To najdroższy taki remont w historii PKP. Dworzec Gdańsk Główny znów zachwyca

Po rekordowym remoncie otwarto dworzec Gdańsk Główny. Inwestycja kosztowała blisko 120 milionów złotych, ale efekt jest imponujący. Jeden z najpiękniejszych dworców w Polsce odzyskał dawny blask. Jak wyglądają wnętrza dworca Gdańsk Główny po remoncie?

Publikacja: 01.08.2023 15:35

Remont budynku dworca Gdańsk Główny rozpoczął się w 2019 roku. Na przeszkodzie stanęła m.in. pandemi

Remont budynku dworca Gdańsk Główny rozpoczął się w 2019 roku. Na przeszkodzie stanęła m.in. pandemia.

Foto: Materiały prasowe PKP SA

Na ten moment czekali nie tylko mieszkańcy Gdańska, ale również wszyscy podróżujący do Trójmiasta. W apogeum sezonu turystycznego, nareszcie otwarto przestrzenie dworca Gdańsk Główny, które remontowano przez ostatnie cztery lata, co utrudniało życie i mieszkańcom miasta, i turystom.

Prace odbywały się w ścisłej współpracy z Pomorskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków – historyczny dworzec zbudowano pod koniec XIX wieku.

Dworzec Gdańsk Główny po remoncie: „gdański neorenesans” znowu zachwyca

Koniec błądzenia po prowizorycznych tunelach i pokonywania architektonicznych niedogodności na dworcu Gdańsk Główny, przez który każdego roku przewija się 11,5 miliona pasażerów. Pasażerowie nareszcie mogą w pełni korzystać z całej stacji uznawanej za jeden z najładniejszych dworców w Polsce – i jeden z piękniejszych w Europie.

Czytaj więcej

Gdzie w Polsce mieszkają najszczęśliwsi ludzie? Wcale nie w Warszawie

Inwestorem kosztującego blisko 120 milionów złotych remontu były Polskie Koleje Państwowe, inwestycję współfinansowano ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Celem prac konserwatorskich było przywrócenie wyglądu dworca sprzed stu lat.

We wnętrzach odrestaurowano m.in. oryginalną stolarkę, przywrócono też oryginalną kolorystykę wnętrz

We wnętrzach odrestaurowano m.in. oryginalną stolarkę, przywrócono też oryginalną kolorystykę wnętrz.

Materiały prasowe PKP SA

Wyremontowano gmach główny i część tunelu podziemnego, a także teren otaczający obiekt. Odnowiono ceglaną elewację i wnętrza, okrycia dachów, posadzkę i stolarkę okienną.

Znakomita część prac polegała na przywróceniu historycznych dekoracji na zewnątrz i wewnątrz budynku, a także odrestaurowaniu wieży zegarowej. Dębowe witryny kasowe i sklepowe wyglądają tak jak sto lat temu, przywrócono też oryginalną kolorystykę wnętrz.

W zabytkowe wnętrza wkomponowano nowoczesne rozwiązania: pochylnie, windy czy schody ruchome.

W zabytkowe wnętrza wkomponowano nowoczesne rozwiązania: pochylnie, windy czy schody ruchome.

Materiały prasowe PKP SA

Odrestaurowano także witraże, grupę herbów pomorskich miast i kuliste żyrandole, nawiązujące do oryginalnego oświetlenia. Architektoniczne detale dworca oświetla nowa iluminacja.

Materiały prasowe PKP SA

Nie zapomniano również o nowoczesnych elementach, niezbędnych do wygodnego korzystania z dworca. Obiekt wyposażono w pochylnie, windy, ruchome schody i system informacyjny. Nie zabrakło również przestrzeni na lokale usługowe, nawet poczekalni dla rodzin z dziećmi. Cały dworzec przystosowano do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Dworzec Gdańsk Główny po remoncie: 130 lat historii

Początki Dworca Głównego w Gdańsku sięgają schyłku XIX wieku. Pierwsza linia kolejowa w tym mieście powstała jeszcze cztery dekady wcześniej, w międzyczasie wzniesiono skromny budynek Dworca Brama Wyżynna.

Odrestaurowano także witraże doświetlające wnętrza dworca.

Odrestaurowano także witraże doświetlające wnętrza dworca.

Materiały prasowe PKP SA

Reprezentacyjny ceglany budynek Dworca Głównego wzniesiono w latach 1896-1900 w stylu gdańskiego neorenesansu z elementami neobarokowymi, w miejscu Dworca Brama Wyżynna. Autorami projektu byli architekci Alexander Rüdell, Paul Thömer oraz Georg Cuny, który kierował budową.

Wysoka na 48 metrów wieża z zegarem to jeden z symboli dworca Gdańsk Główny.

Wysoka na 48 metrów wieża z zegarem to jeden z symboli dworca Gdańsk Główny.

Materiały prasowe PKP SA

W oczy rzuca się 48-metrowa wieża, nawiązująca do znajdującego się niedaleko kościoła św. Katarzyny. Wrażenie robi również efektowny dach w zygzakowate wzory i bogato zdobiona elewacja.

Wnętrze wieży zegarowej dworca Gdańsk Główny.

Wnętrze wieży zegarowej dworca Gdańsk Główny.

Materiały prasowe PKP SA

W trakcie II wojny światowej, a także później, w latach 60. XX wieku, większość detali architektonicznych budynku dworca zniknęła.

Imponujący efekt remontu był okupiony wieloma przeszkodami, jakie w międzyczasie pojawiły się na drodze do ukończenia prac. Remont dworca rozpoczęto we wrześniu 2019 roku. Jego zakończenie przewidywano na koniec 2021 roku, jednak termin ten trzeba było przełożyć. Przeszkodą okazała się między innymi pandemia, ale doszły też problemy techniczne, co bardzo utrudniało życie podróżującym pociągiem z Gdańska, a przedłużający się remont szpecił jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc w mieście. 

Architektura
Park w Warszawie w gronie najlepszych w Europie. To jeden z symboli stolicy
Architektura
Zabytek ze Lwowa wśród najlepszych budynków świata. Przez lata stał opuszczony
Architektura
Wieżowiec z Warszawy wśród najpiękniejszych na świecie. Prestiżowe wyróżnienie
Architektura
Najbardziej minimalistyczny kościół w Polsce. Nie ma dzwonnicy, za to jest garaż
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Architektura
Dom, który chroni przed kibicami. Słynny polski architekt projektuje w Niemczech