W Muzeum Guggenheima w Bilbao można oglądać prace Warhola, Picassa, Pollocka czy Renoira. Ćwierćwiecze jednego z najbardziej charakterystycznych budynków na świecie przypomina o o jego wpływie na to, jak współcześnie projektuje się galerie sztuki i inne budynki użyteczności publicznej.
Muzeum Guggenheima w Bilbao: architektura, która dzieli
Powstanie słynnego muzeum sztuki współczesne to wynik współpracy rządu Kraju Basków z Fundacją Solomona R. Guggenheima. Celem kosztującej 100 milionów dolarów inwestycji była zmiana wizerunku Bilbao jako upadłego, poprzemysłowego miasta, targanego niepokojami społecznymi i atakami terrorystycznymi — i przyciągnięcie do niego większej liczby turystów.
Czytaj więcej
Władze Rijksmuseum, najważniejszego muzeum w Amsterdamie, zapowiedziały największą w historii wystawę dzieł Johannesa Vermeera. Teraz podbiły stawkę – do Rijksmuseum z całego świata ściągnięte zostaną niemal wszystkie zachowane prace artysty.
W 1991 roku zaakceptowano śmiały projekt budynku z tytanowej blachy, szkła i kamienia autorstwa wizjonera modernizmu, Franka Gehry’ego. Spektakularny obiekt, którego budowę ukończono w 1997 roku, stanął na brzegu rzeki Nervión. Zarówno jego jego fasada, jak i wnętrze definiuje mnóstwo krzywizn, przestrzenność i niezwykła dynamika.