Oksbøl leży w odległości kilkunastu kilometrów od południowo-zachodniego wybrzeża Danii. Znajdujące się tu Flugt Museum to pierwsze na świecie muzeum poświęcone tematyce uchodźczej. Ekspozycje opowiadają o ostatnich stu latach, w trakcie których przez kraj przetoczył się szereg dużych fal uchodźców.

Flugt – muzeum uchodźców w Danii

„Flugt” w języku duńskim oznacza ucieczkę. W drugiej połowie lat 40. ubiegłego wieku przez obóz w Oksbøl przewinęły się dziesiątki tysięcy uchodźców – głównie z Niemiec. To tylko jedna z historii, które można prześledzić w muzeum uchodźców Flugt, bo przez ostatnie sto lat Dania stała się nowym domem dla uciekinierów z Wietnamu, Chile, Bośni, Syrii, Afganistanu, a ostatnio również z Ukrainy.

Rasmus Hjortshoj/ Flugt

Obóz w Oksbøl był największym obozem uchodźczym w historii Danii. „Celem Flugt jest opowiedzenie historii największego strumienia uchodźców, jakiego kiedykolwiek doświadczyła Dania – historii nieznanej wielu ludziom” – opisuje misję muzeum jego dyrektor, Claus Kjeld Jensen.

Czytaj więcej

Ukraińska wystawa, która utknęła w Danii z powodu wojny, odnalazła się w Belgii

„Muzeum – dodaje Jensen – opowiada również historię niezliczonych uchodźców, którzy przyjechali do Danii w ostatnich latach. Flugt przekłada statystyki na prawdziwych ludzi, przywołując zagadnienia, emocje i wszystkie niuanse, które wiążą się sytuacją uciekiniera. Zarówno w przeszłości, jak i teraz”.

Twórcy muzeum bardzo kreatywnie podeszli do zaprezentowania tego trudnego zjawiska, które właśnie dotyka Europę. Muzeum zawiera trzy interaktywne wystawy stałe. Za ich projekt odpowiada holenderska pracownia Tinker Imagineers, która ma na koncie kilkadziesiąt niezwykle efektowych realizacji, głównie w Holandii. Oczywiście ekspozycjom stałym towarzyszą we Flugt wystawy czasowe.

Rasmus Hjortshoj/ Flugt

Opuszczając główny budynek muzeum, można z audioprzewodnikiem zwiedzić rozległy teren dawnego obozu. Było to w zasadzie odrębne miasteczko, z własnym ratuszem, kościołami, szpitalami i innymi instytucjami. Do obejrzenia jest między innymi kuchnia obozowa, warsztat, szkoła i teatr. Na zewnątrz budynku znajduje się również cmentarz.

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM

Flugt Museum – poruszające historie i wielka architektura

Zadanie zaadaptowania całego kompleksu na potrzeby muzeum powierzono renomowanej duńskiej pracowni Bjarke Ingels Group. Do naszych czasów zachowało się niewiele budynków, które wchodziły w skład dawnego obozu. Główny budynek muzeum powstał przez połączenie dwóch prostopadłych względem siebie budynków szpitalnych.

Rasmus Hjortshoj/ Flugt

Architekci stworzyli oryginalną i zaskakującą opływową część, która łączy obydwa obiekty. Mieszczą się tu wystawy czasowe, a także wejście do muzeum. Nowy segment zbudowano z drewna i szkła, przykrywa go spadzisty dach ze stali kortenowskiej. Razem ze starymi zabudowaniami z czerwonej cegły wszystko tworzy kameralny kompleks z zielonym dziedzińcem.

Podejmując się renowacji ceglanych budynków poszpitalnych, architekci zastosowali minimum środków, aby nie przytłoczyć dodatkowymi rozwiązaniami tego, co najważniejsze, czyli samej ekspozycji i specyficznego charakteru kompleksu. Wewnętrzne ściany częściowo pomalowano na biało, część natomiast pozostawiono nietkniętą.