Szczeciński teatr w finale światowego festiwalu architektury. „Symbol miasta”

Kolejny obiekt kulturalny w Szczecinie zaliczył międzynarodowy sukces. Teatr Letni w Parku Kasprowicza dostał się do finału prestiżowego konkursu World Architecture Festival 2023. Rywalizuje tam z obiektami z całego świata.

Publikacja: 17.07.2023 16:04

Budowę Teatru Letniego w Szczecinie zakończono w 1976 roku. Autorem projektu był szczeciński archite

Budowę Teatru Letniego w Szczecinie zakończono w 1976 roku. Autorem projektu był szczeciński architekt Zbigniew Abrahamowicz.

Foto: Sebastian Wołosz, CC BY-SA 4.0, WIkimedia Commons

Niedawno na łamach „Sukcesu” pisaliśmy o tym, że gmach Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie znalazł się na prestiżowej liście 200 najważniejszych współczesnych budynków na świecie według przewodnika C.Guide. Teraz Teatr Letni im. Heleny Majdaniec w Szczecinie, jako jedyny projekt z Polski, dostał się do finału prestiżowego konkursu w ramach World Architecture Festival 2023.

Teatr Letni w Szczecinie w finale konkursu World Architecture Festival 2023

„Jeden z najpiękniejszych obiektów kulturalnych na świeżym powietrzu w Polsce” — tak jurorzy konkursu odbywającego się w ramach World Architecture Festival 2023 określili Teatr Letni w Szczecinie. Obiekt, którego historia sięga lat 70. ubiegłego stulecia, znajduje się na terenie Parku Kasprowicza.

Czytaj więcej

Willa z Polski z prestiżową nagrodą. Powalczy o tytuł najpiękniejszej w Europie

Za projekt przebudowy teatru, którą ukończono w ubiegłym roku, odpowiada biuro architektoniczne Flanagan Lawrence z Londynu. Prace projektowe odbywały się pod kierownictwem Polaka — architekta Przemysława Kołodzieja.

Jury konkursu doceniło fakt, jak przebudowany obiekt doskonale wpisuje się w otaczający go krajobraz, organicznie wtapiając się w zbocze Doliny Niemczańskiej. W uzasadnieniu swojego werdyktu jurorzy podkreślają, że opływowy kształt dachu teatru ściśle współgra z urozmaiconą topografią terenu.

World Architecture Festival to największy na świecie festiwal poświęcony architekturze. W odbywającym się w jego trakcie konkursie przyznaje się nagrody w ponad 20 kategoriach, między innymi „Obiekty kulturalne”, „Biurowce”, „Domy” „Bloki mieszkalne”, „Szpitale” czy „Hotele”. Osobne nagrody otrzymują przy tym obiekty zrealizowane oraz te, które znajdują się dopiero na etapie projektu lub budowy.

W uzasadnieniu napisano między innymi: „Użycie w taki, a nie inny sposób, materiałów akustycznych, jest bardzo innowacyjnym rozwiązaniem, którego celem było stworzenie sceny oferujących jedne z najlepszych w Europie warunków akustycznych i scenicznych”.

Oprócz Teatru Letniego na krótką listę konkursu w kategorii „Obiekty kulturalne” dostały się takie obiekty z całego świata jak muzeum Fundacji im. Luigiego Rovatiego w Mediolanie, Tybetańskie Muzeum Sztuki Thangka w Lhasie czy Te Pae Christchurch Convention Centre w Nowej Zelandii. Wielki finał konkursu odbędzie się w Singapurze na przełomie listopada i grudnia 2023.

„Architektoniczny symbol miasta” — Teatr Letni w Szczecinie

Budowę Teatru Letniego w Szczecinie zakończono w 1976 roku. Autorem projektu był szczeciński architekt Zbigniew Abrahamowicz. Charakterystyczny łuk górujący nad teatrem nawiązywał do Gateway Arch, architektonicznej ikony Saint Louis w USA, którą zaprojektował Eero Saarinen.

W 2015 roku władze Szczecina rozpisały konkurs na projekt jego przebudowy. Zwyciężyła propozycja biura Flanagan Lawrence z Londynu. Projekt zakładał pozostawienie ikonicznego łuku oraz poprawę użyteczności obiektu pod kątem różnego rodzaju występów artystycznych.

Nad istniejącym amfiteatrem zbudowano nowy, spektakularny dach, który przykrywa zarówno scenę, jak i widownię. Tę ostatnią powiększono, dodając nowe miejsca siedzące.

Znajdującą się za sceną, tylną część dachu pozostawiono otwartą. Dzięki temu widzowie zyskują widok znajdującego się za teatrem, malowniczego jezioro Rusałka, które w taki sposób staje się tłem występów. Do obiekty dodano nowe elementy: kasę, toalety i kawiarnię, a także zmodernizowane zaplecze sceniczne.

Wewnętrzną część dachu zbudowano również ze specjalnego materiału, poprawiającego akustykę całego obiektu. W opinii jurorów konkursu był to bardzo innowacyjny zabieg na skalę europejską, o czym również wspomnieli w uzasadnieniu swojego werdyktu.

Niedawno na łamach „Sukcesu” pisaliśmy o tym, że gmach Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie znalazł się na prestiżowej liście 200 najważniejszych współczesnych budynków na świecie według przewodnika C.Guide. Teraz Teatr Letni im. Heleny Majdaniec w Szczecinie, jako jedyny projekt z Polski, dostał się do finału prestiżowego konkursu w ramach World Architecture Festival 2023.

Teatr Letni w Szczecinie w finale konkursu World Architecture Festival 2023

Pozostało 88% artykułu
Architektura
Wybrano najpiękniejszą winiarnię na świecie. To dzieło słynnego architekta
Architektura
„Luksusowy bunkier z ogrodem”. innowacyjny projekt znanego polskiego architekta
Architektura
Polskie muzeum z tytułem najlepszego na świecie. Sukces architektów z Warszawy
Architektura
Zamek w Łapalicach z prestiżowym wyróżnieniem. „Nieskończony potencjał”
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Architektura
Słynny budynek do wyburzenia. Przetrwał tylko 30 lat. „Od lat stoi pusty”