Jeśli jakaś kawiarnia w Europie zasłużyła na status ikony, to jest to właśnie Caffe Florian w Wenecji. Lokal otwarto w 1720 roku, gośćmi bywali m.in. Wolfgang Goethe i Giacomo Casanova, później kawiarnia stała się ulubionym miejscem spotkań dla takich pisarzy, jak lord Byron, Karol Dickens czy Marcel Proust.

Czytaj też: Wenecja tonie. Powstaje wirtualna wersja miasta, na pamiątkę

Powodem popularności było m.in. to, że Caffe Florian jako jedyna kawiarnia w Wenecji zezwalała na obecność kobiet, ale swoją sławę to miejsce zawdzięcza również wyjątkowym wnętrzom.

Caffe Florian: najsłynniejsza kawiarnia we Włoszech

Tutaj nakręcono m.in. sceny do filmów „Utalentowany pan Ripley” czy „Urlop w Wenecji” z Katherine Hepburn w roli głównej. Właśnie we wnętrzach Caffe Florian w 1895 roku narodziła się idea weneckiego Biennale.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Caffè Florian (@caffeflorian)

W grudniu 2020 roku Caffe Florian, najstarsza kawiarnia we Włoszech i jedna z najstarszych na świecie, świętowała 300-lecie istnienia, jednak w obecnych warunkach ciężko o powody do radości. W 2019 roku obroty kawiarni wyniosły ponad 8 milionów euro, ale w 2020 roku sytuacja wyglądała fatalnie –  sprzedaż spadła aż o 80% w porównaniu z rokiem poprzednim.

Legendarny lokal nie otrzymał też żadnego wsparcia od państwa. W ramach włoskiej tarczy kryzysowej Caffe Florian może otrzymać 150 tys. euro – to za mało, by pokryć straty wynikające z wielomiesięcznego lockdownu i opłacić pensje 70 stałych pracowników kawiarni.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Caffè Florian (@caffeflorian)

„Pozostaniemy otwarci tak długo jak będziemy mogli, ale to wszystko co możemy zrobić” – powiedział Marco Paolini, dyrektor zarządzający Caffe Florian o problemach związanych z pandemią. „Obchodzenie 300. rocznicy założenia za zamkniętymi drzwiami to symbol kryzysu Wenecji i miast sztuki w ogóle”.

Caffe Florian to marka międzynarodowa – poza włoską centralą ma też sześć kawiarni w Azji. Podczas kryzysu wsparciem dla firmy są przede wszystkim zakupy w jej internetowym sklepie z podarunkami, gdzie można kupić m.in. książki, kubki, perfumy czy kawę w ziarnach.

Źródło: Architectural Digest