Tureckie media donoszą, że w planie jest otwarcoe dla zwiedzających podziemnych przestrzeni przynależących do pochodzącej z VI wieku naszej ery świątyni Hagia Sophia. Tunele, piwnice, grobowce i inne pomieszczenia były niedostępne przez 15 wieków, niektóre z nich są starsze niż sama świątynia.
Podziemia świątyni Hagia Sophia będzie można zwiedzać
Hagia Sophia to jeden z najcenniejszych zabytków światowej architektury sakralnej, który figuruje na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Znajdująca się w Stambule świątynia, która początkowo była kościołem, a potem kolejno meczetem, muzeum i ponownie meczetem, budzi też duże emocje wśród wyznawców chrześcijaństwa i islamu, a także naukowców zajmujących się zabytkową architekturą.
Przez pierwsze dziewięć wieków swojego istnienia Hagia Sophia była chrześcijańską świątynią Mądrości Bożej, obecnie jest meczetem. Status muzeum straciła w 2020 roku, kiedy władzę nad nią przejął turecki Dyrektoriat ds. Religijnych (wcześniej znajdowała się pod opieką tamtejszego ministerstwa kultury).
Czytaj więcej
Najpopularniejszy na świecie przewodnik turystyczny Tripadvisor opublikował swój doroczny ranking Travellers’ Choice Awards Best of the Best prezentujący najciekawsze miejsca na świecie warte odwiedzenia. Wyróżniono między innymi kierunki najlepsze dla nowożeńców, osób podróżujących samotnie, fanów dobrego jedzenia czy miłośników kultury. W tym gronie znalazło się jedno z polskich miast.
Niemniej, bezcenny monument wciąż pozostaje otwarty dla turystów, pracuje w nim również zespół składający się z konserwatorów zabytków, archeologów i innych specjalistów. Prace obejmują między innymi liczące kilkanaście wieków podziemne struktury pod Hagią Sophią, a także w jej bliskim otoczeniu.