Choć po pandemii drapacze chmur miały odejść z zapomnienie, wygląda na to, że w świecie wieżowców wyścig zbrojeń wciąż trwa w najlepsze. Lista najwyższych budynków świata zmienia się niezwykle dynamicznie. Od początku XX wieku miano najwyższej budowli na świecie należało już do 12 różnych budynków. I choć najwięcej rekordzistów wybudowano w Nowym Jorku, w XXI wieku najwięcej drapaczy chmur powstaje w Azji. Do słynnych Shanghai Tower, Abradż al-Bajt i Burj Khalifa dołączy wkrótce kolejny gigant. Tym razem stanie on w Malezji.
Czytaj więcej
Znajdujący się w Sydney wieżowiec Quay Quarter Tower uznano za najlepszy budynek na świecie podczas World Architecture Festival. Co go wyróżnia? Powstał z upcyklingu: wieżowiec całkowicie przebudowano, zachowując większość oryginalnej konstrukcji.
Ile metrów ma wieżowiec Merdeka 118?
W tym roku do użytku oddany zostanie budowany od kilku lat w Kuala Lumpur wieżowiec Merdeka 118. Malezyjski drapacz chmur, który zacznie działać w połowie 2023 roku, mierzyć będzie 678,9 metrów – stanie się więc drugim najwyższym budynkiem świata po Burdż Chalifa w Dubaju, który mierzy 828 metrów. Koszt budowy malezyjskiego drapacza chmur szacuje się na ok. 1,2 miliarda dolarów.
Merdeka 118 stoi jest w sercu Kuala Lumpur, a słowo „merdeka” w języku malajskim oznacza „niezależność”. W założeniu Merdeka 118 ma być kolejnym „ikonicznym” malezyjskim wieżowcem, obok słynnych wież Petronas i wieży Kuala Lumpur.
Budynek ma też stać się symbolem rozwoju gospodarczego, który dokonał się w tym kraju. – Wieżowiec będzie katalizatorem gospodarki malezyjskiej stolicy – mówił w 2021 roku premier Malezji Ismail Sabri Yaakob, który uczestniczył w ceremonii zorganizowanej z okazji ukończenia iglicy. Za projekt wieżowca odpowiedzialne jest australijskie studio architektoniczne Fender Katsalidis, które przygotowało także projekt wieżowca 55 Bishopsgate, jednego z najwyższych budynków w Wielkiej Brytanii.