Były niedostępne przez 1500 lat. Podziemia świątyni Hagia Sophia nową atrakcją

Już niebawem otworzą się dla zwiedzających podziemne przestrzenie Hagii Sophii w Stambule. Chodzi o podziemne tunele, piwnice, grobowce i inne pomieszczenia, które nie były udostępniane przez ostatnich 1500 lat.

Publikacja: 17.01.2025 04:07

Przez pierwsze dziewięć wieków swojego istnienia Hagia Sophia była chrześcijańską świątynią Mądrości

Przez pierwsze dziewięć wieków swojego istnienia Hagia Sophia była chrześcijańską świątynią Mądrości Bożej.

Foto: Nicole Tung/Bloomberg

Tureckie media donoszą, że w planie jest otwarcoe dla zwiedzających podziemnych przestrzeni przynależących do pochodzącej z VI wieku naszej ery świątyni Hagia Sophia. Tunele, piwnice, grobowce i inne pomieszczenia były niedostępne przez 15 wieków, niektóre z nich są starsze niż sama świątynia.

Podziemia świątyni Hagia Sophia będzie można zwiedzać

Hagia Sophia to jeden z najcenniejszych zabytków światowej architektury sakralnej, który figuruje na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Znajdująca się w Stambule świątynia, która początkowo była kościołem, a potem kolejno meczetem, muzeum i ponownie meczetem, budzi też duże emocje wśród wyznawców chrześcijaństwa i islamu, a także naukowców zajmujących się zabytkową architekturą.

Przez pierwsze dziewięć wieków swojego istnienia Hagia Sophia była chrześcijańską świątynią Mądrości Bożej, obecnie jest meczetem. Status muzeum straciła w 2020 roku, kiedy władzę nad nią przejął turecki Dyrektoriat ds. Religijnych (wcześniej znajdowała się pod opieką tamtejszego ministerstwa kultury).

Czytaj więcej

Polskie miasto w czołówce prestiżowego rankingu. Nagroda za „kulturę kulinarną”

Niemniej, bezcenny monument wciąż pozostaje otwarty dla turystów, pracuje w nim również zespół składający się z konserwatorów zabytków, archeologów i innych specjalistów. Prace obejmują między innymi liczące kilkanaście wieków podziemne struktury pod Hagią Sophią, a także w jej bliskim otoczeniu.

Łącznie podziemne pomieszczenia mają kilometr długości. W skład kompleksu wchodzą tunele, piwnice, korytarze i trzykomorowy grobowiec, który zdaniem ekspertów pracujących nad jego renowacją będzie stanowił perłę w koronie podziemnego świata Hagii Sophii.

Po zakończeniu oczyszczania pomieszczeń, którymi nikt nie zajmował się przez wiele stuleci, zostaną one udostępnione do zwiedzania dla turystów. Tureckie media informują, że wszystkie prace mają potrwać jeszcze około roku.

Większość podziemnych struktur jest tak stara jak sama Hagia Sophia. Zdaniem naukowców wspomniany grobowiec jest jeszcze starszy – wybudowano go jeszcze powstała w tym miejscu chrześcijańska świątynia.

Tunele pod świątynią Hagia Sophia: nowa atrakcja turystyczna Stambułu

W rozmowie z tureckim dziennikiem Yeni Safak należący do Rady Naukowej Hagii Sophii profesor Hasan Firat Diker powiedział, że mapowanie podziemnych struktur pod Hagią Sophią zakończono pięć lat temu. Od tamtej pory trwają prace nad udostępnieniem ich dla zwiedzających.

„To badanie jest niezwykle istotne i cenne w kontekście możliwości zwiedzania istniejących przestrzeni, choćby części z nich. Wszystko, co odkryliśmy, traktujemy z najwyższą ostrożnością pod kierownictwem Muzeum Hagia Sophia. Nasze odkrycia mogą rzucić nowe światło na historię Stambułu” – podkreśla Diker.

Obecna kondycja Hagii Sophii jest daleka od zadowalającej. Kopułę budynku pokrywa warstwa ołowiu, który jest niebezpieczny dla zdrowia. Początkowo myślano o zdemontowaniu kopuły, jednak fakt, że wewnątrz zdobią ją bezcenne mozaiki, wpłynął na decyzję o ostrożnym usunięciu warstwy ołowiu.

Tureckie media donoszą, że w planie jest otwarcoe dla zwiedzających podziemnych przestrzeni przynależących do pochodzącej z VI wieku naszej ery świątyni Hagia Sophia. Tunele, piwnice, grobowce i inne pomieszczenia były niedostępne przez 15 wieków, niektóre z nich są starsze niż sama świątynia.

Podziemia świątyni Hagia Sophia będzie można zwiedzać

Pozostało jeszcze 90% artykułu
W podróży
Europa powiększyła się o nowy półwysep. To będzie enklawa luksusu
W podróży
„Megarejsy” i pływające miasta. Eksperci o nowych trendach w świecie podróży
W podróży
Eksperyment w świecie turystyki. Milioner tworzy „ekologiczny raj na Ziemi”
W podróży
Rośnie apetyt Polaków na podróże. Trzy kraje na czele zestawienia
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
W podróży
Single zmieniają branżę turystyczną. „MeMooners” będą trendem 2025 roku
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego