Raport: Polska pokryje się nowymi hotelami. Gdzie powstaną?

W najbliższych kilku latach w Polsce przybędzie imponująca liczba hoteli. Pod tym względem nie mamy sobie równych w regionie, nawet jeśli pod uwagę brać „turystyczne” kraje południa Europy.

Publikacja: 08.07.2021 13:02

Raport: Polska pokryje się nowymi hotelami. Gdzie powstaną?

Foto: Nobu Hotel Warsaw to jeden z najnowszych hoteli w Warszawie/ fot. Nobu

Najnowszy raport TopHotelConstruction skupia się na krajach regionu Europy Środkowej. Wynika z niego, że zauważalny w ostatnim czasie wzrost liczby powstających w naszym kraju hoteli to zaledwie czubek zbliżającej się góry lodowej. Czeka nas hotelowy boom na rekordową skalę.

Czytaj też: Drewniany hotel w centrum Łodzi. To dzieło polskiego studia

Choć kraje Europy Środkowej i Wschodniej też będą przechodziły błyskawiczny rozwój branży hotelarskiej, pod tym względem będziemy w regionie liderem. Według doniesień raportu w Europie Centralnej i Środkowej w ciągu najbliższych dwóch lat powstaną łącznie 283 obiekty mieszczące 65 581 pokoi. W Polsce powstaje znacząca ich część – w planach są aż 64 obiekty o łącznej liczbie blisko 13 tysięcy pokoi hotelowych.

Hotele w Polsce jak grzyby po deszczu

W 2022 roku zapowiadane są 73 otwarcia hoteli w naszej części Europy, co oznacza dodatkowe 13 655 pokoi. Rok później tempo budów nieco spadnie: powstaną 34 nowe obiekty mieszczące 7 603 pokoje. Na rok 2024 i następne planowane są budowy kolejnych 112 hoteli mieszczących łącznie 31 776 pokoi.

Spośród wymienionych inwestycji 170 obiektów ma mieć czterogwiazdkowy standard, a 113 to luksusowe, pięciogwiazdkowe kompleksy.

Jednym z najbardziej spektakularnych przykładów hotelowych inwestycji w Polsce jest oczekujący na otwarcie w 2022 roku Park of Poland. Na jego terenie znajdzie się 240 pokoi i domów letniskowych. Na gości czekać też będzie olbrzymi kompleks rozrywkowy z nowoczesnymi holami restauracjami i. Hotel pomieści ponadto 3 600 metrów kwadratowych przestrzeni konferencyjnych i ogromną salę balową o powierzchni 1 150 metrów kwadratowych.

Polska: hotelowa potęga Europy Środkowej

Co ciekawe, wyniki raportu jasno wskazują, że spośród wszystkich krajów Europy Środkowej i Wschodniej, pod względem tempa rozwoju rynku hotelowego prym wiedzie właśnie Polska. Być może nie powinno nas to dziwić, że hotelowa deweloperka rozwija się tak samo szybko jak miejska.

Serwis tophotel.news podaje, że Warszawa może spodziewać się w najbliższych latach siedmiu nowych hoteli. To czyni polską stolicę trzecim najbardziej dynamicznie rozwijającym się miastem regionu.

Na drugim miejscu w rankingu znajduje się Rosja – na etapie budowy znajduje się w tym kraju 51 inwestycji, które będą zawierać łącznie 11 366 pokoi. Na drugim miejscu znajduje się też Moskwa ze swoimi dziesięcioma inwestycjami mieszczącymi 1 478 pokoi.

Tuż za Rosją w rankingu uplasowała się Chorwacja. W najbliższych latach wyrosną w tym kraju 32 hotelowe inwestycje z porażającą liczbą pokoi – 11 699. To nawet więcej niż w Polsce. Możemy sobie wyobrazić skalę tych kompleksów.

W pierwszej czwórce najbardziej dynamicznie rozwijających się krajów pod względem bazy hotelowej znalazła się też Czarnogóra. W tym maleńkim kraju powstanie aż 21 nowych inwestycji z 5 330 pokojami. Na piątym miejscu znalazła się Ruminia z 18 nowymi inwestycjami, mieszczącymi 2 897 pokoi.

Dodajmy, że stolicą o najbardziej dynamicznie rozwijającym się rynku hotelowym, zarówno w środkowej, jak i w centralnej Europie, jest Stambuł. W najbliższych latach powstanie w nim 14 inwestycji i 2 809 pokoi.

Można przypuszczać, że większość z tych inwestycji znajdzie się w strategicznych miejscach, będących doskonałą bazą wypadową dla wycieczek do mniej oczywistych miejsc. Otwartym jednak pozostaje pytanie, czy znajdzie się wystarczająco wielu chętnych do spędzania czasu w tych zatłoczonych i prawdopodobnie mało romantycznych molochach.

W podróży
Brytyjski dziennik krytykuje PKP. „Jakość rodem z dawnych czasów”
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
W podróży
Kraina Wygasłych Wulkanów doceniona na świecie. Polski geopark na liście UNESCO
W podróży
Emeryci lecą za pół ceny. Kraj w UE dopłaca do wakacji, także cudzoziemcom
W podróży
Podróżowanie „na sucho”. Nowy trend coraz popularniejszy. Na czym polega?
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
W podróży
Dubaj chce się stać najbardziej przyjaznym dla rowerzystów miastem na świecie