Włoski maksymalizm: nowy fenomen świata designu. To efekt serialu „Biały Lotos”

Serial „Biały Lotos” okazał się niezwykłym sukcesem 2022 roku, przyciągając miliony widzów. Nieoczekiwanie stał się też źródłem nowego fenomenu w świecie designu. Najmodniejsze aranżacje wnętrz kipią od kolorów i unikatowych ozdób we włoskim stylu.

Publikacja: 21.02.2023 11:20

Jennifer Coolidge za swoją rolę w serialu „Biały lotos” otrzymała kilka prestiżowych nagród, na czel

Jennifer Coolidge za swoją rolę w serialu „Biały lotos” otrzymała kilka prestiżowych nagród, na czele z Emmy, najważniejszą nagrodą telewizyjną w USA.

Foto: Fabio Lovino/HBO

Projektanci wnętrz nie mają wątpliwości, że maksymalizm nadal trzyma się bardzo mocno. Dzięki popularności serialu „Biały Lotos” niezwykle modne stały się oryginalne, rzemieślnicze ozdoby rodem z Sycylii, którym bardzo daleko do chłodnego skandynawskiego minimalizmu, który dotąd był dominującym trendem wnętrzarskim.

Maksymalizm we włoskim stylu: trend 2023 roku

W drugim sezonie niezwykle popularnego serialu „Biały Lotos” jego bohaterowie wypoczywali na Sycylii. Rolę serialowego hotelu, w którym mieszkali, zagrał autentyczny obiekt – mieszczący się w dawnym klasztorze dominikanów hotel „San Domenico Palace” w malowniczym miasteczku Taormina.

Wszyscy zapragnęli spędzić choć parę dni w luksusowym resorcie na wschodnim wybrzeżu Sycylii. Wkrótce po pojawieniu się drugiego sezonu „Białego Lotosu” hotel „San Domenico Palace” stał się jednym z najbardziej obleganych tego rodzaju obiektów na świecie.

Czytaj więcej

Gdzie kręcono 2. sezon „Białego Lotosu”? Sycylia czeka na najazd fanów serialu

Równocześnie z szałem na sam hotel wśród fanów serialu niebywale wzrosła popularność ozdób wypełniających jego wnętrza, za projekt których odpowiada włoska designerka Cristina Onori. Inspirując się serialowymi aranżacjami, widzowie zapragnęli wprowadzić do swoich domów klimat rodem z sycylijskiego kurortu.

Elementem wystroju hotelu „Biały Lotos”, który przykuwa szczególną uwagę, są „teste di Moro”, czyli dosłownie: „głowy Maura”. To tradycyjne sycylijskie terakotowe dekoracje w kształcie głowy (zazwyczaj doniczka), które zdobią kolorowe ornamenty.

Prawie tysiącletnia, pochodząca z Palermo legenda głosi, że nietypowa ozdoba jest pamiątką po niewiernym Maurze, który zakochał się z wzajemnością w młodej Sycylijce. Kiedy jednak dziewczyna dowiedziała się, że Maur ma w swojej ojczyźnie żonę i dzieci, zabiła go, a z jego głowy zrobiła… doniczkę. Teraz ceramiczne doniczki w kształcie głowt to jedna z najpopularniejszych (choć drogich) pamiątek, które kupują na Sycylii turyści z całego świata.

Niezależnie od tego, czy fani serialu „Biały Lotos” znają dość makabryczne pochodzenie „testa di Moro”, ozdoba zdobyła w ostatnim czasie sporą popularność. Sklep internetowy Etsy zanotował niedawno wzrost zainteresowania użytkowników hasłem „testa di Moro” o 20 procent w porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej.

Podobny wzrost popularności wśród użytkowników Etsy notują również inne elementy aranżacji wnętrz, inspirowane tradycyjnym włoskim rzemiosłem. Analitycy platformy spodziewają się, że w najbliższych miesiącach moda na włoszczyznę nadal będzie trzymała się bardzo mocno.

Sycylijski styl. Tęsknimy za „dolce vita”

Moda na terakotowe „testa di Moro” to tylko część szerszego trendu na aranżacje we stylu włoskiego maksymalizmu. Tęsknimy za specyficznym stylem życia Włochów, za „dolce vita”, dla którego doskonałym tłem są wnętrza wypełnione majoliką, ozdobami ze szkła Murano i naturalnymi materiałami.

Wszystko to wpisuje się w nasze niesłabnące zamiłowanie do sentymentalnego vintage’u i rzemiosła jako takiego. Poszukujemy unikatowych, ręcznie wykonanych przedmiotów, które niosą ze sobą jakąś historię, a także które są zrównoważone ekologicznie.

Moda na włoski styl życia i aranżacje w duchu włoskiego maksymalizmu wybuchła jeszcze w trakcie upalnego ubiegłorocznego lata. Nie osłabła również zimą: w grudniu Pinterest określił eklektyczny, nostalgiczny maksymalizm jako jeden z najważniejszych trendów na 2023 rok. Wygląda więc na to, że nie chcemy rezygnować z tej wyrazistej, pełnej słońca i pozytywnej energii estetyki również, a może zwłaszcza wtedy, kiedy tego słońca brakuje nam najbardziej.

Projektanci wnętrz nie mają wątpliwości, że maksymalizm nadal trzyma się bardzo mocno. Dzięki popularności serialu „Biały Lotos” niezwykle modne stały się oryginalne, rzemieślnicze ozdoby rodem z Sycylii, którym bardzo daleko do chłodnego skandynawskiego minimalizmu, który dotąd był dominującym trendem wnętrzarskim.

Maksymalizm we włoskim stylu: trend 2023 roku

Pozostało 91% artykułu
Design
Polski architekt z prestiżową nagrodą. Zaprojektował futurystyczną kolej miejską
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Design
Znana polska projektantka tworzy dla BMW. Jej dzieło pojawi się w całej Polsce
Design
Słynna marka w tarapatach. To ona wypromowała modę na japoński minimalizm
Materiał Promocyjny
Nowoczesny fotel relaksacyjny z funkcją masażu – czy to dobry wybór do salonu?
Design
Jedyne takie biuro w Polsce. W środku lalki Barbie i stoły do Scrabble'a