Zabawa, jedzenie, kultura i lokalna społeczność – te kryteria wzięli pod uwagę współautorzy zestawienia 30 „najfajniejszych” ulic na świecie, przygotowanego przez serwis „Time Out”. Stworzenie rankingu było możliwe dzięki ankietom i pomocy ponad 27 tysięcy mieszkańców miast z całego świata. Ostatecznie w czołowej trzydziestce znalazły się ulice i deptaki o różnym charakterze – zarówno hałaśliwe i ruchliwe miejskie arterie, jak i spokojniejsze, choć wciąż tętniące życiem pasaże. Łączy je jedno – przez całą dobę nie ustaje tam zabawa.

Czytaj też: Podróże „slow” to nowy polski fenomen. Tęsknimy za prostotą

Numerem jeden na liście „najfajniejszych” ulic świata została Smith Street w Melbourne w Australii, wypełniona restauracjami, barami, sklepami płytowymi i innymi miejscami, pozwalającymi poczuć się dobrze bywalcom niezależnie od zasobności ich portfeli. Bliżej, bo w Barcelonie, znajduje się zdobywca drugiego miejsca, Passeig de Sant Joan, przecinająca cztery dzielnice miasta, ale jak zauważają autorzy zestawienia – posiadająca odrębny charakter. Tu również znajdziemy cenione restauracje, jak Granja Petitbo i ChichaLimoná. Tak jak Melbourne jest świetnym punktem dla kolekcjonerów winyli, tak na Passeig de Sant Joan swój wymarzony zakątek w licznych sklepach tematycznych znajdą miłośnicy komiksów i mangi.

Na trzecim miejscu uplasowała się South Bank w Londynie, i co ciekawe w osiągnieciu tak wysokiej pozycji pomogła jej… polska kuchnia. Wg „Time Out” chętni do zjedzenia czegoś w tej okolicy powinni kierować się w stronę Polish Deli London – firmy stworzonej przez Magdę i Grzegorza Skielników, która pojawia się ze swoimi produktami w weekendy na miejscowych targach i marketach.

W zestawieniu brakuje polskich miast, ale wybór ulic w europejskich metropoliach jest duży. W pierwszej dziesiątce, oprócz barcelońskiej Passeig de Sant Joan i londyńskiego South Bank, znalazły się Witte de Withstraat w Rotterdamie (miejsce 6.), Rua Rodrigues de Faria w Lizbonie (9.). Tuż poza pierwszą dziesiątką, na miejscu 11. znalazła się ulica Křižíkova w Pradze, jest też Gran Via w Madrycie (17.), Rua de Miguel Bombarda w Porto (20.), Rue Tiquetonne w Paryżu (24.), Mariannenstrasse w Berlinie (25.) oraz Jægersborggade w Kopenhadze (pozycja 29.).

10 najfajniejszych ulic świata wg „Time Out”

10. Calle Thames, Buenos Aires
9. Rua Rodrigues de Faria, Lizbona
8. Haji Lane, Singapur
7. Rua Tres Rios, Sao Paulo
6. Witte de Withstraat, Rotterdam
5. Sunset Boulevard, Los Angeles
4. San Isidro, Hawana
3. South Bank, Londyn
2. Passeig de Sant Joan, Barcelona
1. Smith Street, Melbourne