Tak ma wyglądać Ukraina po wojnie. Oto wyniki konkursu na „typowy dom ukraiński”

Ogłoszono wyniki konkursu na projekt standardowego domu dla powojennej Ukrainy. W międzynarodowym konkursie zwyciężyła propozycja estońskich architektów z pracowni DAGOpen.

Publikacja: 04.08.2023 12:10

Zwycięski projet „Hata” estońskiej pracowni DAGOpen. „Standardowy dom ukraiński” ma być tani w konst

Zwycięski projet „Hata” estońskiej pracowni DAGOpen. „Standardowy dom ukraiński” ma być tani w konstrukcji i eksploatacji i nadawać się do masowej budowy w całym kraju.

Foto: DAGOpen

Zniszczenia ukraińskich miast i wsi w wyniku rosyjskiej agresji są ogromne. Po wojnie trzeba będzie je odbudować. Co miałoby powstać w miejsce zniszczonych domów? Ukraińcy zorganizowali międzynarodowy konkurs na projekt „standardowego domu ukraińskiego”. Według założeń takie budynki miałyby masowo wyrastać w ukraińskich miasteczkach i wioskach po rozpoczęciu procesu odbudowy. Autorami zwycięskiej propozycji o znajomo brzmiącej nazwie „Hata” są architekci z estońskiej pracowni DAGOpen.

Tak mają wyglądać domy w powojennej Ukrainie

Konkurs na najlepsze projekty domów, w których mogłyby zamieszkać ukraińskie rodziny, zorganizowały wspólnie krajowe stowarzyszenia architektów Estonii i Ukrainy przy wsparciu tamtejszych ministerstw kultury. W konkursie wzięło udział 17 biur architektonicznych z tych dwóch krajów.

Czytaj więcej

Światowej sławy architekt zaprojektował szpital we Lwowie. Będzie z drewna

Kluczowym zadaniem uczestników konkursu było zaprojektowanie domów przede wszystkim z myślą o dzieciach, które straciły swoich rodziców w czasie wojny. Domy powinny być jak tanie w konstrukcji i eksploatacji, ekologiczne i wystandaryzowane, dzięki czemu będą nadawać się do budowy w całym kraju. Podstawowym wymogiem była też wysoka jakość domów i stworzenie bezpiecznego środowiska rozwoju ich przyszłych mieszkańców.

Projekt „Hata”. Jednopiętrowe drewniane budynki przypominają tradycyjne ukraińskie domy, choć powsta

Projekt „Hata”. Jednopiętrowe drewniane budynki przypominają tradycyjne ukraińskie domy, choć powstaną przy zastosowaniu nowoczesnych technologii.

DAGOpen

Zwycięski projekt wyszedł spod ołówków architektów z pracowni DAGOpen z Tallina, zajmującej się projektowaniem domów prywatnych, budynków komercyjnych i użyteczności publicznej, a także renowacjami. Inspiracją dla zespołu, w którym pracują również Ukraińcy, była tradycyjna architektura Ukrainy.

Architekci nie starali się więc zaprojektować domu awangardowego i oderwanego od tradycyjnego architektonicznego krajobrazu Ukrainy, który pamiętają jej mieszkańcy. Jednopiętrowe drewniane budynki przypominają tradycyjne ukraińskie domy, choć powstaną przy zastosowaniu nowoczesnych technologii.

Zwycięski projekt „Hata”. W konkursie na „standardowy dom ukraiński” wzięło udział 17 pracowni archi

Zwycięski projekt „Hata”. W konkursie na „standardowy dom ukraiński” wzięło udział 17 pracowni architektonicznych.

DAGOpen

Jury doceniło projekt za jego przestrzenność, a zarazem przytulny charakter, dający poczucie bezpieczeństwa. Domy będą prefabrykowane, czyli zbudowane z gotowych modułów, które wystarczy ze sobą połączyć. W swoim werdykcie jurorzy zwracają jednak uwagę na to, że domy te nie wyglądają tak jak typowe budynku tego rodzaju.

Domy dla Ukraińców zaprojektują Estończycy

Dwa kolejne miejsca w konkursie zajęły również propozycje z Estonii. Tuż za „Hatą” na podium znalazł się projekt o nazwie „Ruut” autorstwa biura Molumba Architects z Tallina. Również ich propozycja to dom prefabrykowany.

Projekt Ruut estońskiego biura Molumba Architects, który zajął 2. miejsce.

Projekt Ruut estońskiego biura Molumba Architects, który zajął 2. miejsce.

Molumba Architects

Architekci zaproponowali dom o otwartej strukturze, ze wspólną urozmaiconą przestrzenią stanowiącą centrum budynku. Duży wspólny salon podzielono na strefy, w których dzieci w różnym wieku będą mogły spędzać czas, nie przeszkadzając sobie nawzajem.

Trzecie miejsce zajęła propozycja pracowni KUU Architects o nazwie „Krestiki Noliki”. Również ten projekt stawia w centrum prywatność dzieci. W domu nie zabrakło wydzielonych stref, w tym między innymi biblioteki.

Dodatkową nagrodę motywacyjną otrzymał wspólny projekt architektów z pracowni KOKO z Tallina i Drozdov&Partners z Charkowa o nazwie „Segasumm”. Jurorzy docenili go za umiejętne stworzenie przestrzeni dla dzieci, które pomoże im uporać się z wojenną traumą i odzyskać dzieciństwo.

Architekci z całego świata pomagaja w odbudowie ukraińskich miast i wsi. Jednym z nich jest Norman Foster, założyciel renomowanego biura Foster+Partners. W ubiegłym roku we współpracy z firmą inżynierską Arup i zespołem architektów z Charkowa, działając pro bono, Brytyjczyk ogłosił plan odbudowy tego miasta.

Swoją pomoc zaoferował również inny znany architekt, Japończyk Shigeru Ban. We współpracy z władzami Lwowa niedawno zaprezentował on projekt dobudówki do tamtejszego szpitala, mającą służyć leczeniu osób, które ucierpiały w wojnie.

Architektura
Najmłodszy zabytek w Polsce do rozbiórki. Prywatna kaplica przetrwała 13 lat
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Architektura
Zamek w Łapalicach z prestiżowym wyróżnieniem. „Nieskończony potencjał”
Architektura
Takiej willi jeszcze w Polsce nie było. Powstanie w oparciu o antyczne założenia
Architektura
Rusza remont siedziby NBP. Jak budynek będzie wyglądał po zmianach?
Architektura
Francja buduje supernowoczesny dworzec kolejowy. Będzie wykonany z drewna