Mamy jedną z najpiękniejszych sal koncertowych na świecie. Kolejna ważna nagroda

Międzynarodowe jury nagrodziło kolejny polski projekt autorstwa katowickiej pracowni Konior Studio. Tym razem w prestiżowym konkursie złoto otrzymała nowa siedziba Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych Nr 1 w Warszawie.

Publikacja: 04.02.2022 12:11

Sala koncertowa w nowym budynku Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych Nr 1 w Warszawie została zaproj

Sala koncertowa w nowym budynku Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych Nr 1 w Warszawie została zaprojektowana we współpracy z cenioną na świecie japońską firmą Nagata Accoustics.

Foto: facebook.com/koniorstudio

Nową siedzibę ogólnokształcącej szkoły muzycznej zaprojektował zespół architektów pod kierunkiem Tomasza Koniora, założyciela pracowni Konior Studio. Jurorzy konkursu „International Design Awards” (IDA) docenili fakt, że zamiast budowania nowego obiektu od zera, zaadaptował on na potrzeby szkoły istniejący budynek przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie.

Wyróżnienie dla sali koncertowej w szkole muzycznej w Warszawie

Projekt, który zrealizowano na zlecenie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, otrzymał nazwę „Nowa Miodowa”. To właśnie przy tej ulicy w Warszawie znajdowała się pierwotna siedziba szkoły.

W 2015 roku podjęto decyzję o przeniesieniu siedziby placówki do neogotyckiego budynku dawnego Domu Sierot Dziewcząt projektu architekta Władysława Adolfa Kozłowskiego przy ulicy Rakowieckiej, wzniesionego na przełomie XIX i XX wieku.

Czytaj więcej

„Świeża i ekscytująca”: Warszawa w gronie najlepszych w Europie miast na weekend

Ogłoszono konkurs na projekt nowej siedziby szkoły, w którym wzięły udział pracownie z całego świata. Wygrał Tomasz Konior z propozycją odrestaurowanie budynku i dobudowania do niego nowej bryły.

Ponad stuletni zabytek otrzymał odświeżoną fasadę, odnowiono również wnętrza. Przykryte szklanym atrium prowadzi do nowo wybudowanego budynku dydaktycznego.

Tym, co robi największe wrażenie, jest serce całego obiektu, czyli sala koncertowa, w której przestrzeni dominuje drewno. Architekt nadał jej formę amfiteatru i podzielił na dwie strefy: dla muzyków i publiczności. Taka, a nie inna aranżacja przestrzeni sali koncertowej pozwala wszystkim uczestnikom koncertu skupić się na tym, co najważniejsze – muzyce.

Za akustykę sali odpowiada Yasuhisa Toyota – słynny dyrektor renomowanej firmy Nagata Accoustics. Toyota ma na koncie projekty takich miejsc jak Walt Disney Concert Hall w Los Angeles, a także siedzibę Akademii Muzycznej w Katowicach oraz wielokrotnie nagradzaną w międzynarodowych konkursach siedzibę Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

Oprócz sali kameralnej dużej na 79 osób cały kompleks mieści również salę kameralną małą (na 63 osoby), organową salę kameralną dla 91 osób, studio nagrań oraz 118 sal lekcyjnych.

Kolejne prestiżowe wyróżnienie dla pracowni Konior Studio

„International Design Awards” to organizowany od 2007 roku konkurs, który co roku przyznaje nagrody w dziedzinach architektury, aranżacji wnętrz, mody, grafiki i designu. W międzynarodowym gronie jury zasiadają znani eksperci z każdego z tych obszarów.

Pracownia architektoniczna Konior Studio powstała w 1995 roku w Katowicach. Ma na koncie ponad 100 realizacji, wśród których znajdują się zarówno budynki o różnym przeznaczeniu, jaki i założenia urbanistyczne.

Konior Studio jest autorem wielu nagradzanych realizacji w Katowicach (między innymi NOSPR w Katowicach, Centrum Nauki i Edukacji Muzycznej „Symfonia”, Hotelu Puro czy Supersamu), jak i w innych miastach w Polsce i w Europie. Spod jego ręki wyszły projekty filharmonii w Ostrawie i Brnie, a także biblioteki w koreańskim mieście Daegu Gosan.

Złoto, które przyznało Tomaszowi Koniorowi jury konkursu IDA to jedno z ponad 50 wyróżnień, jakie zdążył zdobyć w trakcie swojej działalności. Trzy razy nominowano go w europejskim konkursie architektury współczesnej im. Miesa van der Rohe (European Mies Van der Rohe Award). W 2015 roku architekt zdobył medal Gloria Artis, a rok później – nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kategorii „Architektura”.

Nową siedzibę ogólnokształcącej szkoły muzycznej zaprojektował zespół architektów pod kierunkiem Tomasza Koniora, założyciela pracowni Konior Studio. Jurorzy konkursu „International Design Awards” (IDA) docenili fakt, że zamiast budowania nowego obiektu od zera, zaadaptował on na potrzeby szkoły istniejący budynek przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie.

Wyróżnienie dla sali koncertowej w szkole muzycznej w Warszawie

Pozostało 90% artykułu
Architektura
Powstaje największe w Europie miasto 15-minutowe. To dzieło słynnych architektów
Architektura
Skarbiec: modernizacja kultowego gmachu w centrum Poznania
Architektura
Projektant najwyższego wieżowca w Polsce ogłasza konkurs. Chce odbudować Charków
Architektura
Czołowy polski architekt zaprojektował luksusowy bunkier. W środku spa i kino
Architektura
Pierwszy taki budynek mieszkalny w Polsce. 140 tysięcy roślin na fasadzie