Zainteresowanie ucieczką od cywilizacji w pierwszych miesiącach pandemii było tak duże, że jeden z agentów nieruchomości, zajmujących się sprzedażą prywatnych wysp i położonych na nich willi powiedział w rozmowie z „New York Timesem”, że tak intensywnych miesięcy pracy jak na starcie pandemii nie miał od 20 lat. Pływające prywatne wyspy to tylko jeden z przejawów luksusowej architektury izolacyjnej. Kolejny, sztuczna wyspa niedaleko Miami, nazywany jest „najbardziej ekskluzywną rezydencją świata”.

Czytaj też: Ponad miliard złotych: tak wygląda najdroższy dom w USA

Wyspa Blue Estate położona będzie 25 minut lotem od stolicy Bahamów, Nassau, i niecałe 90 minut od Miami. To położenie gwarantuje 340 słonecznych dni w roku – przekonuje stojąca za projektem firma deweloperska Blue Estate Group. Wyspa o wymiarach 1500 na 1000 metrów będzie posiadała obszar wielkości połowy księstwa Monako, a zamieszkać ma na niej do 15 tysięcy stałych mieszkańców. Ceny zaczynają się już od 19 800 dolarów za pomieszczenia o powierzchni 20 metrów kwadratowych, ale za dwie najdroższe, reprezentacyjne rezydencje na wyspie trzeba będzie zapłacić ponad miliard dolarów.

Erik Schmidt, dyrektor ds. komunikacji w Blue Estate Group, w rozmowie z CNN Travel powiedział o początkowych obawach, związanych z zainteresowaniem mieszkaniem na luksusowej wyspie w czasie pandemii. Szybko okazało się jednak, że wiele dzielnic wyprzedało się niemal całkowicie, a zespół zarządzający wyspą robi co może, by odpowiedzieć na wszystkie prośby i pytania związane z nieruchomościami.

Na wyspie, zbudowanej z „wydajnych modułów betonowych”, powstanie też szkoła międzynarodowa, obsługująca dzieci i studentów w różnym wieku, a także przychodnia, place zabaw, targowiska, centra handlowe, restauracje i bary. Twórcy projektu przekonują też, że wyspa będzie jedną z najbardziej zielonych społeczności świata – energia będzie wytwarzana ze źródeł odnawialnych, na wyspie będzie też obowiązywał zakaz wykorzystania plastiku jednorazowego użytku. Budowa kompleksu wystartuje w przyszłym roku i potrwa przez kolejne cztery lata, jednak pierwsze mieszkania będą gotowe do odebrania już w drugiej połowie 2023 roku.