Raport: najbezpieczniejsze kraje na wakacje. Polska daleko

Gdzie w Europie można się poczuć bezpiecznie podczas wakacji, a gdzie lepiej uważać? Nowy raport przynosi zaskakujące informacje – ulubione kierunki wakacyjne Polaków znalazły się w ogonie zestawienia.

Publikacja: 12.08.2021 17:33

Raport: najbezpieczniejsze kraje na wakacje. Polska daleko

Foto: Fot: Abbilyn Zavgorodniaia/Unsplash

Raport przygotowała agencja turystyczna Voyage Avec Nous we współpracy z firmą analityczną Flashs. Uwzględnia on 28 europejskich krajów, w tym Wielką Brytanię. Zestawienie jest pełne zaskakujących informacji, bo kraje, do których Polacy chętnie jeżdżą latem – Grecja czy Cypr – znalazły się na końcu zestawienia. Polska też jest pod koniec stawki. Ostatnie miejsca zajmują kraje bałtyckie – Litwa i Łotwa.

Wakacje w Europie: najbezpieczniejsze kraje

Przygotowując raport, pod uwagę wzięto pięć czynników: bezpieczeństwo zdrowotne, śmiertelność na drogach, kradzieże, morderstwa i poziom ogólnego bezpieczeństwa. Ten ostatni jest wypadkową liczby przestępstw, zagrożenia terroryzmem i liczby funkcjonariuszy policji, pracujących w danym kraju.

Autorzy raportu zaczerpnęli dane z raportów „EuroHealth Consumer Index”, „Global Peace Index 2021” i Eurostatu.

Czytaj też: Raport: Polska pokryje się nowymi hotelami. Gdzie powstaną?

W pierwszej dziesiątce znalazły się aż cztery kraje skandynawskie: Norwegia, Dania, Finlandia i Szwecja. Zajęły odpowiednio: pierwszą, czwartą, ósmą i dziewiątą pozycję.

Norwegia, która zajęła pierwsze miejsce, słynie z najbezpieczniejszych dróg w całej Europie. To właśnie w tym kraju wskaźnik wypadków, a co za tym idzie – śmiertelności na drogach, jest najniższy.

Na drugiej pozycji znalazła się Szwajcaria, która od lat ma najlepszą w Europie opiekę medyczną. Co więcej, w rankingu „Crime Index 2021” bazy Numbeo Zurych znajduje się na pierwszym miejscu najbezpieczniejszych miast w Europie.

Trzecie miejsce przyznano Słowenii, co może być dla niektórych sporym zaskoczeniem. Kraj ten leży na pograniczu Europy i Bałkanów, które wielu osobom niekoniecznie kojarzą się z bezpieczeństwem. Tymczasem liczba morderstw i kradzieży utrzymuje się w Słowenii na stosunkowo niskim poziomie, a służby publiczne dobrze radzą sobie z utrzymaniem bezpieczeństwa. Ponadto, stolica Słowenii, Lublana, zaliczana jest do grona 20 najbezpieczniejszych stolic na świecie.

Polska trafiła do drugiej dwudziestki

Na liście dziesięciu najbezpieczniejszych kierunków turystycznych znalazły się również Holandia, Czechy, Austria i Niemcy. Państwa te zajęły odpowiednio: piątą, szóstą, siódmą i dziesiątą pozycję.

A jak w rankingu wypadła Polska? Nienajlepiej. Nasz kraj znalazł się na 19. pozycji. To nieco lepiej niż Włochy czy Francja, ale daleko za sąsiadami – Czechami i Słowacją.

Jednak to końcówka zestawiania zaskakuje najbardziej: w ogonie są Cypr, Grecja czy Bułgaria, czyli kraje, do których polscy turyści chętnie podróżują. Z kolei państwa bałtyckie, kojarzące się raczej ze skandynawskim porządkiem i bezpieczeństwem, wypadają w tym rankingu zdecydowanie poniżej oczekiwań.

Najbezpieczniejsze kraje na wakacje w Europie:

 1. Norwegia
 2. Szwajcaria
 3. Słowenia
 4. Dania
 5. Niderlandy
 6. Czechy
 7. Austria
 8. Finlandia
 9. Szwecja
 10. Niemcy
 11. Irlandia
 12. Słowacja
 13. Wielka Brytania
 14. Portugalia
 15. Hiszpania
 16. Chorwacja
 17. Węgry
 18. Estonia
 19. Polska
 20. Włochy
 21. Belgia
 22. Francja
 23. Cypr
 24. Grecja
 25. Rumunia
 26. Bułgaria
 27. Litwa
 28. Łotwa
W podróży
Brytyjski dziennik krytykuje PKP. „Jakość rodem z dawnych czasów”
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
W podróży
Kraina Wygasłych Wulkanów doceniona na świecie. Polski geopark na liście UNESCO
W podróży
Emeryci lecą za pół ceny. Kraj w UE dopłaca do wakacji, także cudzoziemcom
W podróży
Podróżowanie „na sucho”. Nowy trend coraz popularniejszy. Na czym polega?
W podróży
Dubaj chce się stać najbardziej przyjaznym dla rowerzystów miastem na świecie