Manhattan nad Nilem. Egipt chce stworzyć wyspę drapaczy chmur

Władze Egiptu planują wznieść nowoczesne centrum biznesowe nad Nilem, które porównują do nowojorskiego Manhattanu. Kontrowersyjna inwestycja ma wesprzeć rozwój ekonomiczny kraju.

Publikacja: 25.08.2022 11:56

Manhattan nad Nilem. Egipt chce stworzyć wyspę drapaczy chmur

Foto: State Information Service

Miasto o nazwie Horus City ma powstać na wyspie Al-Warraq na Nilu. Pomysł zbudowania nowoczesnego ośrodka biznesowego, mającego przyciągnąć inwestorów z całego świata, nie wszystkim przypadł do gustu. Przeciwko inwestycji protestują między innymi mieszkańcy wyspy Al-Warraq.

Horus City – luksusowe miasto przyszłości w Egipcie

W poniedziałek 22 lipca na wyspie Al-Warraq w prowincji Giza na zachodnim brzegu Nilu doszło do gwałtownych zamieszek. Tamtejsi mieszkańcy nie zgadzają się na zamienienie wyspy w luksusowe centrum biznesowo-handlowe.

Dziś wyspa Al-Warraq i jej okolice to teren typowo rolniczy, który zamieszkuje go około stu tysięcy niezamożnych Egipcjan. Nie brakuje tu slumsów i dzikich osiedli. Na wyspę można dotrzeć tylko łodzią.

W 1998 roku wyspę Al-Warraq objęto ochroną jako naturalny rezerwat i narzucono ograniczenia w kwestii rozwoju mieszkalnictwa. Mimo to w 2017 roku rząd zaczął wywłaszczać mieszkańców i w miejscu zburzonych domów zaczęły wyrastać nowe inwestycje.

Kolejny krok podjęto w lipcu 2022 roku. Władze Egiptu uchyliły status wyspy jako rezerwatu i rozpoczęły działania w kierunku transformacji wyspy z zagłębia slumsów w nowoczesne centrum biznesowe.

„To nie są zdjęcia Manhattanu! Czy uwierzycie, że to Miasto Horusa – dawniej Warraq? Zgadza się, to miasto i światowe centrum handlowe na egipskiej ziemi, porównywalne do najważniejszych centrów na świecie” – chwalą projekt władze Egiptu w poście opublikowanym na swoim oficjalnym fanpage’u na Facebooku, do którego dołączono zdjęcia przyszłego miasta.

Czytaj więcej

Nowa Zelandia kontra amerykański miliarder. „Luksusowy bunkier” nie powstanie

Miasto nazwano imieniem egipskiego boga, ponieważ kształt wyspy przypomina starożytny symbol przedstawiający oko Horusa. W egipskiej mitologii oznaczał on między innymi odrodzenie i wszechwiedzę.

Na ponad sześciu kilometrach kwadratowych ma powstać gigantyczna inwestycja, której koszt szacuje się na 17,5 miliarda funtów egipskich, czyli prawie miliard dolarów. Miasto Horusa ma się składać z 8 dzielnic biznesowych, dzielnicy handlowej i luksusowej dzielnicy mieszkaniowej.

Oprócz tego prawie połowę wyspy mają zajmować Ogrody Horusa – odpowiednik nowojorskiego Central Parku. Na wybrzeżu mają powstać dwie mariny i długi deptak. W Mieście Horusa nie zabraknie też ośrodków kulturalnych.

Perłą w koronie będzie Horus Tower – ogromny obiekt zajmujący ponad 5 procent powierzchni wyspy. Ma się w nim mieścić sala konferencyjna, siedmiogwiazdkowe hotele, przestrzenie biznesowe i lotnisko dla helikopterów.

Gdzie powstanie „egipski Manhattan”?

Władze Egiptu uzasadniają budowę Horus City koniecznością zlikwidowania nielegalnego osadnictwa, a także ryzyka zanieczyszczenia środowiska. Tłumaczenia te nie przekonują jednak lokalnych mieszkańców.

Choć władze obiecały mieszkańcom wyspy Al-Warraq finansowe rekompensaty o łącznej wysokości sześciu miliardów funtów egipskich (313 milionów dolarów), a także przeniesienie ich do osiedli socjalnych, ludzie nie chcą budowy Miasta Horusa. Nie zamierzają wyprowadzać się ze swoich domów, protestują też przeciwko zniszczeniu tamtejszych obszarów rolnych.

Protesty mieszkańców przeciwko gentryfikacji wyspy Al-Warraq trwają już od ponad 20 lat. Na pewien czas plany modernizacji wyspy wstrzymała „arabska wiosna” z 2011 roku. Wszystko jednak wskazuje na to, że tym razem rząd, do którego należy już 71 procent wyspy, w końcu jednak zrealizuje swoją koncepcję budowy „egipskiego Manhattanu”.

Miasto o nazwie Horus City ma powstać na wyspie Al-Warraq na Nilu. Pomysł zbudowania nowoczesnego ośrodka biznesowego, mającego przyciągnąć inwestorów z całego świata, nie wszystkim przypadł do gustu. Przeciwko inwestycji protestują między innymi mieszkańcy wyspy Al-Warraq.

Horus City – luksusowe miasto przyszłości w Egipcie

Pozostało 91% artykułu
Architektura
Koniec słynnej willi na dachu bloku. Rusza rozbiórka najbrzydszego domu w Polsce
Architektura
Paryż szykuje architektoniczną perłę na igrzyska. Była zamknięta przez lata
Architektura
Najmłodszy zabytek w Polsce do rozbiórki. Prywatna kaplica przetrwała 13 lat
Architektura
Zamek w Łapalicach z prestiżowym wyróżnieniem. „Nieskończony potencjał”
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Architektura
Takiej willi jeszcze w Polsce nie było. Powstanie w oparciu o antyczne założenia