Cały świat zaczyna rozumieć, że rowery muszą na stałe zagościć w centrach miast. Dlatego metropolie w różnych krajach stają się coraz bardziej przyjazne rowerzystom. Rozbudowa infrastruktury o nowe ścieżki nie wystarczy jednak, by znaleźć się w czołówce najlepszych miast świata dla miłośników dwóch kółek.

Konkurencja już dziś jest zbyt duża, a zainteresowanie rowerzystów mogą wzbudzić miasta gwarantujące wyjątkowe przygody i widoki. Właśnie takie miasta postanowili wyłonić w swoim raporcie eksperci Money Beach, brytyjskiej firmy zajmującej się m.in. ubezpieczeniami komunikacyjnymi dla rowerzystów.

Czytaj też: „Efekt Grety Thunberg”: nocne podróże pociągiem wracają w Europie do łask

Firma wzięła pod uwagę 350 tysięcy hasztagów na Instagramie związanych z jazdą na rowerze. Następnie połączono te dane z informacjami dotyczącymi wielkości miast. W ten sposób powstało zestawienie miejscowości, w których użytkownicy Instagramu statystycznie fotografowali się najczęściej w czasie rowerowych wypadów.

Zwycięzcą rankingu zostało Chang Mai – miasto w północnej Tajlandii, które dzięki swojemu wysokiemu położeniu (ponad 300 m n.p.m) może pochwalić się nieco niższymi temperaturami niż reszta kraju. Wysoką pozycję Chang Tai zawdzięcza między innymi zawodowe rowerowym Inthanon Challenge. Jego uczestnicy pokonują długą na 47 km trasę na najwyższy szczyt w Tajlandii – Doi Inthanon.

Drugie miejsce w zestawieniu zajęło Miami, gdzie pogoda sprzyja rowerzystom przez cały rok, z czego ci chętnie korzystają, wybierając się na wycieczki drogą Rickenbacker Causeway czy do miejskich parków takich jak Oleta River State Park.

Znajdujący się na trzeciej pozycji Paryż. To dowód, że na status miasta uwielbianego przez rowerzystów można zapracować zaledwie w kilka lat. Tylko w ciągu jednego roku, między październikiem 2018 i 2019 roku, liczba paryżan korzystających z rowerów wzrosła o 54%.

Reformy wprowadzone przez władze Paryża i rząd obejmują m.in. znaczny wzrost cen za parkowanie w Paryżu czy program dopłat do zakupu rowerów elektrycznych w zamian za zwrot starego samochodu. To sprawia, że z centrum Paryża stopniowo znikają samochody, a miasto staje się wzorem do naśladowania dla innych metropolii w Europie.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Paris (@paris__culture)

Pozostałe miejsca w pierwszej dziesiątce rankingu Money Beach zajmują Bejrut, Bristol i Cambridge, Barcelona, Londyn, Dublin i Ateny. W czołowej dwudziestce znalazły się głównie miasta z Europy, co powinno nas cieszyć (Amsterdam, Florencja, Kopenhaga, Bath w Wielkiej Brytanii). Dla nas jednak najważniejsza informacja to wysokie, 18. miejsce Warszawy, która wyprzedziła Berlin i Oxford.

Tym rowerzystom, którzy przy planowaniu wycieczek preferują rankingi biorące pod uwagę większą liczbę parametrów, pozostaje poczekać na wyniki ogłaszanego co dwa lata kompleksowego zestawienia najbardziej przyjaznych rowerom miast świata – Copenhagenize Index. Jak łatwo się domyślić, niedoścignionym wzorcem jest tu Kopenhaga, która w zestawieniu za 2019 rok wyprzedziła Amsterdam, Utrecht, Antwerpię, Strasburg, Bordeaux, Oslo, Paryż, Wiedeń i Helsinki.