Najtańsze europejskie miasta na weekend. Polska wysoko, przegraliśmy z 2 krajami

Gdzie najlepiej wybrać się na weekendowy wyjazd i nie wydać fortuny? Na czele zestawienia znalazły się Lizbona i Wilno, ale tuż za nimi jest Kraków. W pierwszej dziesiątce zestawienia najtańszych europejskich miast na weekend jest też Warszawa.

Publikacja: 15.05.2023 16:46

W zestawieniu znalazły się aż dwa miasta w Portugalii: Lizbona oraz Porto.

W zestawieniu znalazły się aż dwa miasta w Portugalii: Lizbona oraz Porto.

Foto: Shobhit Sharma

Dokąd jechać na weekend w Europie, by nie wydać majątku? Zdaniem Brytyjczyków, warto pomyśleć o podróży do Portugalii, Litwy – lub do Polski. To wynik dorocznego zestawienia przygotowanego przez firmę Post Office, jednego z czołowych brytyjskich dostawców usług pocztowych.

Tani city break w Europie: Najlepiej do Lizbony, Wilna – lub Krakowa

Brytyjska firma Post Office co roku publikuje raport zatytułowany „City Costs Barometer”. To ranking europejskich miast, które uszeregowano według różnego rodzaju kosztów, z którymi muszą się liczyć odwiedzający je turyści.

Przygotowując raport, analitycy wzięli pod uwagę wszystkie wydatki, z którymi zwykle wiąże się wycieczka. Przeanalizowano więc między innymi ceny popularnych napojów, takich jak filiżanka kawy, butelka piwa, puszka lub Coca-Coli i Pepsi czy kieliszek wina.

Czytaj więcej

Światowy dzień pizzy 2024. Trzy pizzerie z Polski wśród najlepszych w Europie

Autorzy raportu wzięli również pod lupę ceny transportu miejskiego, noclegów w trzygwiazdkowych hotelach czy trzydaniowych posiłków dla dwóch osób z butelką wina domowego w restauracjach. Podliczono również ceny takich atrakcji jak zwiedzanie miasta autobusem, odwiedzenie najważniejszego muzeum i galerii sztuki czy najcenniejszego zabytku w danym mieście.

Po raz pierwszy od 16 lat na pierwszym miejscu w gronie najtańszych miast Europy znalazła się Lizbona. W ciągu ostatniego roku ceny posiłków, zakwaterowania i atrakcji turystycznych wzrosły w tym mieście zaledwie średnio o dwa procent – to znacznie więcej niż w przypadku większości z 35 miast, które poddano analizie. Drugie miejsce zajęło Wilno – tylko dlatego, że w stolicy Litwy zakwaterowanie jest nieco droższe niż w Lizbonie.

Na trzecim miejscu uplasował się Kraków. Okazuje się, że to w stolicy Małopolski napijemy się jednej z najtańszych kaw w Europie, stosunkowo tanie są też w Krakowie noclegi i atrakcje kulturalne. Jednocześnie obiad w krakowskiej restauracji będzie nas średnio kosztował znacznie więcej, niż na przykład w Lizbonie czy Porto.

Dalsze pozycje zajęły Ateny (spadek z pierwszego miejsca na czwarte), Ryga, Porto, Zagrzeb, Budapeszt, Warszawa i Lille we Francji. Jeżeli więc mowa o budżetowym city breaku, to w gronie dziesięciu najtańszych miast prym wiodą te z Europy Środkowej i Wschodniej.

Najtańsze europejskie miasta dla turystów

Autorzy raportu stworzyli też kilka innych zestawień, w zależności od tego, jakiego rodzaju koszty najbardziej nas interesują. Jeżeli chodzi o ceny zakwaterowania, to również i w tej kategorii Kraków wypadł bardzo dobrze, zajmując czwartą pozycję – za Lizboną, Atenami i Wilnem.

Ani Krakowowi, ani tym bardziej Warszawie nie udało się trafić do rankingów z najtańszym wyżywieniem i kosztami atrakcji kulturalnych. W tej pierwszej kategorii przodują Lizbona, Ateny i Porto, w drugiej zaś – Dublin (wstęp do czołowych muzeów jest tam darmowy), Zagrzeb i Lille.

W których miastach natomiast wydamy najwięcej? Na podium w gronie dziesięciu najdroższych miast w Europie znalazły się Amsterdam, Wenecja i Paryż. Dalsze pozycje zajęły Barcelona, Londyn, Rzym, Edynburg, Madryt, Dublin i Berlin.

Najdrożej wyśpimy się w Amsterdamie, Wenecji i Dublinie. Z kolei na najdroższe jedzenie i napoje musimy przygotować się w Kopenhadze, Helsinkach i Wiedniu. Najkosztowniejsze atrakcje kulturalne czekają nas natomiast w Dubrowniku (co zapewne zawdzięczamy serialowi „Gra o tron”), Wiedniu i Amsterdamie.

Najtańsze miasta na weekendowy city break według raportu „City Costs Barometer”:

  1. Lizbona
  2. Wilno
  3. Kraków
  4. Ateny
  5. Ryga
  6. Porto
  7. Zagrzeb
  8. Budapeszt
  9. Warszawa
  10. Lille
Miasta
Najdroższa ulica na świecie polem bitwy marek luksusowych. Gra o miliardy
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Miasta
Chińska odpowiedź na miasta 15-minutowe. To „projekt życia” Xi Jinpinga
Miasta
Rzym zmieni oblicze. Włosi przebudują historyczne centrum miasta
Miasta
Polskie miasto magnesem na turystów. Pierwsze miejsce w europejskim rankingu
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Miasta
Takich tarasów widokowych w Polsce jeszcze nie było. Las drzew i podniebny bar