną rozetę z

Zbudowany z 640 drewnianych paneli obiekt projektu Eli Madej od góry przypomina 12-ramienną rozetę z wysoką na prawie 25 metrów szpicą.

Foto: Temple of the Heart - (C) Ela Madej and Reed Finlay

Odbywający się na pustyni Black Rock w stanie Nevada festiwal Burning Man to coroczne święto fanów szeroko pojętej sztuki niezależnej i alternatywnej. W wydarzeniu biorą udział ludzie z całego świata. Impreza rusza 27 sierpnia 2023 roku i potrwa do 4 września. Jednym z najważniejszych miejsc na rozległym terenie festiwalu jest jego główna świątynia, która w tym roku nosi nazwę Świątyni Serca. Za jej projekt odpowiada Polka, Ela Madej.

Polka zaprojektowała oficjalną „świątynię” festiwalu Burning Man. „To jak piękny sen”

Pochodząca z Krakowa Ela Madej zajmuje stanowisko naczelnej artystki w procesie projektowania i budowy Świątyni Serca (ang. Temple of the Heart). Jest to oficjalna, najważniejsza z wielu artystycznych świątyń zbliżającego się wielkimi krokami festiwalu Burning Man.

Czytaj więcej

Raport: najbardziej artystyczne miasta Europy. Jedno z Polski, ale to nie Kraków

Główna świątynia jest miejscem, w którym uczestnicy festiwalu mogą pomedytować i oczyścić się ze złych emocji — i naładować tymi pozytywnymi. Po festiwalu następuje rytualne spalenie świątyni. Tegoroczną główną świątynię festiwalu Ela Madej zaprojektowała we współpracy z amerykańskim architektem Reedem Finlayem.

Zbudowany z 640 drewnianych paneli obiekt od góry przypomina 12-ramienną rozetę z wysoką na prawie 25 metrów szpicą. Panele będą zdobiły kwieciste ażurowe dekoracje nawiązujące do tradycyjnej sztuki Europy Wschodniej. To ukłon artystki wobec regionu, z którego pochodzi.

Projekt Świątyni Serca ma dla Eli Madej bardzo osobisty wymiar. „Jako świeżo upieczona mama zastanawiałam się, czy Świątynia mogłaby być bardziej matczyna i kochająca. Czy dzięki temu łatwiej będzie w niej połączyć się ze swoją wewnętrzną miłością” — opowiada Madej na swoich mediach społecznościowych.

Temple of the Heart - (C) Ela Madej and Reed Finlay

Centrum świątyni będzie tak zwany Ołtarz Serca. Również jego forma wynika z osobistych doświadczeń Madej — nawiązuje do jej dzieciństwa. W swojej opowieści artystka wspomina różany ogród jej dziadków, w którym zbierali płatki róż na konfitury.

„Do dziś myślę, że miłość ma zapach konfitury różanej. To właśnie dlatego w centralnym punkcie Świątyni znajdą się ogromne róże” — czytamy w poście Eli Madej.

Temple of the Heart - (C) Ela Madej and Reed Finlay

Pierwsze wizualizacje Świątyni Serca ujrzały światło dzienne jeszcze na początku tego roku, jednak konstrukcja obiektu wymagała pewnych zmian. Ostateczny projekt opublikowano przed paroma dniami. „Pierwotny projekt nieco się zmienił, należało poprawić konstrukcję, którą będzie można zbudować w około dwa i pół tygodnia” — tłumaczy na swoim Instagramie Ela Madej.

Ela Madej — Polka w Dolinie Krzemowej, kobieta biznesu i artystka

Ela Madej pochodzi z Krakowa, studiowała biznes na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie i Uniwersytecie w Birmingham, posiada też dyplom Y Combinator, amerykańskiego akceleratora startupów, który wypuścił w świat takie firmy jak Airbnb czy Dropbox. Obecnie mieszka w San Francisco.

Sztuka jest jej wielką pasją, jednak Polka jest przede wszystkim świetnie prosperującą bizneswoman. W 2006 roku, mając zaledwie 21 lat, stworzyła swoją pierwszą aplikację o nazwie Applicake, aby osiem lat później ją sprzedać.

W międzyczasie Madej aktywnie działała w polskiej i europejskiej branży technologicznej, organizując różnego rodzaju wydarzenia. Założyła też tworzącą oprogramowanie firmę Base CRM, którą również sprzedała. Wkrótce Madej przeprowadziła się do San Francisco i założyła firmę inwestycyjną Fifty Years, finansującą firmy działające w obszarze nowych technologii.

Ela Madej weźmie udział w festiwalu Burning Man już po raz dwunasty. W poprzednich latach udzielała się w nim jako wolontariuszka.

Na początku tego roku Madej i Finlay uruchomili zbiórkę funduszy na budowę Świątyni Serca na platformie Kickstarter. W budowie obiektu biorą udział wolontariusze, którzy za swoją pracę nie otrzymują żadnego wynagrodzenia.

Architektura
Najmłodszy zabytek w Polsce do rozbiórki. Prywatna kaplica przetrwała 13 lat
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Architektura
Zamek w Łapalicach z prestiżowym wyróżnieniem. „Nieskończony potencjał”
Architektura
Takiej willi jeszcze w Polsce nie było. Powstanie w oparciu o antyczne założenia
Architektura
Rusza remont siedziby NBP. Jak budynek będzie wyglądał po zmianach?
Architektura
Francja buduje supernowoczesny dworzec kolejowy. Będzie wykonany z drewna