Miejsca, które dają turystom najwięcej radości: Warszawa w europejskiej czołówce

Łazienki Królewskie w Warszawie znalazły się na liście miejsc, które sprawiają najwięcej radości turystom podróżującym po Europie. Park w centrum Warszawy wyprzedził w zestawieniu jedną z największych rzymskich atrakcji turystycznych.

Publikacja: 30.06.2023 16:13

Łazienki Królewskie znalazły się w zestawieniu europejskich atrakcji turystycznych, które dają najwi

Łazienki Królewskie znalazły się w zestawieniu europejskich atrakcji turystycznych, które dają najwięcej radości zwiedzającym.

Foto: Marcin Obara/PAP

Serwis podróżniczy Casago przygotował ranking miejsc, które sprawiają najwięcej radości turystom – zarówno na świecie, jak i w Europie.

Autorzy zestawienia przyjęli założenie, że dobrym miernikiem tego, czy turystów cieszą zabytki lub atrakcje, jest uśmiech na twarzy. Tworząc zestawienie, przeanalizowano więc tysiące zdjęć z mediów społecznościowych umieszczonych tam przez osoby, które podróżowały po świecie – oraz Europie. 

Autorzy zestawienia korzystali z danych serwisu TripAdvisor – sięgnęli po listę dziesięciu najpopularniejszych atrakcji turystycznych znajdujących się w stu krajach na całym świecie. Następnie, wykorzystując technologię rozpoznawania twarzy, przeanalizowano opublikowane na Instagramie zdjęcia, które wykonano w konkretnych lokalizacjach.

Każda z atrakcji mogła uzyskać od 0 do 100 punktów. W ostatnim kroku autorzy rankingu uszeregowali atrakcje turystyczne na podstawie tego, ile osób uśmiechało się na zdjęciach. Ta metoda nie jest oczywiście doskonała, ale autorzy przyjęli, że uśmiech najczęściej oznacza zadowolenie turysty czy turystki, więc można w ten sposób ocenić, na ile podoba się dany zabytek. 

Czytaj więcej

Najtańsze europejskie miasta na weekend. Polska wysoko, przegraliśmy z 2 krajami

Ranking europejskich atrakcji, które sprawiają turystom najwięcej radości

Europejskie zestawienie przygotowane przez ekspertów serwisu Casago otwiera Irlandia, która uznana została przez autorów zestawienia liderem, dzięki uwielbianym przez turystów Klifom Moheru. To odcinek klifowego wybrzeża Oceanu Atlantyckiego w zachodniej części kraju – klif, zbudowany z wapieni i piaskowców, mający około 14 kilometrów długości. W najwyższym miejscu osiąga wysokość 214 metrów. Na ich szczycie wznosi się XIX-wieczna kamienna wieża – O'Brien's Tower, zbudowana jako atrakcja turystyczna i punkt obserwacyjny.

W rankingu świetnie wypadła również Kopenhaga – znajdujący się w niej Kościół Najświętszego Zbawiciela, najwyższy z czynnych kościołów w mieście, znalazł się na miejscu drugim. Najbardziej charakterystycznym elementem architektury budowli jest spiralnie skręcona, mierząca 90 metrów wieża, doskonale widoczna z daleka.

Trzecie miejsce zajęła Słowacja – a dokładnie taras widokowy w Bratysławie przypominający pojazd UFO. Niekonwencjonalny taras mieści się na jednym z pylonów mostu nad Dunajem, na wysokości 84,6 metra. Na szczycie konstrukcji działa restauracja.

Czytaj więcej

Warszawa na liście najbardziej przyjaznych miast Europy. Wyprzedzamy Londyn

 Łazienki Królewskie w Warszawie na liście miejsc, które najbardziej cieszą turystów 

Jak w tym zestawieniu wypadła Polska? W europejskim rankingu miejsc, które sprawiają najwięcej radości turystom znalazło się jedno z ulubionych miejsc mieszkańców Warszawy. Mowa Łazienkach Królewskich – jednym z najpiękniejszych zespołów pałacowo-parkowych w kraju.

Kompleks powstał z inicjatywy ostatniego polskiego króla, Stanisława Augusta Poniatowskiego, i do dziś zachwyca połączeniem klasycystycznych zabytków i natury. Jedną z ich największych atrakcji jest Pałac na Wyspie, którego wnętrze zostało wiernie zrekonstruowane po zniszczeniach wojennych.

Mimo że Łazienki Królewskie znalazły się pod koniec zestawienia, bo na miejscu przedostatnim, to wyprzedziła w tym zestawieniu Włochy, a konkretnie znajdujący się w Rzymie Piazza Navona – plac, który przez wielu uważany jest za jeden z najpiękniejszych w mieście. Powstał on w miejscu antycznego stadionu, a po przebudowie zachował kształt sportowej areny. Znajduje się na nim między innymi Fontanna Czterech Rzek oraz barokowy kościół Sant’Agnese in Agone.

W zestawieniu dotyczącym Europy znalazły się także atrakcje znajdujące się między innymi w Paryżu, Berlinie, Pradze, Edynburgu czy norweskim Tromso.

Serwis podróżniczy Casago przygotował ranking miejsc, które sprawiają najwięcej radości turystom – zarówno na świecie, jak i w Europie.

Autorzy zestawienia przyjęli założenie, że dobrym miernikiem tego, czy turystów cieszą zabytki lub atrakcje, jest uśmiech na twarzy. Tworząc zestawienie, przeanalizowano więc tysiące zdjęć z mediów społecznościowych umieszczonych tam przez osoby, które podróżowały po świecie – oraz Europie. 

Pozostało 89% artykułu
W podróży
UNESCO wyróżniło Rosję. 27 nowych miejsc na liście światowego dziedzictwa
Materiał Promocyjny
Zwinny, wyrazisty i dynamiczny. SUV, który bryluje na europejskich salonach
W podróży
Wróciły gonitwy byków w Pampelunie. Tradycja wygrywa z walką o prawa zwierząt
W podróży
Warszawa wśród najlepszych w Europie miast na weekend. „Zaskakująco romantyczna”
W podróży
Najbardziej stresujące lotniska w Europie. Na liście dwa porty lotnicze z Polski
Materiał Promocyjny
THE FUTURE OF FINANCE
W podróży
Ranking „najsilniejszych” paszportów świata. W 2022 roku Polska rekordowo wysoko
Materiał Promocyjny
Nowe finansowanie dla transportu miejskiego w Polsce Wschodniej