Dubaj: 500 metrów, diamenty na szczycie. Oto najwyższy apartamentowiec świata

Niebawem Dubaj będzie mógł poszczycić się kolejnym rekordowym budynkiem. W mieście ma powstać blisko 500-metrowy apartamentowiec Burj Binghatti Jacob & Co Residences, owoc współpracy dubajskiego dewelopera ze szwajcarskim producentem zegarków.

Publikacja: 18.11.2022 14:53

Burj Binghatti Jacob & Co Residences zwieńczą iglice ozdobione podświetlanymi szklanymi elementami w

Burj Binghatti Jacob & Co Residences zwieńczą iglice ozdobione podświetlanymi szklanymi elementami w kształcie diamentów.

Foto: Binghatti Developers

Pod względem urbanistyki i architektury, Dubaj to miasto, w którym słowo „niemożliwe” nie istnieje. Pełno tam budynków, jakich próżno szukać w innych miastach świata. W Dubaju buduje się najodważniej, śmiałe konstrukcje, które w Europie uznano by za nie do zaakceptowania, w Dubaju przyjmowane są z entuzjazmem przez władze emiratu. To miasto ma być ma zaskakiwać – turystów i mieszkańców. Do tego pokaźnego zestawu niezwykłych dubajskich obiektów dołączy niebawem kolejny – najwyższy apartamentowiec świata.  

Burj Binghatti Jacob & Co Residences ma być najwyższym na świecie wieżowcem mieszkalnym, wysokością wyprzedzi on Central Park Tower, czyli 470 metrowy apartamentowiec na nowojorskim Manhattanie. Burj Binghatti Jacob & Co Residences w Dubaju będzie luksusową wieżą zwieńczoną iglicami ozdobionymi podświetlanymi szklanymi elementami w kształcie diamentów.

Dubaj: producent zegarków buduje apartamentowiec

Za budowę apartamentowca odpowiada Binghatti Developers, firma która może pochwalić się ponad 30 projektami i łącznymi inwestycjami przekraczającymi 3 miliardy dirhamów (3,7 mld zł). Tym, co zaskakuje w przypadku wspomnianego apartamentowca, jest partner w tym przedsięwzięciu – szwajcarski producent zegarków Jacob & Co. To marka, która zyskała rozgłos niezwykle zdobnymi i zaskakującymi zegarkami naręcznymi, które można określić mianem niezwykle kosztownej i wyrafinowanej biżuterii.

Twórcą marki jest Jacob Arabo (wł. Jakow Arabow), urodzony w 1965 roku w Taszkiencie (obecnie Uzbekistan, wówczas Związek Radziecki). Jako nastolatek Jacob wyemigrował do USA i tam rozpoczął karierę jubilera, zyskując popularność wśród amerykańskich raperów. Jego klientami stali się między innymi Pharrell Williams, Jay-Z, Drake czy 50 Cent.

Z czasem Arabo zaczął produkować także zegarki, również niezwykle bogato ozdabiane kamieniami szlachetnymi. PIerwotnie były przede wszystkim luksusową i bardzo śmiałą biżuterią, ale stopniowo Arabo zaczął też stawiać na wyrafinowane zegarmistrzostwo. Pomysły miał (i nadal ma) bardzo nieoczywiste i dalekie od tego, z czym zwykliśmy kojarzyć zegarki ze Szwajcarii. Jeden z najsłynniejszych modeli marki Jacob & Co., Astronomia Casino, umożliwiał grę w ruletkę. 

W 2006 roku Jacob Arabo został skazany na 2,5 roku więzienia za fałszowanie dokumentacji finansowej. Te problemy to jednak zamierzchła przeszłość – dzisiaj to niezwykle zamożny i szanowany przedsiębiorca. Kolejny etap jego rozwoju to działalność deweloperska.   

Jak podkreślają autorzy projektu budynku, „jest on hołdem dla złożonej konstrukcji zegarka i estetyki biżuterii”. Burj Binghatti Jacob & Co Residences  ma odzwierciedlać znaki charakterystyczne dla marki – luksus, błysk i unikatowość. Apartamentowiec, który będzie miał 104 piętra, stanie w Business Bay, nowej dzielnicy biurowców, hoteli i apartamentowców. Nieopodal jest Burj Khalifa, najwyższy wieżowiec świata, wizytówka Dubaju. 

Jak będzie wyglądał najwyższy apartamentowiec świata?

Wieżowiec będzie obiektem wielofunkcyjnym, z powierzchnią komercyjną, apartamentami oraz strefą wypoczynkową. Znajdujące się w nim luksusowe penthouse’y z widokiem na miasto, nazwane zostaną na cześć flagowych modeli zegarków Jacob & Co. Detale wnętrz zostały zaprojektowane także w charakterystycznym dla marki stylu.

Czytaj więcej

Dubaj ma najgłębszy basen na świecie. Pod wodą masa atrakcji

– To nawiązanie partnerstwa między dwoma podobnie myślącymi markami, które nieustannie dążą do absolutnej elegancji. Obie nasze marki zrodziły się z pragnienia osiągania tego, co przekracza granice. To, co Binghatti zrobiło w branży nieruchomości, tworząc markę wyróżniającą się filozofią projektowania, jest bardzo podobne do tego, co zrobił Jacob & Co. w świecie biżuterii i zegarmistrzostwa – powiedział Muhammad Binghatti, dyrektor generalny i szef działu architektury Binghatti Developers. – Zainspirowane naszymi kolekcjami zegarmistrzowskimi penthouse'y będzie wyróżniać wyjątkowa estetyka – dodał Jacob Arabo, prezes i dyrektor kreatywny Jacob & Co.

Architektura
Najmłodszy zabytek w Polsce do rozbiórki. Prywatna kaplica przetrwała 13 lat
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Architektura
Zamek w Łapalicach z prestiżowym wyróżnieniem. „Nieskończony potencjał”
Architektura
Takiej willi jeszcze w Polsce nie było. Powstanie w oparciu o antyczne założenia
Architektura
Rusza remont siedziby NBP. Jak budynek będzie wyglądał po zmianach?
Architektura
Francja buduje supernowoczesny dworzec kolejowy. Będzie wykonany z drewna