18 kwietnia 2022 roku Norman Foster, jeden z najbardziej znanych żyjących architektów, współtwórca dziesiątek ikonicznych budynków na całym świecie i założyciel pracowni Foster + Partners, spotkał się w Genewie z merem Charkowa Ihorem Terechowem. Konferencja odbyła się w ramach organizowanego przez ONZ Forum Burmistrzów.
Na spotkaniu padła deklaracja, że Charków zostanie odbudowany według projektu Normana Fostera i innych wybitnych architektów, urbanistów i ekspertów z wielu dziedzin.
Na nowo miałaby powstać cała infrastruktura Charkowa, a więc między innymi budynki mieszkalne, szpitale, szkoły czy instytucje kulturalne. Efektem tych prac ma być stworzenie ultranowoczesnego, ekologicznego „miasta przyszłości”, które jednocześnie zachowa elementy swojego dziedzictwa.
Swoje założenia pracownia Fostera opublikowała w krótkim manifeście. I choć pomysł uzyskał aprobatę mera Charkowa, nie wszyscy pochwalają pośpiech w tej kwestii.
Kto odbuduje Charków?
Swój sceptycyzm wyraził Sława Balbek, założyciel znanej kijowskiej pracowni Balbek Bureau. Ocenia się, że w Charkowie wojska rosyjskie zniszczyły około 25 procent budynków różnego typu, wśród nich co najmniej 30 zabytkowych obiektów. Jak podkreśla Sława Balbek miasto wciąż jest ostrzeliwane, lista zniszczeń rośnie, więc rozpoczynanie prac nad planami odbudowy Charkowa na tym etapie jest „całkowicie nieskuteczne”.