Igła za miliard dolarów. Kolos z Malezji drugim najwyższym budynkiem świata

Kuala Lumpur, stolica Malezji, zyskała wieżowiec, który będzie numerem 2 na liście najwyższych budynków świata. Jak długo utrzyma się na podium? Nie wiadomo, bo w planach są budynki jeszcze wyższe. Moda na superwysokie wieżowce trwa w najlepsze.

Publikacja: 11.01.2023 16:34

Wieżowiec Merdeka 118 to drugi najwyższy drapacz chmur na świecie. Mierzy 678,9 metrów.

Wieżowiec Merdeka 118 to drugi najwyższy drapacz chmur na świecie. Mierzy 678,9 metrów.

Foto: InterEdit88, CC BY-SA 4.0, Azreey, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

Choć po pandemii drapacze chmur miały odejść z zapomnienie, wygląda na to, że w świecie wieżowców wyścig zbrojeń wciąż trwa w najlepsze. Lista najwyższych budynków świata zmienia się niezwykle dynamicznie. Od początku XX wieku miano najwyższej budowli na świecie należało już do 12 różnych budynków. I choć najwięcej rekordzistów wybudowano w Nowym Jorku, w XXI wieku najwięcej drapaczy chmur powstaje w Azji. Do słynnych Shanghai Tower, Abradż al-Bajt i Burj Khalifa dołączy wkrótce kolejny gigant. Tym razem stanie on w Malezji.

Czytaj więcej

Oto najlepszy budynek na świecie w 2022 roku. Powstał z upcyklingu

Ile metrów ma wieżowiec Merdeka 118?

W tym roku do użytku oddany zostanie budowany od kilku lat w Kuala Lumpur wieżowiec Merdeka 118. Malezyjski drapacz chmur, który zacznie działać w połowie 2023 roku, mierzyć będzie 678,9 metrów – stanie się więc drugim najwyższym budynkiem świata po Burdż Chalifa w Dubaju, który mierzy 828 metrów. Koszt budowy malezyjskiego drapacza chmur szacuje się na ok. 1,2 miliarda dolarów.

Merdeka 118 stoi jest w sercu Kuala Lumpur, a słowo „merdeka” w języku malajskim oznacza „niezależność”. W założeniu Merdeka 118 ma być kolejnym „ikonicznym” malezyjskim wieżowcem, obok słynnych wież Petronas i wieży Kuala Lumpur.

Budynek ma też stać się symbolem rozwoju gospodarczego, który dokonał się w tym kraju. – Wieżowiec będzie katalizatorem gospodarki malezyjskiej stolicy – mówił w 2021 roku premier Malezji Ismail Sabri Yaakob, który uczestniczył w ceremonii zorganizowanej z okazji ukończenia iglicy. Za projekt wieżowca odpowiedzialne jest australijskie studio architektoniczne Fender Katsalidis, które przygotowało także projekt wieżowca 55 Bishopsgate, jednego z najwyższych budynków w Wielkiej Brytanii.

Czytaj więcej

Dubaj: 500 metrów, diamenty na szczycie. Oto najwyższy apartamentowiec świata

Merdeka 118 drugim najwyższym budynkiem świata

Architekci podkreślają, iż ich zamierzeniem było nawiązanie do zróżnicowania kulturowego Malezji. W swoim projekcie zdecydowali się na szklaną fasadę, której oryginalna forma odnosi się do malezyjskiego rzemiosła. W projekcie wykorzystano także trójkątne fasety charakterystyczne dla malezyjskiej architektury. 

Wieżowiec będzie obiektem wielofunkcyjnym – malezyjska wieża zostanie połączy funkcje turystyczne, mieszkaniowe, handlowe oraz biurowe. Wśród obiektów użyteczności publicznej znajdzie się między innymi pięciogwiazdkowy hotel i taras widokowy o podwójnej wysokości, który ma być najwyższym w Azji Południowo-Wschodniej. Dodatkowo kompleks uzupełniony zostanie o 1,6-hektarowy rekreacyjny park wodny.

Choć budynek jest już właściwie gotowy, do użytku zostanie oddany dopiero w połowie 2023 roku, gdyż trwają jeszcze prace wykończeniowe. Centrum handlowe 118 Mall, które zajmie 7 pięter, ruszy dopiero w 2024 roku.

Dotychczas drugim najwyższym budynkiem na kuli ziemskiej był mierzący 632 metrów Shanghai Tower. Ukończenie wieżowca Merdeka 118 sprawiło, że szanghajski wieżowiec spadł w tej klasyfikacji na trzecie miejsce. Obecnie tytuł najwyższego budynku na świecie wciąż należy do Burdż Chalifa w Dubaju projektu architekta Adriana Smitha, który pracował wówczas dla amerykańskiego biura architektonicznego SOM.

Architektura
Opuszczony kościół zmieni się w basen. To projekt słynnych architektów
Architektura
Osiedle w Europie zaprojektowane przez AI. To pierwszy taki projekt na świecie
Architektura
Metamorfoza opuszczonego kolosa. To będzie nowa atrakcja turystyczna Barcelony
Architektura
Europejska ikona brutalizmu nie zostanie wyburzona. „Betonowe piekło” do remontu
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Architektura
Słynny most w Londynie do wyburzenia? Zły stan perły XIX-wiecznej architektury